Čas nejde zastavit… (Muzeum Šumperk)
Kam a jak jedeme?
Ve čtvrtek 24. 10. 2013 byla slavnostní vernisáží zahájena ve Výstavní síni šumperského muzea další – tradičně zajímavá - výstava, kterou jsem nechtěl promeškat. Znamenalo to tedy rychle opustit – letos již tolikrát navštívenou – olomouckou nemocnici, cestou vyzvednout ještě pracující manželku, najít místo k zaparkování a jít se oddat vernisážově-rautovému hodokvasu. Manželka nakonec decinkou bílého skutečně nepohrdla, ale já už jsem do sebe nedostal ani vodu mírně perlivou. Nevadí, výhledově vše doženu a produkce našich pivovarů, palíren a vinařských závodů bude opět zachráněna. A slibuji, že pomohu i dovozcům různých značek víceletých destilátů z britských ostrovů. To je zatím pouhou hudbou budoucnosti, tady jsem se musel spokojit s krátkým hudebním vystoupením ze soudku zcela jiného.
Za čím jedeme?
Výstava, nazvaná Čas nejde zastavit …, představuje široké veřejnosti bohatou a ucelenou expozici ze sbírek šumperského muzea, jeho poboček v Mohelnici a v Zábřehu i z Havelkova muzea v Lošticích. Mnohé hodiny, z nichž většina pochází ze starých muzejních sbírek, se tak veřejnosti představuje poprvé. Výstava nabízí svým návštěvníkům hodiny sloupkové, nástěnné, stolní, skříňkové, kuchyňské i kapesní, přičemž většina pochází z 19. století. Součástí výstavy jsou ovšem také budíky a exponáty zahrnují celkové časové rozmezí od 18. století do konce století minulého. A jak jsme se dozvěděli od organizátorů výstavy, některé exponáty prošly v loňském roce rukama mistrů z uměleckořemeslné dílny Svitas Art Design ze Svitávky u Boskovic.
Velký zájem vzbuzuje nejrozměrnější vystavovaný předmět, tedy pozoruhodný dřevěný ciferník šumperských barokních radničních hodin ze II. poloviny 17. století nebo reklamní vývěsní štít olomouckého hodináře Konráda Schustera z konce 19. století. Nechybí ani „informační tabule“ se stručným popisem historie měření času jako fyzikální veličiny nebo možnost zapojit se do výtvarné soutěže o nejpěknější návrh ciferníku. Soutěž sice není věkově ohraničena, ale protože mě napadl okamžitě trojkový symbol Tří sester, raději jsem se mezi soutěžící nezapojil.
Před Vánoci se ještě počítá s rozšířením výstavy o pohlednice a PF s tematikou hodin. Výstava Čas nejde zastavit … potrvá do 2. února 2014 a určitě stojí za návštěvu.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
My jsme část stravovací vynechali, i když organizátoři vernisáže nějaké ty tyčinky a brambůrky měli a díval jsem se, že mnozí neodolali. Pro přespolní je výhodou, že ve vzdálenosti pouhých několika desítek kroků od muzea se nachází několik podniků, kteří jsou schopny návštěvníka Šumperka nasytiti i napojit. A pokud by někdo byl ochoten těch kroků udělat o něco více, možnost výběru se ještě navýší.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Výstavy šumperského vlastivědného muzea navštěvujeme celkem pravidelně a rádi. A ani tato nás nezklamala. Těžko vyzvednout jednotlivé exponáty, ale určitě nás zaujaly "obrazové" hodiny nebo retro vzpomínka na hodiny, které visely v kuchyních našich babiček a na pracovištích našich dědečků.
Ostatní informace
Vzhledem k tomu, že jsme po dlouhé době opět zavítali na vernisáž, byli jsme milí neplatící. Běžné vstupné na tuto výstavu činí 30,- Kč, přičemž většína návštěvníků muzea, tj. děti, důchodci, ZTP a skupiny platí polovinu.