Loading...
Turistické cíle • Výletní místa a parky • Rezervace
Přírodní rezervace Sochová (16,4513 ha) zaujímá vrcholovou část, hřeben a prudký severně až severozápadně orientovaný svah stejnojmenného vrchu s výchozy pískovců a slepenců soláňských vrstev. Nachází se vnadmořské výšce 605 až 741m, asi 3 km jihovýchodně od obce Rajnochovice.
Chrání přirozený ekosystém horské květnaté jedlobučiny a svahového suťového lesa v submontánním stupni, druhová skladba a genová rozmanitost přirozeného lesního porostu s jilmem drsným, geologickými útvary a pseudokrasovými jevy (vystupující magurské pískovce a slepence). Skály zde jsou povrchovým výstupem geologického podloží, kterým jsou magurské pískovce a slepence karpatského flyše. Největší skaliska se nacházejí na vrcholu kopce, další skalní útvary se táhnou po celém hřebeni. Na nejvyšší vrcholovou skálu byly v minulosti vytesány schůdky a plošina,
Většinu plochy území tvoří lesní porosty jedlobučiny, včásti rezervace staré asi 150 let. Vdřevinném patře dominuje buk lesní (Fagus sylvatica), lípa srdčitá (Tilia cordata), poměrně málo se vyskytuje jedle bělokorá, jilm drsný, javor mléč a jasan ztepilý. Zajímavý je nález drobného mechu Campilostelium saxicola, který je znám jen z několika málo lokalit vČeské republice.
V bylinném patře roste několik druhů kapraďorostů jako kapraď samec (Dryopteris filix-mas), kapraď osténkatá (Dryopteris carthusiana), papradka samičí (Athyrium filix-femina), sleziník červený (Asplenium trichomanes), plavuň pučivá (Lycopodium annotinum), dále řada druhů ostřic, měsíčnice vytrvalá (Lunaria rediviva), sněženka podsněžník (Galanthus nivalis), lýkovec jedovatý (Daphne mezereum), prvosenka Jarní (Primula veris), zapalice žluťuchovitá (Isopyrum thalictroides), kyčelnice žláznatá (Dentaria glandulosa) a další.
V rámci evropské soustavy Natura 2000 je PR Sochová součástí Ptačí oblasti Hostýnské vrchy o celkové rozloze 5176,9520ha.
Západní hranice rezervace se dotýká červená tur. trasa mezi Rajnochovicemi a Tesákem.