Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Dům, budova
Jednu z mnoha zajímavých a cenných šumperských staveb vilového typu najdeme také na adrese Jeremenkova 7. Jedná se o vilu, ve které dlouhá léta působila hygienická stanice (OHES Šumperk) a dnes patří šumperské Charitě. Vila pochází z roku 1901 a často bývá označována za první secesní dům v Šumperku. Jejím tvůrcem byl významný šumperský stavitel období pozdního historismu Heinrich Popp, který se podílel také na podobě mnoha dalších významných šumperských budov, např. německého gymnasia (dnes Obchodní akademie), domu „U Bílého psa“ (dnes stejnojmenná restaurace na „radničním“ náměstí) nebo Stefanyho domu (křižovatka Hlavní třídy a Krátké ulice).
Charita získala architektonicky pozoruhodnou – a nějakou dobu nevyužívanou chátrající - stavbu v roce 2012 a po náročné rekonstrukci se ze škaredého šedivého káčátka vylíhla krásná labuť se zcela novou fasádou. Tento dům přitom až do konce II. světové války sloužil k bydlení. Poté jej převzal stát, který sem umístil laboratoře a kanceláře Okresní hygienické a epidemiologické stanice. Její název a struktura se sice měnily, ale princip zůstával. Autor článku má k této budově zvláštní osobní vztah. Vzhledem k tomu, že zde mnoho let pracovala jeho maminka, hrával si v podzemní části budovy – coby malý chlapeček – s desítkami chlupatých guinejských prasátek, tedy morčat.
Zajímavá nárožní vila v křižovatce ulic Jeremenkova a Rooseveltova se nachází nedaleko šumperského vlakového a autobusového nádraží, většiny státních a místních úřadů i centra města. Ve vzdálenosti pod 200 metrů od této stavby najdete také turistické značky všech barev.
A na závěr ještě jedna zajímavost. Vila na Jeremenkově ulici v Šumperku je totožná se slavnou Habermannovou vilou u Bludova, která je však přece jen o nějaký ten rok mladší (těch roků se uvádí až 19). Tato perlička byla dokonce soutěžní otázkou na jednom regionálním rádiu. Autor tohoto článku tenkrát jen těsně - a samozřejmě nespravedlivě - v soutěži nezvítězil.