TURISTIKU PODPORUJÍ
61 594 turistů a cestovatelů
112 775 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 406 393,- odměny za články
 
  Tipy a novinky Chaty a chalupyChaty a chalupy  Mapa Hradec Králové
Hradec Králové leží na soutoku Labe a Orlice. Patří mezi věnná města a je centrem duchovního života, kultury a vzdělanosti východních Čech. Díky výjimečným stavbám a ojedinělému architektonickému konceptu je město nazýváno „salon republiky“. 
TIP:
 Trasy Hradecko a okolí (60)
Hradecko, Bydžovsko, Chlumecko
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Hradecko, Bydžovsko, Chlumecko
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Fara v Kratonohách

Turistické cíle Dům, budova

Kratonohy čp. 48
Kratonohy čp. 48  •  Fotografie (5)  • Foto: Boris-Jelínek
Kratonohy čp. 48

Kratonohy mívaly svého faráře již ve 14. století, a tak si z toho můžeme odvodit to, že se zde tehdy nacházela i fara. Její dispozici neznáme, ale soudí se, že se nacházela přibližně v místech současného objektu, i když původně se jednalo o dřevěný přízemní dům, který byl posléze obohacen o 2. poschodí.

První, i když nepřímou zmínku o místním plebánovi nalezneme v roce 1351, kdy byla část vsi o výměře 18 1/2 lánu a zároveň i podacího práva prodána Perchtou z Kostomlat, matkou Půty z Častolovic, svatojiřskému klášteru v Hradci Králové, který se pak právě o podací právo dělil s Častolovskými, což můžeme vidět roku 1374, kdy došlo ke směně míst mezi zdejším plebánem Janem a pražským oltářníkem Jiljím a ta byla schválena svatojiřskou převorkou a Půtou z Častolovic. Nový plebán však brzy zemřel a v roce 1380 byl na jeho místo prezentován kněz Václav, a to Markétou, manželkou Půty z Častolovic. Ještě téhož roku došlo k jeho výměně a ohledně nového plebána došlo ke sporu, neboť na základě papežské milosti se považoval za kratonožského plebána kněz Matěj a od laiků byl prezentován kněz Zdislav. Po nějakém čase byl nakonec potvrzen ve svém úřadě právě Zdislav. Ten zde strávil řadu let, protože teprve z roku 1433 máme zmínku o tom, že na místo zemřelého plebána Zdislava byl převoryní Dorotou a Půtou z Častolovic prezentován kněz Petr. Stejně jako jeho předchůdce Zdislav měl časté spory ohledně desátků, a to zejména s držiteli obědovického dvora.

Fara zanikla někdy v průběhu husitských válek, ale někdy poté došlo k její obnově, aby během třicetileté války opět zanikla, přičemž ještě v roce 1580 zde farář určitě sídlil a o faře máme zmínku rovněž z roku 1615. Posléze byla kratonožská farnost spravována okolními kněžími, zejména však z Dobřenic. Nakonec kratonožskou faru obnovil až František Ferdinand Kinský ze Vchynic a Tetova, který se roku 1721 obrátil na královéhradeckého biskupa Msgre. Jana Adama hraběte Vratislava z Mitrovic a ten mu vyšel v tomto vstříc i tím, že pro vychování kratonožského faráře přidal ze zemské kasy 100 zlatých a výše zmíněný šlechtic každoročních 50 zlatých ze svého důchodu a k nim ještě 6 sudů piva z panského pivovaru v Chlumci nad Cidlinou, 4 sudy piva z pivovaru v Kratonohách (1 sud byl počítán za 8 zlatých), ze Zádušního lesa 10 sáhů dříví a ještě další hmotné či peněžní příjmy, jejichž celkový soupis můžeme nalézt v listině z 9. září 1721.

Ještě téhož roku sem byl dosazen první farář P. Jáchym (psán i jako Jáchim či Joachim) Zelnička, který již 29. ledna 1721 poprvé v Kratonohách křtil. Problémem se však stalo jeho ubytování, a tak byl zdejší farář rád, že již 21. dubna 1723 se stal farářem v Lužci nad Cidlinou a mohl tak odsud odejít. Jeho nástupcem se stal P. Jan Ondřej Motl a teprve za něho byla fara úplně dostavěna. 29. října 1724 však vyhořela a spolu s ní 5 okolních stavení. S výstavbou nového objektu se příliš nespěchalo, a tak místní farář přebýval v letech 1724-1737 na zámku v Chlumci nad Cidlinou. Zde se však zdroje rozcházejí, jedni autoři tvrdí, že stavba nebyla nikdy zahájena, druzí hovoří o tom, že se s ní začalo, ale na den sv. Víta roku 1725 přišla taková vichřice, jež rozestavěný objekt úplně zničila.

