Branišovský vrch a Davidova naučná stezka
Turistické cíle • Příroda • Kopec
Branišov je malá obec, dnes součást města Toužim, od kterého leží asi 7 km jižním směrem. Kdo sem chce zavítat, musí ze silnice č. 20 (Karlovy Vary – Plzeň) odbočit dle ukazatele Nežichov. Na západním okraji obce Branišov lze zaparkovat na pravé straně komunikace na odbočce ke stavením a k jednomu starému zajímavému dubu. Autobus do obce zajíždí, ale nebude to asi často, na vlak je to nejblíže do městečka Teplá.
Tudíž příjezd autem, jak jsem učinil já, je jistota. Od hlavní silnice se vydávám na procházku po Davidově naučné stezce. Stoupám do mírného kopce a nejprve procházím okolo pomníčku s pamětním nápisem připomínajícím vojáka padlého v první světové válce. O kousek dál je přede mnou památný strom, vzrostlý dub, okolo kterého pokračuji vlevo. Je zde sice lavička, ale na odpočinek je brzy.
Stezka pokračuje do kopce, nejprve okolo plotu zahrady a poté okrajem lesa. Občas lze spatřit značku naučné stezky, ale především v létě je cesta značně zarostlá. Pěšina po úpatí kopce střídá strmější stoupání a po čase se napojuji na lesní cestu, po které přicházím na okraj hřbetu vrchu. Je zde odpočívadlo a les na chvíli vystřídala paseka, a tudíž se nabízejí zajímavé pohledy do okolí. Do cíle výletu mi ale chybí ještě asi 300 metrů. Brzy se na pravé straně začne objevovat výrazný vrcholový skalnatý hřeben, který na jižní straně tvoří asi pět metrů vysoká skalka. Celkově mám v nohou přibližně dva kilometry a převýšení 200 metrů. Časově je potřeba počítat s necelou hodinou, podle rychlosti chůze a orientace v terénu.
Branišovský vrch (813 m.n.m.) je jihozápadní podružný vrchol Třebouňského vrchu v Tepelské vrchovině. Tento kopeček, který kdysi nebýval zalesněný, je zajímavý kromě svého vzhledu také tím, že se zde na přelomu 18. a 19. století nacházela jedna z astronomických pozorovatelen význačného astronoma, vědce, geodeta Aloise Martina Davida (1757-1836). Stavba se bohužel nedochovala, ale člověk může putovat okolím po naučná Davidově stezce, která je věnovaná odkazu zdejšího rodáka. Okružní trasa vybudovaná v roce 2011 začíná i končí v Klášteru Teplá a spojuje místa spjatá se životem tohoto význačného učence. Naučná cesta má některé odbočky k zajímavým místům a její celková délka je asi 33 km. Člověk se může podívat například do Zaniklé obce Dřevohryzy, kde se Alois Martin David, pozdější premonstrát a následně i ředitel pražské hvězdárny v Klementinu, narodil.
Zpět jsem se vydal po stejné cestě. Kdyby nebyl člověk vázán na auto, mohl by pokračovat po neznačené lesní hřebenové cestě na Třebouňský vrch a dále po zelené turistické značce do obce Třebouň, která leží u hlavní silnice č. 20. Při svém putování jsem neobjevil žádný hostinec, občerstvovnu či alespoň studánku.
Při cestě nahoru, na vlastním vrcholu i při sestupu jsem si užíval pohledy do okolí. Na východě překrásná kotlina s Blažejským rybníkem a torzem poutního kostela sv. Blažeje, na západě úžasná krajina se zajímavou novostavbou kláštera trapistů v Novém Dvoře. Kdo nespěchá domů, tomu doporučuji návštěvu těchto dvou míst:
- poutní kostel sv. Blažeje:https://www.turistika.cz/mista/branisov-kostel-sv-blazeje
- klášter trapistů v Novém Dvoře s prodejnou vlastních výrobků:https://www.turistika.cz/mista/opatstvi-novy-dvur-a-prodejna-zajimavych-vyrobku
Blog o dalších navštívených místech a cestách autora článku: http://bubinga.blog.cz/