Na přelomu 20. a 30. let 20. století se po celé republice stavěly tzv. Švehlovy domy, jež byly budovány na počest významného čs. politika Antonína Švehly, označovaného za "jednoho z největších synů našeho národa" (od roku 1903 předseda Tiskařského družstva zemědělského, v letech 1908-1913 poslanec sněmu království Českého, v letech 1909-1933 předseda agrární strany, v roce 1918 místopředseda Národního výboru československého, v letech 1918-1920 ministr vnitra, v letech 1922-1926 a 1926-1928 ministerský předseda), a vznikaly tam, kde měli agrárníci velkou podporu.
Většinou byly stavěny nákladem obce, případně místními kampeličkami nebo jinými spolky, které měly k agrární straně blízko. Měly být kulturním a společenským střediskem, a to nejen pro samotnou republikánskou stranu čs. venkova. Však jich po celém okolí vzniklo mnoho, např. v Křičeni byl vybudován tamním Spořitelním a záložním spolkem a slavnostně otevřen 1. července 1934 a v Třebnouševsi 1. září 1935.
Obdobně se dělo rovněž ve Lhotě pod Libčany, kde se přišlo s tímto nápadem na počátku 30. let 20. století a definitivně se tento plán zveřejnil při sjezdu rodáků v roce 1933. Již následujícího roku byla jeho stavba zahájena, a to ze 2/3 zdejší kampeličkou a z 1/3 Rolnickým družstvem pro zpracování a prodej zemědělských plodin ve Lhotě pod Libčany, takže zde se obec přímo neangažovala.
Projekt této dvoupatrové budovy čp. 50 ve stylu meziválečné avantgardy, v níž měly sídlit kanceláře obecního úřadu, zdejší kampeličky a výše zmíněného rolnického družstva, navrhl Bohuslav Novotný z Hradce Králové a stavbu provedl Čeněk Puhlovský z Praskačky za dohodnutou cenu 107 000 Kč. Tato částka však nebyla konečná, protože do objektu byl zaveden rovněž vodovod a zřízeno zůstalo také sociální zařízení. Celkový náklad tak dosáhl 130 000 Kč.
Ke slavnostnímu otevření Švehlova domu došlo 9. října 1934. Tohoto dne v dopoledních hodinách se uskutečnila společná schůze obou spolků a zároveň byli přivítáni všichni přijíždějící hosté. Slavnostní průvod pak vyšel z areálu družstevního mlýna a sušárny. V jeho čele jela selská jízda, kterou následovali: ministr vnitra Josef Černý, poslanci, okresní úřednictvo v čele s vládním radou, zástupci různých samosprávných úřadů, spolků a korporací, školní mládež a uzavírali ho místní obyvatelé spolu s dalšími řadovými návštěvníky z celého širého okolí. Před školní budovou se průvod zastavil, aby vzdal poctu všem místním padlým, k jejichž památce byla na objektu zřízena pamětní deska.
Když dorazil průvod před novostavbu Švehlova domu, tak se ujal slova obecní starosta František Pelikán, který zejména uvítal přítomné a poděkoval jim za hojnou účast. Poté promluvil starosta kampeličky František Vodička a slavnostní projev přednesl poslanec JUDr. Josef Zadina. Následoval zpěv pěveckého sboru z Praskačky a recitace básniček místními školáky. Slavnostního otevření Švehlova domu se ujal již zmíněný ministr vnitra Josef Černý. Následně probíhala prohlídka celého objektu, koncert hudby z Kuklen a později ještě taneční zábava.
Do 1. poschodí se nastěhovala kampelička, zbytek místností si rozdělilo rolnické družstvo s obcí. Zajímavé je, že objekt byl vybudován za čp. 1, které dříve sloužilo jako panská kancelář. Netrvalo dlouho a dům se stal středem společenského a kulturního života obce, protože se tu např. uskutečnila výstava ovoce a zemědělských výrobků, kterou uspořádal zdejší dorost republikánské strany. 1. listopadu 1935 byla v domě otevřena první poštovna, v jejímž čele stál poštovní zřízenec Antonín Kalenský. V roce 1945 se zde nějakou dobu vyučovalo, protože školu obsadili němečtí vojáci, kteří v ní byli ubytováni. O 8 let později se ve zdejším zasedacím sále uskutečnila ustavující a 1. členská schůze zdejšího JZD. Roku 1954 byla do zasedací místnosti přemístěna místní lidová knihovna, jež se do té doby nacházela ve školní budově a vydržela zde až do roku 1987, kdy byla přemístěna do nově vybudované mateřské školy. 9. března 1961 se uskutečnila na MNV ustavující schůze místní pobočky ČSČK. V roce 1962 se objevila v objektu opět pošta, když koncem předchozího roku dostala výpověď z dosavadního umístění. Nejprve byla situována do zasedací síně a po rekonstrukci do 1. poschodí. V témže čase byla v bývalém bytě vedle kanceláře spořitelny instalována automatická telefonní ústředna. V roce 1984 byl upraven interiér klubovny SSM.
Největší rekonstrukce objektu proběhla až roku 1992, kdy byla provedena nová fasáda, opravena střecha, provedeny různé instalační práce a natřena okna a dveře. V roce 2016 byly zase zřízeny nové podlahy a vodorovné izolace v suterénu domu. O 2 roky později proběhla rekonstrukce 1. poschodí. Tyto opravy zasedací místnosti a sociálního zařízení vyšly na 968 909,50 Kč. Další úpravy 1. poschodí byly provedeny roku 2020. Díky tomuto neutuchajícímu zájmu o budovu obecního úřadu zůstal tento objekt ozdobou obce.
Poslední aktualizace: 31.12.2023
Švehlův dům ve Lhotě pod Libčany na mapě
Diskuse a komentáře k Švehlův dům ve Lhotě pod Libčany
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!