Nová fara tak byla vystavěna až v letech 1736-1737 podle návrhu královéhradeckého stavitele Vojtěcha (Adalberta) Schneidera. 4. června 1741 v ní zemřel P. Jan Ondřej Mottl, jenž na její stavbu věnoval ze svého 50 zlatých. Novým farářem pak byl v letech 1741-1743 P. Jindřich Karel Štěpán, který 29. března 1743 nahradil zemřelého faráře v Lužci nad Cidlinou P. Jáchyma Zelničku. 5. dubna 1743 se stal kratonožským farářem P. Jan Ignác Kučera, který se zasloužil o obnovu kostelního zařízení. Po jeho smrti 1. května 1751 přišel do Kratonoh P. Prokop Herzog z Adlsburgu a ten odešel 16. května 1763 do Žiželic. Jeho nástupcem se stal P. Jan Lernet. Ale již 15. července 1766 zemřel a místo něj byl instalován P. Josef Longin Růžička, jenž se zasloužil zejména o pořízení nových varhan a o výstavbu nové kostnice v roce 1777, přičemž zemřel krátce po vybudování nové školní budovy 15. prosince 1780. Novým farářem se stal P. Franz (František) Wilfinger, který zejména svým nákladem přestavěl kostel a zařídil ho mnoha novými věcmi. Stejně tak se postaral o objekt fary, a to přitom nebyly jeho desátky příliš veliké, vždyť z Kratonoh činily 17 strychů, 2 věrtele a 1 1/2 čtvrtce žita a totéž množství ovsa.

Fara byla opět ohrožena 21. ledna 1810, kdy zasáhl ves velký požár. Naštěstí tehdy vyhořela pouze farská stodola a špýchar. Hůře však dopadl kostel a zvonice, čehož následkem se v roce 1824 vystavěla kostelní věž. Tehdy byl rovněž instalován nový farář P. Josef Pařízek a později byl jeho nástupcem P. Josef Haas, za něhož byly Kratonohy 30. května 1864 navštíveny královéhradeckým biskupem Msgre. Karlem Boromejským Hanlem. V roce 1874 se stal zdejším administrátorem P. Bernard Horáček, jenž nakonec převzal i úřad kratonožského faráře a roku 1880 se stal chlumeckým děkanem. Stejně tomu bylo u P. Josefa Pittermanna, který se stal nejprve kratonožským administrátorem a o 2 roky později i farářem, 28. září 1895 posvětil prapor zdejšího SDH (věnoval mu ho po požáru jeho dřevěné stodoly a chlévů 10. srpna 1895 jako poděkování za záchranu fary), 11. dubna 1896 přivítal na faře královéhrradeckého biskupa Msgre. Edvarda Jana Brynycha a 17. května 1898 zde zemřel, aby ho nahradil administrátor a posléze farář P. Václav Honzák. V roce 1905 administroval zdejší faru P. František Janák a následujícího roku byl instalován P. Václav Kysela. V roce 1925 se stal kratonožským farářem P. Josef Daněk, roku 1935 převzal zdejší administraci P. František Stříbrný a po něm v letech 1941-1943 P. Josef Rohleder (viz https://www.dasice.info/obyvatele/osobnosti/rohleder-josef/) a tak to pokračuje dodnes, např. zmiňme devítileté období administrátora P. ThDr. Jana Filipa, jenž zde zemřel 21. listopadu 1971 (viz https://www.kzmpribyslav.cz/muzeum/osobnosti-mesta/profesor-thdr.-jan-filip).

