Flora Olomouc
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Na výstavě květin Flora Olomouc jsem byla naposledy snad před třiceti lety. Proto jsme se s kamarádkou letos rozhodly, že si na výstavu uděláme výlet. Využily jsme slevněného jízdného ČD na tuto akci. Nejdříve autobusem z Orlové jsme jely do Bohumína a odtud pak vlakem do Olomouce. Zpět jsme se svezly Pendolínem (vlaky kvůli nehodě na trati měly zpoždění) do Ostravy. Jen ty autobusy k nám kdyby jezdily lépe, musely jsme čekat asi hodinu a půl.
Za čím jedeme?
Po příjezdu do Olomouce jsme se tramvají přesunuly na výstaviště. Zakoupily jsme vstupenky a hurá do pavilónu A. Jarní výstava byla zaměřena na tulipány, narcisy, lilie, orchideje, kaktusy a sukulenty. Vše bylo nádherně naaranžováno, lilie různých barev visely na provazech od stropu dolů, obdivovaly jsme i krásně kvetoucí kaktusy. V pavilónu byla umístěna expozice Peru s ukázkou typických peruánských oděvů. Velice hezká byla i expozice svatebních kytic. Krásný pohled byl pak z Ochozu prvního patra na celý výstavní prostor.
Procházely jsme kolem prodejních stánků s mnoha rozličnými druhy květin, kaktusů, sukulentů a stromků. Prodejci vystavovali a prodávali i různé sazenice, cibulky a potřeby pro pěstování rostlin a dekoraci zahrad. Moc se mě líbily masožravé rostliny a venkovní orchideje. Nakonec jsem neodolala a koupila si alespoň malý sukulent. Zašly jsme do pavilonu E, ale ten mě trochu zklamal. Věda a výzkum rybářství a hydrologie tam měla asi tři jezírka, akvaristé dvě malá akvárka.
Ve sbírkových sklenících jsou palmy, exotické stromy a keře. V klecích papoušci, v teráriu pavouci, hadi, želvy a leguán. Na lavičkách si může člověk odpočinout a pozorovat tu nádheru. Vše stráží dřevořezba ducha lesa. Pak už následuje prohlídka několika skleníků s exotickými nádherně kvetoucími kaktusy. V rámci výstavy je volný vstup do mini botanické zahrady, která patří Univerzitě Palackého v Olomouci.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
V celém areálu je mnoho stánků s občerstvením, my jsme si daly pštrosí cigáro a zapily malým pivem Litovel. Ve stáncích se také prodávaly různé druhy sušeného i exotického ovoce (kivi, jujuba, kustovnice, meruňky) nebo ořechy v různé úpravě.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Květiny nikdy nezklamou svými rozličnými tvary a barvami. Jen venkovní expozice bývaly v minulosti daleko hezčí. A přesto, že bylo přelidněno, uvažujeme o návštěvě v létě nebo na podzim. Také jsme si stihly prohlédnout centrum města.
Ostatní informace
základní cena vstupného 100,- Kč
studenti, důchodci 80,- Kč
děti 40,- Kč