Bruntál – sv. Jan Nepomucký
Označení autora jako regionálního, nemusí nutně znamenat něco podřadného. Prostě jde o fakt, že většinu díla najdeme v daném místě nebo okolí. Jako regionální je v případě sochy Jana Nepomuckého označen Sevald Kappler.
V našich zemích se poměrně obtížně bude hledat město i slušnější vesnice, kde by nebyla nějaká socha, obrázek, reliéf apod. na „našeho“ národního svatého, tedy Jana Nepomuckého, původně Johánka z Pomuku, vikáře u sv. Víta na Hradčanech.
O jeho životě a hlavně tragickém skonu je toho napsáno (nejen na Turistice) celkem dost. Takže rovnou k dílu.
Bruntálský Nepomucký stojí tam kde patří, tedy u mostu (lepší by bylo na něm). Most vede přes Černý potok. Potok, který pramení poblíž Podlesí u Malé Morávky je v Bruntáli již poměrně slušnou říčkou, byť už mu zbývá jen pár kilometrů, než skončí ve vodách Moravice, t. č. zvednutou o hladinu Slezské Harty.
Socha spočívá na hranolovém soklu se zděným podstavcem jehlanovitého zkosení. Na čelní straně soklu najdeme známou scénu svržení mučeného kněze do Vltavy. Samotný světec je umístěn na podstavci ve tvaru oblaku, z něhož vystupuje hlava andílka.
Svatý je zobrazen v mírně prohnutém postoji, hlava s biretem je mírně natočená k nebi, levá ruka na prsou, pravou si drží cíp pláště. O autorství svědčí nápis na zadní straně sochy na dolní části kněžského roucha. Dílo je datováno rokem 1750. V nedávné době proběhly rekonstrukce, v r. 1998 a 2017, obě za účasti Ladislava Werkmanna.