Loading...

Železniční stanice v Káranicích

Turistické cíle Žel. stanice

Rakouská severozápadní dráha začala stavět železniční trať z Chlumce nad Cidlinou do Hradce Králové v roce 1873. Její vyměřování a předběžné práce byly nesmírně složitým úkolem, neboť zprvu nedošlo k jednoznačnému stanovení její trasy, takže se několikrát po sobě vyměřovala, navíc různými směry. Korec polí pro stavbu dráhy byl vykupován za 400 zlatých. Když dráha rozdělila pole a zbyly někde menší části než půl korce, byly rovněž vykoupeny a posléze přiděleny do užívání strážníkům trati. První vlak projel touto tratí na zkoušku 28. září 1873.

Provoz na železniční dráze mezi Chlumcem nad Cidlinou a Hradcem Králové na trati severozápadní dráhy Praha-Mittelwalde byl sice zahájen již 4. října 1873, ale vlastní zastávky se dočkaly Káranice až o mnoho let později. Jednalo se o osobní zastávku severozápadní dráhy, jež byla zřízena roku 1893, a to nákladem 1 085 zlatých, přičemž původně bylo uvažováno, že vznikne v Obědovicích v místech přejezdu k rybníku „Zmotálkovi“. Nakonec se Obědovice dočkaly pouze strážního domku č. 5 (čp. 53), který vyhořel v roce 1905.

V Káranicích výše zmíněného roku 1893 tedy mistr stavitelský Jan Zima postavil čekárnu pro cestující, což byl domek o dřevěné konstrukci, jež byla vyzděna cihlami. Tento objekt vyšel na 525 zlatých. K tomu je ještě nutné připočítat to, že veškeré práce a dovoz konali bezplatně občané z Káranic, aby byl náklad menší, než byl uveden v původním rozpočtu. Rovněž okolní obce vydaly na příspěvcích 340 zlatých, neboť i jim bylo mnohem lepší, aby jejich obyvatelé chodili na vlak do Káranic a ne až do Chlumce nad Cidlinou. Z nich zmiňme např. obce Obědovice a Starou Vodu. Káranická osobní zastávka byla nakonec otevřena 20. prosince 1893, kdy se mohli lidé svézt vlakem v 9.00 hod. do Chlumce nad Cidlinou a v 11. hod. zpět. Nesmíme zapomenout na to, že Káranice za svou železniční zastávku vděčí dvojici místních občanů: starostovi Václavu Dvořákovi a Josefu Benešovi z čp. 12.

Později v Káranicích zastavovaly i příležitostné vlaky, např. poutní z Hradce Králové na Sv. Horu. Osazenstvo zastávky bylo rovněž mnohokrát kritizováno. Příkladem budiž zmínka v „Obnově“ z 20. března 1903, v níž se píše toto: „Z Káranic (Ze zastávky). Ve čtvrtek dne 12. t. m. jel rolník p. Vosáhlo z Babic na pohřeb do Káranic. Když přijížděl k prvnímu zábradlí (šrankům) od zastávky Káranické, byly tyto náhle spuštěny; následkem toho lekl se kůň, ulomil voj od bryčky, hospodář pak nárazem tím vyhozen byl na zem a utrpěl lehčí pohmožděniny na noze. Případ tento upozorňuje, by něco horšího na zastávce zdejší se nepřihodilo. „Šraňky“ se obyčejně zavírají, když vlak jest již na „zádech“ strážníkovi a tu kvapem se to děje. Kdyby zavírány byly v čas, tu strážník mohl ještě nechati p. Vosáhlu přejeti, anť dobře jest viděti, zdali někdo jest u šraňků. Těžko jinak raditi k opatrnosti.“

V roce 1922 bylo jednáno o stavbě nákladiště, k jehož uskutečnění došlo díky tomu, že cukrovar v Syrovátce byl porolničen a pěstitelé cukrovky z celého okolí, jež náleželi k cukrovaru v Novém Městě, jehož provoz byl zastaven, byli přiřazeni právě k němu. Tento plán však byl již mnohem staršího data, protože o zřízení nákladiště v Káranicích se neúspěšně přimlouval říšský a zemský poslanec Hynek Srdínko na ministerstvu železnic již v letech 1907-1909.

