Loading...
Jako každé správné město má Vídeňské Nové Město své Hlavní náměstí. V německy mluvících krajích se mu jednoduše říká Hauptplatz, no a tady to pojmenování jasně sedí. U nás je to podobné, na každém důležitém náměstí v historických středech měst stojí nějaký ten sloup, kterému vlastně neodborně říkáme morový.
Ve Wiener Neustadtu mají takový sloup taky a přesně řečeno je to sloup Mariánský. Připomíná slavnou událost z roku 1678. Ve zdejším hradním kostele sv. Jiří se vdávala sestra císaře Leopolda I. Eleonora Marie Josefa (vdova po polském králi Michalovi Korybutovi) za vévodu Karla V. Lotrinského. Ještě ten samý rok se vdávala její sestra Marie Anna (Josefa) za Jana Viléma Falckého.
Sousoší nechal vystavět biskup Leopold, hrabě Kollonitsch. Jeho erb se dá najít na středním patře hranolového podstavce, na základovém stupni by se dal najít i znak Maltézkých rytířů, kterých byl Kollonitsch členem. To nejhlavnější se odehrává na vrcholu sloupu. Na něm můžeme vidět Pannu Marii Vítěznou. Bohorodička je obklopena velkou paprskovou svatozáří, nohou drtí hada – Satana.
Na podstavci jsou postavy svatých a církevních otců: sv. Jan Křtitel, sv. Leopold, sv. Antonín Padovský a sv. Florián. Tím je vlastně završenou původní sousoší.
V roce 1714 se ve městě podařilo zažehnat morovou epidemii. K sloupu tak přibyla balustráda (zábradlí) s patrony v boji proti epidemiím: sv. Rosálie, sv. Karla Boromejského, sv. Františka Xaverského, sv. Šebestiána, sv. Rocha a sv. Benna. Dodatečnou výzdobu nechal vytvořit tehdejší biskup, Franz Anton, hrabě Puchheim. Tím pádem se mariánský sloup může jako morový nakonec i označovat.
Určitě nezajímavým faktem je, že z části podobný sloup mají v maďarském Györu. V letech 1685–95 tam totiž Leopold Kolonitsch převzal úřad biskupa (zde jméno pomaďarštěně Lipót Kolnich). Je tak možné, že neznámým autorem wienerneustadtského sloupu je ten samý umělec co později vytvořil v Uhrách.