Situace se nezměnila ani později, a tak se fara uprázdnila, její okolí prošlo přitom řadou změn (24. února 1973 byla stržena farská stodola, kůlna a přilehlé kabiny TJ a na jejich místě následně vyrostla MŠ), aby byla později (roku 2011) prodána do soukromých rukou a sloužila pouze k bydlení. V roce 2012 byla provedena nová střecha, roku 2014 byla dokončena fasáda, v roce 2019 byla fara připojena na novou kanalizaci a o 2 roky později se objevila nabídka odprodeje poloviny nemovitosti. V současné době objekt náleží Yvettě Dmejchalové (koupila půlku objektu po PhDr. Michalu Havlíčkovi) a Danielu Suchému, který zde od roku 2011 vede uměleckou školu pro dospělé (viz http://www.plenery.cz). Nadále zde však sídlí i Římskokatolická farnost Kratonohy, jež je administrována dlouhá léta z Dobřenic (viz https://www.bihk.cz/dieceze/kratonohy) a v roce 2013 vzniklá společnost Fara Kratonohy s. r. o.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.170, 15.602)
Poslední aktualizace: 28.1.2024
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
fotka uživatele Boris-Jelínek
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Kratonohy

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
1,5km od místa

Příspěvky z okolí Fara v Kratonohách

Zřízení vodovodu v Kratonohách v letech 1981-1985
Zřízení vodovodu v Kratonohách v letech 1981-1985
Zajímavost
Jestliže se vydáme cyklotrasou č. 4199 z Kratonoh ke Chlumci nad Cidlinou, uvidíme po pravé straně při výjezdu z obce objekt vodojemu, který je ještě původní a připomíná tak výstavbu moderního vodovodu pro Kratonohy.Zatímco v některých obcích se během komunistického režimu mnoho neudělalo, zejména myslím období tzv. normalizace, tak Kratonohy se mohly pochlubit mnoha stavebními…
0.1km
více »
Kostel sv. Jakuba Staršího, apoštola v Kratonohách
Kostel sv. Jakuba Staršího, apoštola v Kratonohách
Kostel
Kratonožský kostel býval farním již ve 14. století, kdy spadal pod královéhradecký dekanát a archidiakonát. Roku 1352 bylo odváděno z Kratonoh 12 grošů papežského desátku. V roce 1374 převoryně svatojiřská spolu s Půtou z Častolovic podala plebána Jiljího, dosavadního oltářníka v Praze. O 6 let později nastoupil po zemřelém knězi Jiljím plebán Václav. Roku 1380 probíhal spor o …
0.2km
více »
Kratonohy - kostel sv. Jakuba Většího
Kratonohy - kostel sv. Jakuba Většího
Kostel
hodnoceni 10/10
Historie kostela sv. Jakuba Většího spadá do období gotiky, do roku 1384. Barokní úpravou prošel kostel v letech 1707 - 1710. Interiér má několik neobvyklých řešení, klenba má bohatou štukovou výzdobu s freskami zobrazujícími Krystovo mládí, oltář je replikou španělského oltáře sv. Jakuba z Compostelly a kazatelna má tvar tlamy velryby. Důvodem těchto zvláštností je zřejmě to,…
0.2km
více »
Kratonohy
Kratonohy
Zámek
Obec Kratonohy leží 20 km západně od Hradce Králové u silnice č. 11 Poděbrady ? Hradec Králové. Zámek po nevhodných novodobých úpravách fasády již ničím zámek nepřipomíná. Poslední zbytek po zámku je brána hos…
0.4km
více »
Rybníčky u Kratonoh
Rybníčky u Kratonoh
Fotogalerie
Když se v jejich sousedství nachází mlýn, tak by člověk čekal, že tato soustava několika vodních ploch sloužila pro jeho účely a vznikla tudíž dávno v minulosti. Ale to je omyl, což zjistíme pouhým nahlédnutím do …
0.4km
více »
Kratonohy
Kratonohy
Vesnice
Tato malebná ves s ještě hezčím okolím, které podtrhuje jak řada písníků, tak tok řeky Bystřice, se sice nachází stranou hlavní silnice z Hradce Králové na Prahu, ale je to zároveň její velký plus, protože je zde oproti jiným sousedním obcím až božský klid. Teorií o vzniku názvu obce je několik, ale nejlépe je dát slovo profesoru Antonínu Profousovi, který ve své knize "Místní …
0.4km
více »
Zámek v Kratonohách
Zámek v Kratonohách