Dráha však nechtěla stavět sama a vyjednávala se všemi zájemci, aby jí přispěli na tento projekt 150 000 Kč. Nakonec bylo po sérii různých jednání odsouhlaseno to, že každá obec zaplatí určitý obnos, aby bylo získáno alespoň 50 000 Kč. Babice tak přispěly 1 000 Kč, Chudeřice 6 000 Kč, Chýšť 4 000 Kč, nájemce třesického dvora Josef Novotný 1 000 Kč, Kosice 6 000 Kč, Kosičky 7 000 Kč, Obědovice 6 000 Kč, Okresní správní komise v Chlumci nad Cidlinou 5 000 Kč, Stará Voda 4 000 Kč, sušárna čekanky v Bydžovské Lhotce 5 000 Kč a sušárna čekanky v Chlumci nad Cidlinou 1 500 Kč. K těmto částkám přibyly ještě další, mnohem drobnější obnosy. Díky nim bylo shromážděno potřebných 50 000 Kč, jež byly odevzdány Ředitelství státních drah v Hradci Králové. Poprvé se začala řepa přijímat na nádraží 16. října 1922. Na nádraží byla též vybudována obecní váha, jíž zřídil cukrovar a vážil na ní za obcí stanovený roční nájem. Následně se začalo jednat o zřízení výhybny a v roce 1923 vyhlásilo Ředitelství státních drah v Hradci Králové veřejnou soutěž na stavbu přijímací budovy, záchodů a skladiště zboží v Káranicích.

Nynější nádraží bylo vystavěno až roku 1924 královéhradeckou firmou V. Nekvasil a Ing. Robert Schmidt podle projektu Ing. Josefa Volfa, v letech 1919-1942 vedoucího skupiny pozemních staveb ŘSD v Hradci Králové, a také na něj přispěly okolní obce, např. obec Obědovice věnovala k tomuto účelu 5 000 Kč. O rok později se na nádraží začalo svítit elektřinou. Zatímco přímo v obci k tomu došlo již 7. března 1925, na nádraží bylo poprvé rozsvíceno elektrické osvětlení až v září, protože ředitelství státních drah kladlo místnímu elektrifikačnímu družstvu takové podmínky, na něž nemohlo přistoupit. Od té doby se na této trati nic významného neudálo, teprve roku 1944 byla vybudována nová zastávka v Kratonohách. Tehdy byl káranický staniční personál složen z přednosty stanice a oficiála Hynka Winklera, staničního mistra Josefa Košťála, staničního mistra-čekatele Františka Bartoše a staničního mistra-čekatele Josefa Navrátila.

Později došlo k přestavbě a rekonstrukci staniční budovy (Pozemní stavby Hradec Králové) a k přebudování staničního kolejiště, a to kvůli elektrizaci zdejší trati, takže dnes má stanice 3 dopravní koleje, 1 manipulační do měnírny z roku 1965 a 1 vlečku do firmy IZOMAT Káranice. V červnu 1964 zde byly navíc nainstalovány bubny s jízdními řády, což byla místně velká novinka. Tehdy zde projíždělo denně 21 osobních vlaků. Později zde probíhaly spíše udržovací práce, pokud nepočítáme výměnu kolejí, kolejových relé a dalších součástí v letech 1980-1981, či rekonstrukci staničního zabezpečovacího zařízení, kdy bylo v roce 2000 vyměněno původní elektromechanické staniční zabezpečovací zařízení za nové zařízení cestového systému s jednotným obslužným pracovištěm K 2000 (viz https://spz.logout.cz/infrastruktura/szzk_zst.html). Následně pak došlo i k dalším proměnám stanice, zejména k opravě fasády. Jinak se stanice objevila v centru zájmu až koncem 80. let 20. století kvůli častým krádežím a vykrádání vagónů a pak díky střetu rychlíku od Prahy s nákladním vlakem od Hradce Králové, k čemuž došlo 9. února 2007 (viz https://spz.logout.cz/novinky/novinky.php?poradi=914), i když podobné věci se děly též dříve, např. 9. června 1968, kdy došlo za jízdy mezi Dobřenicemi a Káranicemi k vyšinutí jednoho z vozů.

