Šumperk - Matka bojující
Jako řada dalších měst, i Šumperk založil svou prosperitu na textilním průmyslu (tedy vyrábělo se tu i leccos jiného). Nicméně do roku 1989 (a ještě nějakou dobu), byl textilnictví jedním z hlavních oborů, zaměstnávající zdejší obyvatel, dodejme převážně ženy.
Dnes jde spíše jen o okrajovou výrobu soustředěnou na okraji města při výpadovce do Dolních Studének.
Minulý režim si zakládal na tradicích dělnického hnutí, a paradoxně nevadilo, že těmi dělníky zejména v pohraničí byli leckdy příslušníci německy mluvené menšiny (v pohraničí spíše většiny). Revoluční tradice pak uctívaly různá díla, sochy, obrazy (písně, mozaiky, literatura...).
Poněkud skrytá za okolními porosty pěnišníku (tedy rhododendronu) je v Sadech 1. máje socha Matka bojující. Jde o autorské dílo sochaře Jana Hány. Datum odhalení je rok 1984 a socha zde byla umístěna na připomínku 50. výročí stávky místních textiláků.
Na hranolovém podstavci je v nadživotní velikosti socha ženy, v mírném nakročení. V náručí u ramenou drží dítě. Na dolní čísti zadní strany vrcholu podstavce objevíme autorskou signaturu s vročením 1980-81, tedy patrně skutečné doby vzniku díla. Je nakonec možné, že socha původně vznikla za jiným účelem, ale jaksi se nikam nehodila, takže skončila v Šumperku. Jde naštěstí o dílo, které se uplatní v jakékoliv době, nejde o žádného pochybného politika, soudruha, bojovníka aj.