Tento potok, jenž nesl původní pojmenování Volšovka (podle na jeho břehu rostoucích olší, resp. podle olšovvky - semenné šišky), o délce více než 6 km a s plochou povodí 7,22 km2 vzniká na lukách pod Chlumem, kde do něj vtéká bezejmenný potok od Máslojed, dále teče Nedělišti a horním koncem Lochenic, za nímž se vlévá do Labe. Ještě před vtokem do Labe je však zásobován vodou dalšího potoka, jenž je od nepaměti zván jako Labec a přitéká od Sendražic. V současné době je Olšovka jedním z nejvýznamnějších místních krajinných prvků, i když až po Trotině, na rozdíl od níž však zůstala v téměř původním stavu, což lze vysledovat v mapě I. vojenského mapování z let 1764-1768 a jeho rektifikaci z let 1780-1783 (viz
http://oldmaps.geolab.cz/map_viewer.pl?lang=cs&map_root=1vm&map_region=ce&map_list=c095 a
http://oldmaps.geolab.cz/map_viewer.pl?lang=cs&map_root=1vm&map_region=ce&map_list=c096).
V roce 1820 byl v Horních Nedělištích vystavěn na Olšovce mlýn, který byl zrušen roku 1865 Jaroslavem ze Šternberka a o 2 roky později přeměněn v malý lihovar. Při regulaci potoka v roce 1927 v délce 1 360 m bylo v Nedělištích v novém průkopu pro něj v zahradě u čp. 11 nalezeno několik stříbrných rakouských mincí, jeden z roku 1696 a středověký železný hrot šípu, který byl následně uložen do královéhradeckého historického muzea. Nebyl to však jediný archeologický nález, jenž by byl spojen s Olšovkou. V letech 1976-1977 byl dokončen na lochenickém katastru nad Olšovkou výzkum menší nekropole, na níž se přišlo v roce 1973 v souvislosti s průkopem plynovodu. Další příležitost se objevila při výstavbě dálnice D11 roku 2002, kdy byly na poli na lochenickém katastru objeveny pozůstatky středověkého sídliště s příměsí pravěké i novověké keramiky. Podle dobových záznamů z 19. století se zde mělo nacházet pravěké a neolitické sídliště, které však bylo v průběhu času téměř úplně zničeno.
Výše zmíněný potok býval též častým zdrojem povodní, zejména pro Lochenice, např. při jarním tání ledů v roce 1940 došlo k zaplavení části této obce vodami z Olšovky, a to údajně především kvůli špatné údržbě obecních mostků, jež nebyly dlouhou dobu čištěny. I v tak vypjaté době bylo této věci politicky využito, když se chtěli oponenti zbavit dosavadního starosty Josefa Poláka, který byl udán na okresním úřadě a věc musela řešit komise. Nakonec se tato věc dostala až na zemský úřad, který rozpustil obecní zastupitelstvo a na její místo následně přišla správní komise, jež byla vybrána starostovými oponenty. Naopak úprava Olšovky v Nedělištích byla zahájena již roku 1927 a kompletně dokončena roku 1938, kdy došlo k provedení některých opravných prací.
Další úpravy potoka probíhaly na přelomu 60. a 70. let 20. století, kdy byly zhotoveny nové mostky i výpustě. S komplexním řešením vodních poměrů v povodí potoka se přišlo již v letech 1960-1961, kdy bylo mj. rozhodnuto, že v úseku mezi Chlumem a Nedělištěmi dojde k obnově trojice rybníků, aby sloužily k zachycení přebytečné jarní vody a v sušších letních měsících byly využity na zavlažování 60 hektarů polí se zeleninou. Přesto se povodně opakovaly, i když již v ne tak velké míře jako v minulosti. Dnes se jedná spíše o následky nenadálých přívalových dešťů. Velká voda na Olšovce naposledy udeřila v roce 2010, kdy poškodila mostek přes ni. Ten byl zbourán a roku 2015 nahrazen novým, přičemž při jeho demolici byl nalezen pískovcový blok s letopočtem "9/6 1880". Jednalo se totiž o základní kámen tohoto mostku.