Největší změny však přišly až v posledních letech. 30. listopadu 2019 zde byl ukončen prodej jízdenek zaměstnanci SŽDC. V letech 2019-2020 došlo k opravě zabezpečovacího zařízení 3. kategorie typu hybridní stavědlo K 2000, jež zde bylo vybudováno v roce 2000, rok po nedaleké železniční stanici v Dobřenicích. Roku 2021 byla zbourána přízemní přístavba WC a stavědla z roku 1926 a o 2 roky později došlo k výměně vstupních dveří do dopravní kanceláře. V současnosti se chystá jak rekonstrukce zdejší trati a s tím i stanice samé (viz https://mapy.spravazeleznic.cz/letaky/S631600093_202011202138.pdf), tak nedaleké trakční napájecí stanice systému 3kV DC a 25kV AC. Více o této stanici a zde zastavujících vlacích se lze dozvědět na tomto webovém odkazu: https://www.cd.cz/stanice/5453070.
Poslední aktualizace: 27.1.2024
Železniční stanice v Káranicích na mapě
fotka uživatele Boris-Jelínek
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
sdílet na facebooku poslat emailem
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Železniční stanice v Káranicích

Káranice
Káranice
Vesnice
Jak již název této obce napovídá, tak měla vzniknout z toho důvodu, aby…
0.3km
více »
Chudeřice
Chudeřice
Vesnice
První písemné záznamy o této vsi, jejíž pojmenování má znamenat ves lidí…
0.7km
více »
Návesní rybníček „Lednice“ v Obědovicích
Návesní rybníček „Lednice“ v Obědovicích
Rybník
Ve středu této obce na Královéhradecku se nachází uprostřed rybníka…
2km
více »
Tvrziště Vavřínek a návesní rybníček Lednice v Obědovicích
Tvrziště Vavřínek a návesní rybníček Lednice v Obědovicích
Fotogalerie
Několik fotografií z dochovaného a památkově chráněného tvrziště v…
2km
více »
Stará Voda - dřevěná zvonice
Stará Voda - dřevěná zvonice
Zvonice
hodnoceni 10/10
Mohutnou dřevěnou zvonici ve Staré Vodě najdeme uprostřed obce u křižovatky místních komunikací. Zvonice byla postavena zřejmě na…
2.1km
více »
Obědovice
Obědovice
Vesnice
Stejně jako všude kolem, tak i zde existovalo osídlení již v období neolitu, což potvrzuje řada nálezů, např. keramiky bošácké kultu…
2.1km
více »
Kostel sv. Václava, mučedníka ve Staré Vodě
Kostel sv. Václava, mučedníka ve Staré Vodě
Kostel
Ve většině pramenů se uvádí, že tento kostel pochází z poloviny 14.…
2.2km
více »
Stará Voda - kostel sv. Václava
Stará Voda - kostel sv. Václava
Kostel
hodnoceni 10/10
Stará Voda - obec východně od Chlumce nad Cidlinou poprvé písemně doložená…
2.2km
více »
Stará Voda
Stará Voda
Vesnice
Ohledně původu názvu této vsi, jejíž katastr byl obydlen již v době…
2.2km
více »
Dětská kola 21.století: Inovace a trendy
Dětská kola 21.století: Inovace a trendy
Tipy a novinky
V dnešní době je pro rodiče velmi důležité, aby si mohli být…
2.7km
více »
Kosičky
Kosičky
Vesnice
Tato obec se nachází na pravém břehu říčky Bystřice na křižovatce cest do…
3.4km
více »
Kosice
Kosice
Vesnice
Podle lidových podání měl být zakladatelem této vsi jakýsi Kos, o čemž…
3.7km
více »
Michnovka (Kratonohy)
Michnovka (Kratonohy)
Místní část
Podle nálezů kamenných nástrojů po celém okolí i v obci samotné můžeme…
3.7km
více »
Kostel sv. Jakuba Staršího, apoštola v Kratonohách
