Šumperk – Tajemství grafiky (výstava Vlastivědného muzea)
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Ve čtvrtek 14.2.2013 byla ve Výstavní síni vernisáží slavnostně zahájena další zajímavá výstava Vlastivědného muzea v Šumperku. Cílem této výstavy - s názvem Tajemství grafiky - je seznámit návštěvníky VM s různými úhly pohledu na tento – beze sporu velmi zajímavý – druh výtvarného umění. Šumperští mohou přijít i pěšky, přespolní mají nedaleko muzea dostatek parkovacích míst a pár stovek metrů je to i z vlakového nebo autobusového nádraží.
Za čím jedeme?
Samotnou uměleckou grafiku můžeme rozlišovat dle „důvodu jejího vzniku“ – grafika volná, užitá, reprodukční a dekorativní – a podle použité techniky – tisk z výšky (např. dřevoryt nebo linoryt), tisk z hloubky (např. mědiryt, lept nebo suchá jehla), tisk z plochy (litografie) a sítotisk. Návštěvník výstavy zde pozná nejen stručnou historii grafiky, ale i popis jednotlivých technik a různých pracovních nástrojů – od jednoduchých rydel až po tiskařské lisy – i používaných materiálů.
K vidění je zde také „interiér“ dílny grafika s osobními potřebami Adolfa Kašpara nebo štočky, např. Františka Hoplíčka. Návštěvník zde získává také možnost vyzkoušet si jednoduchý princip tisku z výšky sám. Silně mi to připomínalo různá razítka, se kterými jsem si v dětství hrával u dědy.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Třicetitisícové okresní Město Šumperk nabízí svým návštěvníkům dostatečné množství ubytovacích kapacit i stravovacích zařízení.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Část výstavy, na kterou jsem se hodně těšil, je věnována grafickým listům Václava Hollara, které jsou zde zastoupeny, bohužel jen, ilustracemi k Ezopovým bajkám z let 1662-1666. Nejzajímavější z nich je – samozřejmě – Břicho, ruce a nohy. Při této příležitosti je třeba připomenout, že Václav Hollar byl významným a uznávaným umělcem 17. století a jeho soubory grafických listů i dalších prací se nacházejí například v londýnské Národní galerii, na Universitě Toronto, v berlínském Kabinetu rytin nebo ve sbírkách vídeňské Albertiny. Zábřežské muzeum, spadající pod VM Šumperk vlastní druhou největší českou sbírku Holkařových leptů (asi 750 ks) po Národní galerii v Praze
Hojně zastoupeny jsou – z pochopitelných důvodů – i díla regionálních grafiků, v čele s, již zmíněným, Adolfem Kašparem. Jejich „vizitky“ jsou promítány na plátno pomocí powerpointové prezentace. Celkem výstava představí několik desítek grafických listů z uměleckých sbírek muzeí v Šumperku, Mohelnici, Zábřehu a Lošticích. Zastoupeno je zde období od konce 16. století až po nejžhavější současnost. Vystaveny jsou i díla významných neregionálních umělců, například nedávno zesnulého autora českých bankovek Oldřicha Kulhánka nebo Vladimíra Komárka. Zajímavé jsou určitě také reprodukční grafiky vytvořené podle obrazů P.P. Rubense, Tiziana či Albrechta Dürera. Zaslouženou pozornost vzbudil i soubor litografií F.S. Delpecha podle L. Boillyho z I. třetiny 19. století nebo lepty Josefa Dudka z prvního desetiletí 21. století.
Ostatní informace
Vstupné do Výstavní síně je pro běžného návštěvníka 30,- Kč, žáci, studenti, důchodci a skupiny to mají za 15. Muzeum nabízí i různé zajímavé publikace, například k dřívějším výstavám. V současné době „šly“ některé z nich do „výprodejové slevy“ a jejich cena je více než zajímavá.
Výstava ve velké Výstavní síni šumperského muzea potrvá do 14. dubna 2013 a musím přiznat, že i po jejím shlédnutí.má pro mě grafika nadále svá tajemství …