Zámek
Na místě zámku se nacházela nejspíše již ve 13. nebo 14. století tvrz, nejprve celá dřevěná a později byla předělána do kamene. Jak to tak u podobných objektů bývá, i její historii nejlépe nastínil profesor August…
0.7km
více »
Obědovice
Obědovice
Vesnice
Stejně jako všude kolem, tak i zde existovalo osídlení již v období neolitu, což potvrzuje řada nálezů, např. keramiky bošácké kultury v 90. letech 20. století. Ohledně původu názvu této vsi je řada teorií, a tak bude nejlépe otevřít opět knihu „Místní jména v Čechách. Jejich vznik, původní význam a změny. III. díl. M-Ř“ od prof. Antonína Profouse, v níž se dozvíme následující:…
1.5km
více »
Tvrziště Vavřínek a návesní rybníček Lednice v Obědovicích
Tvrziště Vavřínek a návesní rybníček Lednice v Obědovicích
Fotogalerie
Několik fotografií z dochovaného a památkově chráněného tvrziště v Obědovicích, které tvoří jakýsi poloostrov do tamního návesního rybníka, jenž je od dávných dob nazýván jako Lednice, protože sloužil jako zdroj l…
1.6km
více »
Návesní rybníček „Lednice“ v Obědovicích
Návesní rybníček „Lednice“ v Obědovicích
Rybník
Ve středu této obce na Královéhradecku se nachází uprostřed rybníka poloostrov, který je označován jako místo, kde stávala nejstarší ze dvojice místních tvrzí, z nichž na jedné seděli Holovouští z Holovous (do rok…
1.7km
více »
Mlýn čp. 37 v Roudnici
Mlýn čp. 37 v Roudnici
Mlýn
V Roudnici bývaly dříve 2 mlýny, z nichž ten menší s čp. 37, dříve nesoucí staré čp. 36, se nacházel pod dnes zrušeným „Roudnickým rybníkem“. První zmínka o jeho existenci pochází z urbáře z roku 1563, kdy byl jeh…
2.2km
více »
Trnava (Boharyně)
Trnava (Boharyně)
Místní část
Jméno této obce, o níž je první zmínka z roku 1445 (uváděn rovněž rok 1447, kdy byla Trnava zmíněna jako sousední ves Boharyně), má vyjadřovat trnité místo (v roce 1447 Trnavky, roku 1530 Trnavy, v roce 1548 Trnav…
2.4km
více »
Dětská kola 21.století: Inovace a trendy
Dětská kola 21.století: Inovace a trendy
Tipy a novinky
V dnešní době je pro rodiče velmi důležité, aby si mohli být jisti, že dětské kolo, které si pro své dítě pořídí, bude nejen bezpečné, ale také moderní a trendy. Proto jsme se rozhodli vy…
2.5km
více »
Puchlovice
Puchlovice
Vesnice
Stejně jako u mnoha jiných vsí nevíme, odkud má původ pojmenování této obce. Nejjednodušším by bylo to, co dělali naši předkové a téměř od všech názvů odvozovali osobní jména zakladatelů, což se stalo i u Puchlovic, jež měl založil nějaký Puchl či Puchla, ale tento způsob je zavádějící a určitě nesmyslný. Protože se však dříve vyskytoval též ekvivalent Puhlovice, bylo některými…
2.6km
více »
Kaplička v Puchlovicích
Kaplička v Puchlovicích
Kaple
Malá kaplička z roku 1869 stojí vedle silnice přibližně uprostřed obce Puchlovice, mimo náves. Veřejnosti není přístupná, její hezký a udržovaný interiér je možné si prohlédnout pouze přes skla ve dveřích. Místem prochází cyklotrasa KČT č. 4288.
2.6km
více »
Babice
Babice
Vesnice
Tato lokalita byla osídlena již v pravěku, což dokazuje to, že v období let 1892-1894 vykopal rolník Jan Jubec z čp. 3 na své zahradě, nacházející se u starého hřbitova, několik nádob s popelem a kousky spálených …
2.6km
více »
Babice - kostel sv. Petra a Pavla
Babice - kostel sv. Petra a Pavla
Kostel
hodnoceni 9/10
Babice – obec cca 20 km západně od Hradce Králové. Prvně je ves zmiňována ve druhé polovině 14. století ve spojitosti s Matějem z Babic, vladykou nedaleké tvrze, která se nacházela severozápadně od obce směrem k B…
2.7km
více »
Kostel sv. Petra a Pavla, apoštolů v Babicích
Kostel sv. Petra a Pavla, apoštolů v Babicích
Kostel