Kostel sv. Jakuba Staršího, apoštola v Kratonohách
Kostel
Kratonožský kostel býval farním již ve 14. století, kdy spadal pod královéhradecký dekanát a archidiakonát. Roku 1352 bylo odváděno …
3.7km
více »
Fara v Kratonohách
Fara v Kratonohách
Dům, budova
Kratonohy mívaly svého faráře již ve 14. století, a tak si z toho můžeme…
3.7km
více »
Kratonohy - kostel sv. Jakuba Většího
Kratonohy - kostel sv. Jakuba Většího
Kostel
hodnoceni 10/10
Historie kostela sv. Jakuba Většího spadá do období gotiky, do roku 1384. Barokní úpravou prošel kostel v letech 1707 - 1710.…
3.7km
více »
Kratonohy
Kratonohy
Vesnice
Tato malebná ves s ještě hezčím okolím, které podtrhuje jak řada písníků, tak tok řeky Bystřice, se sice nachází stranou hlavní siln…
3.9km
více »
Rybníčky u Kratonoh
Rybníčky u Kratonoh
Fotogalerie
Když se v jejich sousedství nachází mlýn, tak by člověk čekal, že tato…
4km
více »
Babice - kostel sv. Petra a Pavla
Babice - kostel sv. Petra a Pavla
Kostel
hodnoceni 9/10
Babice – obec cca 20 km západně od Hradce Králové. Prvně je ves zmiňována…
5.1km
více »
Barchov
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Barchov
Zámek
hodnoceni 8/10
V Barchově stávaly dvě středověké tvrze, jedna v místě dnešního stavení č…
5.4km
více »
Chlumec nad Cidlinou - mariánský sloup
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Chlumec nad Cidlinou - mariánský sloup
Socha
hodnoceni 8/10
Chlumecký mariánský sloup se nachází na východní straně dnešního Klicperova náměstí. Postavit ho dal Václav Norbert Oktavián hrabě…
6.9km
více »
Chlumec nad Cidlinou - kostel sv. Voršily
Chlumec nad Cidlinou - kostel sv. Voršily
Kostel
hodnoceni 10/10
Kostel sv. Voršily - dominanta Klicperova náměstí byl postaven za vlády Pernštejnů ve slohu pozdní gotiky a nastupující renesance v…
7.1km
více »
Chlumec nad Cidlinou
Chlumec nad Cidlinou
Městečko
hodnoceni 7/10
Chlumec nad Cidlinou leží ve Východních Čechách, západním směrem od Hradce…
7.2km
více »
Chlumec nad Cidlinou - kostel Nejsvětější Trojice
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Chlumec nad Cidlinou - kostel Nejsvětější Trojice
Kostel
hodnoceni 8/10
Kostel Nejsvětější Trojice je nejstarší dochovanou památkou ve městě. Doložen je sice "až" v roce 1358, ale dle nápisového kamene,…
7.4km
více »
Karlova Koruna
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Karlova Koruna
Zámek
hodnoceni 8/10
Barokní Zámek Karlova Koruna se nachází v Chlumci nad Cidlinou v…
7.7km
více »
Chlumec nad Cidlinou
Chlumec nad Cidlinou
Zámek
hodnoceni 8/10
Zámek (Karlova Koruna) vznikl jako reprezentační venkovská…
7.9km
více »
Hrádek u Nechanic
Soutěž 10 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Hrádek u Nechanic
Zámek
hodnoceni 9/10
Zámek Hrádek u Nechanic je kromě zámku Hluboká nad Vltavou nejvýznamnější…
11.2km
více »
Lázně Bohdaneč
Lázně Bohdaneč
Město
hodnoceni 7/10
Lázně Bohdaneč leží ve Východních Čechách, severozápadně od města…
11.8km
více »
Hradec Králové
Hradec Králové
Město
hodnoceni 9/10
Hradec Králové je krajským městem Královehradeckého kraje a leží východním směrem od Prahy. Metropole východních Čech, Hradec Králov…
20.7km
více »
zavřít reklamu