Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kříž
Možná se na mě budou mnozí Východočeši – hlavně ti z Královéhradeckého kraje – za následující slova zlobit, ale jen těžko se tím něco změní. Fakta jsou fakta. Zkrátka, vždy platilo, že kostel je hlavní vizitkou každé obce. Pokud tuto myšlenku lehce pozměníme - a budeme-li jednotlivé části České repunliky posuzovat dle smírčích křížů – musí nás nápadnout jediné: ve zmíněné oblasti žije lid zločinný a velmi nepořádný. A minimálně první část z předchozí věty platila již na počátku II. poloviny 16. století.
Nikde jinde v České republice - a možná ani v celé Evropě - se totiž smírčí kříže nevyskytují v takovém množství, jako zde. Obyvateké některých z okresů tohoto kraje se mohou „pyšnit“ více než padesáti svšdky zločinů svých předků. A zde platí opět oblíbená nepřímá úměra. Křížů je sice hodně, ale jejich zmapování a sehnatelnost informscí o většině z nich je – takříkajíc – prachbídná. Jeden z nich najdete i v lázeňské obci Velichovky. Ta se nachází v náchodském okrese a žije zde přibližně 750 obyvatel. Je pozoruhodné, že přes předchozí věty jsem zde však setkal s lidem vysloveně přátelským.
Tento zajímavý a tvarem velmi neobvyklý kříž – nebo spíše křížový kámen – je navíc skutečným unikátem, s jakým se na celém náchodském okrese již nesetkáte. Jedná se totiž o smírčí kříž v podobě Kruhové stély. Většina informačních pramenů uvádí, že průměr kotouče za křížem je 98 centimetrů. Celkový tvar však není kruh, proto jsou logičtější spíše rozměry 120 x 104 cm, které jsem také někde objevil. Tak vysoký mi ovšem tento smírčí kříž (křížový kámen) nepřišel. Zdání ovšem může klamat, protože těsně před umístěním tohoto příspěvku jsem sehnal údaj takřka totožný (výškabb128 cm, šířka 99 cm a tloušťka 27 cm).
Křížový kámen ve Velichovkách je poměrně novodobý, protože pochází – snad – z roku 1866, kdy byl vztyčen na počest oběti (-í) prusko-rakouské války. Původně stával u místní školy a od roku 1975 se nalézá na Návrší v jižní části obce Velichovky, nedaleko zdejšího hřbitovního kostela Proměnění Páně a fotbalového svatostánku. Stojí zde nenápadně ukrytý za sochou sv.Jana Nepomuckého.