Olomouc – krypta chrámu sv. Mořice
Nejen podzemí olomouckých kostelů patří mezi místa, která běžný turista nemůže navštěvovat nějak častěji. Každá taková možnost se pak stává malým svátkem, kdy ani nevadí, že se nejedná o prostory gotické, ale o místa, která vznikla podstatně později než příslušný svatostánek. Příkladem může být skvostný, pozdně gotický kostel sv. Mořice, jehož historie se ovšem možná začala psát již někdy na přelomu 11. a 12, století. Tady ovšem menší „věkovitost“ nahrazuje až překvapivá rozlehlost …
Současná krypta totiž pravděpodobně vznikla až někdy na počátku 18. století, v každém případě až poté, co kostel v roce 1709 vyhořel. V té době se také začalo uvažovat o zákazu pohřbívání pod chrámovou podlahou a bylo tedy rozhodnuto o výstavbě krypty. Vznikla tak podzemní cihelná prostora s klasovou klenbou. Kromě hlavní krypty pod centrální částí lodi zde najdeme také menší boční krypty, propojené s centrálním prostorem klenutými chodbami.
Součástí krypty se schody do hlavní chrámové lodi a krycím kamenem bývala také tzv. kostnice, kde byl odkryt pozůstatek původního románského zdiva (nacházíme se zde v místech, kde má základová zeď sílu přes tři metry). Pozorný pozorovatel možná objeví i románský pilíř nebo novodobý hrob, do kterého se ukládaly ostatky zemřelých, nalezené při průzkumu středověkého hřbitova u kostela sv. Mořice. Samostatnou kapitolou je důmyslný systém větracích chodeb zajišťující v kryptě svěží vzduch a stálé klima.
Pokud budete mít možnost podzemí kostela sv. Mořice navštívit, musíte se připravit na jistý stupeň obtížnosti. Za vstupem v blízkosti bočního vchodu do kostela vás čeká sestup po prudkých – a poměrně vysokých - schodech do krypty. A navíc to bude v předklonu ...