Šumperk – nárožní měšťanský dům na náměstí Míru
Turistické cíle • Měšťanský dům
Asi se všichni shodneme na tom, že na první pohled patří tento nárožní dům v nabídce šumperského radničního náměstí k tomu méně atraktivnímu. V podstatě se jedná o jednoduchý klasicistní dům. První pohled ovšem může občas klamat – a v tomto případě nejde ani tak o to, že bychom zde našli i nějaké ty stopy gotiky či renesance, ale spíše o fakt, že dům se pyšní dvěma adresami. Kromě nám. Míru č.p. 140/6 je to ještě Valašská č.p. 140. A pohled z této uličky už docela atraktivní záležitostí určitě je.
V každém případě se ale primárně jedná o dvoupatrový nárožní dům, ukončující západní (přesněji spíše jihozápadní) frontu náměstí. Má neobvyklý lichoběžníkový půdorys, který se z náměstního průčelí (šířka 7,5 m) směrem k dvornímu průčelí postupně rozšiřuje (až na 9 m). Celková hloubka domu, jehož součástí domu je také dvorní křídlo a zeď oddělující pozemek od Valašské a Hanácké ulice, pak dosahuje téměř 24 m.
Dům byl pravděpodobně postaven – jako přízemní a na místě staršího objektu - v polovině 18. století. Vznik současného klasicistního průčelí datujeme do období kolem roku 1800, ale i tehdy ještě měl dům pouze jedno patro. Při výstavbě 2. patra po roce 1841 došlo i k jisté úpravě celkového vzhledu. Hlavní průčelí je dvouosé, s horizontálním členěním římsami a štukovým pásem. Původní, dvoukřídlé kazetové dveře s prosklením jsou vsazené do pozdně klasicistního kamenného portálu. Boční průčelí člení osm os, to dvorní osy dvě.
Zajímavostí je - nad zvýšeným suterénem umístěná - představěná pavlač na pískovcových sloupech nebo vyložený dřevěný balkon na třech železných konzolách, který je proveden ve stylu zahradního altánu. Koruna zdi kolem dvora je kvůli klesajícímu okolnímu terénu čtyřikrát odstupňovaná. Zeď je prolomená dvěma vstupy a zdobí ji dva páry oválných zrcadel a pár zrcadel obdélných.
Interiérové prostory mají klasicistní plackové klenby nebo jsou plochostropé. Zaujme dvouramenné schodiště s rozměrnými schodišťovými halami v I. a II. patře. Sklepy ještě částečně pamatují min. období renesance a do toho předního vedlo dnes již nepřístupné vřetenové schodiště.
Celý objekt je považován za urbanisticky významnou součást struktury šumperského historického jádra a jako takový byl mezi naše chráněné kulturní památky zařazen v květnu roku 1994. Od září roku 1995 je pak také součástí šumperské městeké památkové zóny.