Šumperk, cyklistýnky a Dobrodružství cyklistiky
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Za kulturou • Za sportem • Do přírody • Na kole
Kam a jak jedeme?
Minimálně čas od času se vyplatí zajet do severomoravského Šumperka a zde například projevit zájem o historii cyklistiky. V současné době, kdy se blíží start dalšího ročníku legendární Tour de France, se dá oboje sloučit a toto spojení nadchne minimálně každého, kdo má rád dopravní prostředek známý jako vysoké kolo nebo kostitřas. A nebo Pepu Zimovčáka …
Šumperskému vlastivědnému muzeu se totiž velice povedla výstava nazvaná Dobrodružství cyklistiky, díky níž se město v podhůří Jeseníků stalo od 15. června 2023 jednou ze „světových metropolí“ tohoto stále populárnějšího sportu i turistického odvětví. Navíc k tomu došlo jen čtyři dny po skončení cyklistického Závodu míru - Grand Prix Jeseníky 2023.
Za čím jedeme?
Použijeme-li slova z muzejní propagace, tak se tato výstava „věnuje historii cyklistiky a technickému vývoji velocipedů, počátkům cyklistického sportu, prvním cyklistům a cyklistkám. Návštěvníci budou moci obdivovat nejen velocipedy z éry tzv. vysokého kola, dobové fotografie nebo medaile, ale také jízdní kola vyráběná firmou Velamos v Sobotíně. V doprovodných textech se seznámí s důležitými historickými milníky tohoto sportu, osobnostmi české cyklistiky do roku 1900 a cyklistickými spolky působícími v našem regionu“.
Pojďme ale přidat něco, co se ani na stránkách muzea nedozvíme. Některé části následujícího textu mohu dokonce prezentovat jen díky tomu, že se s půvabnou kurátorkou výstavy Pavlínou Janíčkovou trošku známe.
Na výstavě můžeme obdivovat zápůjčky z několika muzeí Olomouckého kraje i ze soukromých sbírek, přičemž většina exponátů pochází z II. poloviny 19. století. Původně měla výstava vypadat trošku jinak, protože její autorka si představovala
menší prostor vyplněný pouze tzv. vysokými koly. Možná by to tak opravdu bylo i lepší, ale když on ten Velamos k Šumpersku opravdu neodmyslitelně patřil.
Ze zajímavostí výstavy je potřeba uvést zejména unikátní bezřetězové kolo z roku 1921 a tentokrát i ony „infotabule“, které si na vernisáži opravdu většina lidí poctivě četla a prohlížela. Pokud to uděláte také, dozvíte se nejen hodně o rozvoji cyklistiky v českých zemích i na Šumpersku, ale také např. o restaurování historických bicyklů. A monohé jistě překvapí, že pilnou cyklistýnkou bývala i slavná operní pěvkyně Ema Destinnová.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
My, domorodí, doma. Ti ostatní se ale bát nemusí, protože v Šumperku mají možností víc než dost.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Líbilo: Ano, moc. Návštěva této výstavy je snad pro každého fandu cyklistiky i aktivního cyklistu přímo povinností. Mě osobně ale nejvíce nadchl výraz označující naše první cyklistky, tedy cyklistýnka. A pobavilo mě, jak i slavný Jan Neruda považoval tyto „průkopnice“ za něco odpudivého a cyklistiku za dřinu mazající krásu něžného pohlaví z povrchu zemského …
Nelíbilo: ---
Ostatní informace
Výstava Dobrodružství cyklistiky probíhá v hlavním výstavním sále šumperského muzea a v termínu od 15. června do 17. září 2023. Otevřeno je od 9,00 do 17,00 hod. (jen v pondělí je zavíračka a od 12,00 do 12,30 obědová pauza) a vstupné přijde na 50 Kč (snížené je za 30 Kč).