Zdejší chrám byl farním již ve 14. století, ale první spolehlivá zmínka o něm je až z popisu pražské diecéze z let 1344-1350. Roku 1369 se stal zdejším farářem Tas, a to po zemřelém knězi Adamovi. V roce 1391 byl babický farář Tas (Tasso) přesazen na faru do Rožďalovic na Libáňsku a 4. března téhož roku sem dosadili bratři Michlík a Matěj z Babic Jakuba, kněze ze Lhoty. Před ro…
2.7km
více »
Kosičky
Kosičky
Vesnice
Tato obec se nachází na pravém břehu říčky Bystřice na křižovatce cest do Babic, Káranic, Kosic a Měníku. Původně nosila pojmenování Malé Kosičky, aby se odlišila od dnešních Kosic, dříve známých jako Velké Kosice…
3.2km
více »
Rybníčky v Roudnici
Rybníčky v Roudnici
Fotogalerie
Původně se v Roudnici žádné vodní plochy nenacházely, což nám dokazuje I. vojenské mapování z let 1764-1768 a jeho rektifikace z let 1780-1783 (viz http://oldmaps.geolab.cz/map_viewer.pl?lang=cs&map_root=1vm&map_r…
3.2km
více »
Dobřenická vyhlídková
Dobřenická vyhlídková
Trasa
hodnoceni 10/10
Tuto procházku jsme s manželkou plánovali snad 10 let, než jsme se na ni 5. ledna 2013 dostali... Počasí nestálo za nic, silný studený vítr, každou chvíli přeháňka a tak se nám nechtělo nikam daleko vyjíždět. Na…
3.8km
více »
Dobřenice - kostel sv. Klimenta
Dobřenice - kostel sv. Klimenta
Kostel
hodnoceni 10/10
Dobřenice, obec cca 10 km západně od Hradce Králové. Založena byla rytířem Zdeňkem Bohůňkem z Dobřenic roku 1339. V místech, kde stávala tvrz byl v roce 1693 postaven barokní zámek v němž měl sídlo šlechtický rod Dobřenských z Dobřenic. Nedaleko zámku stával dřevěný kostelík ze 14. století, na jeho místě byl v roce 1739 postaven současný kostel sv. Klimenta. Kostel je velmi…
3.8km
více »
Dobřenice
Dobřenice
Zámek
hodnoceni 7/10
>Zámek se nachází v severní části obce Dobřenice v Královéhradeckém kraji. Zámek je patrový objekt se středním dvoupatrovým rizalitem. Vstup zdobí brána se sochami lvů. K západní části zámku přiléhá rozlehlý par…
3.8km
více »
Barchov
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Barchov
Zámek
hodnoceni 8/10
V Barchově stávaly dvě středověké tvrze, jedna v místě dnešního stavení čp. 41, kde se dosud říká Na valech. V 16. století náležel Barchov Mareši Dobřenskému z Dobřenic. Na počátku 17. století koupil barchovské …
3.9km
více »
Boharyně - kostel sv. Bartoloměje
Boharyně - kostel sv. Bartoloměje
Kostel
hodnoceni 9/10
Boharyně - obec cca 15 km západně od Hradce Králové prvně písemně doložená roku 1355. V té době ve vsi stávala tvrz jíž obýval Epík z Boharyně. Dnes obci dominuje kostel sv. Bartoloměje. Předchůdce dnešního kostel…
4.3km
více »
Stará Voda - kostel sv. Václava
Stará Voda - kostel sv. Václava
Kostel
hodnoceni 10/10
Stará Voda - obec východně od Chlumce nad Cidlinou poprvé písemně doložená roku 1369 v souvislosti s dřevěnou tvrzí. Z tvrze se do dnešních dob dochovalo pouze místní označení Na Parkánech. Obci dominuje stavba go…
5.5km
více »
Hrádek u Nechanic
Soutěž 10 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Hrádek u Nechanic
Zámek
hodnoceni 9/10
Zámek Hrádek u Nechanic je kromě zámku Hluboká nad Vltavou nejvýznamnější českou stavbou romantické architektury postavenou po vzoru anglické gotiky. Zámek se nachází na Lubenském vrchu, 10 kilometrů západně od Hr…
7.7km
více »
Hrádek u Nechanic - malá Hluboká
Hrádek u Nechanic - malá Hluboká
Tipy na výlet
hodnoceni 9/10
Místo, které si vysloužilo označení malá Hluboká snad ani není nutno připomínat, označení místa kam míříme nám to vysloveně napovídá. Tedy na zámek u obce Hrádek, cca 3 km jihovýchodně od Nechanic, necelých 15 km …
7.7km
více »
Karlova Koruna
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Karlova Koruna
Zámek
hodnoceni 8/10
Barokní Zámek Karlova Koruna se nachází v Chlumci nad Cidlinou v Královéhradeckém kraji. Zámecká stavba má ojedinělý půdorys připomínající tvar královské koruny. Návštěvníci si mohou záme…
10.6km
více »