Loading...
Turistické cíle • Měšťanský dům
Hanácká metropole je sice všeobecně považována za město barokní, ale zdejší nabídka architektonických slohů je podstatně širší. Platí to i pro mnohé domy v historickém jádru Olomouce, včetně řadového činžovního domu na adrese Ostružnická č. 25. Ten dokonce v sobě „ukrývá stopové prvky“ gotiky, renesance, baroka, klasicismu i secese. A kupodivu mu tato směska velice sluší …
S těmi stavebními slohy je to dnes už ale přece jen trošičku jinak. Gotické základy jsou v podstatě neviditelné, renesanční sklepy většinově zasypané (současné pozdější sklepy se zachovaly neporušeny i s valenými cihelnými klenbami) a původní zábradlí klasicistního schodiště zničeno. O to více pak upoutají barokní malované trámové stropy (najdeme je v přízemí i patře) a nápadná secesní fasáda s vlysem a skleněnou mozaikou.
Před sebou zde máme řadový dvoupatrový dům s půdním polopatrem o dvou okenních osách a s plochostropou dispozicí. V přízemí je umístěn boční průchod do velmi malého dvora a k jednoramennému schodišti i do krátkého dvorního křídla.
Uliční průčelí uprostřed zdobí vysoký reliéf tříčtvrteční ženské postavy v hanáckém kroji, která v rukou drží fotografický přístroj (údajně se jedná o připomínku stavebníka – fotografa, který měl v domě také svůj ateliér). Výjev lemuje dekor v podobě listnatých stromů. Celé hlavní průčelí završuje vlys a římsa pokrytá zlatou, zelenou, modrou a bílou mozaikou. Nad římsou jsou na okrajích budovy umístěny dvě dekorační vázy s mozaikovými výplněmi.
Půvabný olomoucký dům „U hanácké fotografky“ je chráněnou kulturní památkou již od května roku 1958, od dubna roku 1971 je navíc také součástí zdejší památkové rezervace.
Zcela na závěr ještě pár jmen a dat. Secesní úprava domu proběhla v letech 1910 až 1912, a to pod vedením stavitelů B. Vodičky a J. Juránka. Reliéf Hanačky vytvořil sochař Josef Hladík. Objekt je znám také jako dům E. a M. Budeníkových a poslední renovací prošel v roce 2016.