Šumperk – palác Primavesi
Turistické cíle • Památky a muzea • Dům, budova
Podnikatelsko – bankéřská rodina Primavesi přesídlila na severní Moravu koncem 18. století z italské Lombardie, aby zde vybudovala několik silných kapitálových společností i bankovní dům. Přesun od břehů jezera Como ke břehům řeky Moravy s sebou přinesl také aktivity stavební. Stavby, spojené s moravským dočasným pobytem tohoto rodu - které vznikaly postupně na území takřka celého dnešního Olomouckého kraje - jsou však známy jen částečně. Secesní olomouckou vilu Primavesi zná asi každý a pár zasvěcenců také možná slyšelo o letním sídle Primavesi v Koutech nad Desnou.
Málokdo však tuší, že rodina Primavesi vybudovala svůj zdobný palác také v Šumperku. Bylo to dáno zejména tím, že již „otec rodu“ – Paolo Primavesi – provozoval v Itálii přádelnu hedvábí. No a Šumperk byl přece známou textilní baštou celé habsburské monarchie. Po Paolově smrti také zakládá jeho druhý syn Carlo Antonio (Carl Anton) několik dalších firem, z nichž k nejvýznamnějším patřily například Akciové přádelny v Šumperku. A potřeba vzniku šumperského rodového paláce je lehce vysvětlena.
Bývalý dům rodiny Primavesi na dnešní Žerotínově ulici se stal nedlouho po II. světové válce sídlem hudební školy, která zde – pod názvem Základní umělecká škola – sídlí dodnes. Jedná se o nárožní klasicistní palácovou stavbu s mnoha prvky rané secese (zejména štukové reliéfy s girlandami a maskarony na fasádě). Dům Primavesi pochází z roku1897 a byl postaven podle projektu vídeňských architektů Antonína a Josefa Drexlerů. V zahradní části dům doplňuje zděný zahradní altán a patrová přístavba dřevěné verandové zimní zahrady na štíhlých železných sloupcích.
Dnes je tato zajímavá palácová stavba vedena – jako "dům čp. 267, bývalý dům rodiny Primavesi s ohradní zdí a bránou (Žerotínova 11)", - mezi kulturními památkami města Šumperk. Vzhledem k současnému využití objektu je - v době „vyučování“ - možno nahlédnout i do vnitřních prostor objektu.