Loading...

Švehlův dům ve Lhotě pod Libčany

Turistické cíle Dům, budova

Na přelomu 20. a 30. let 20. století se po celé republice stavěly tzv. Švehlovy domy, jež byly budovány na počest významného čs. politika Antonína Švehly, označovaného za "jednoho z největších synů našeho národa" (od roku 1903 předseda Tiskařského družstva zemědělského, v letech 1908-1913 poslanec sněmu království Českého, v letech 1909-1933 předseda agrární strany, v roce 1918 místopředseda Národního výboru československého, v letech 1918-1920 ministr vnitra, v letech 1922-1926 a 1926-1928 ministerský předseda), a vznikaly tam, kde měli agrárníci velkou podporu.

Většinou byly stavěny nákladem obce, případně místními kampeličkami nebo jinými spolky, které měly k agrární straně blízko. Měly být kulturním a společenským střediskem, a to nejen pro samotnou republikánskou stranu čs. venkova. Však jich po celém okolí vzniklo mnoho, např. v Křičeni byl vybudován tamním Spořitelním a záložním spolkem a slavnostně otevřen 1. července 1934 a v Třebnouševsi 1. září 1935.

Obdobně se dělo rovněž ve Lhotě pod Libčany, kde se přišlo s tímto nápadem na počátku 30. let 20. století a definitivně se tento plán zveřejnil při sjezdu rodáků v roce 1933. Již následujícího roku byla jeho stavba zahájena, a to ze 2/3 zdejší kampeličkou a z 1/3 Rolnickým družstvem pro zpracování a prodej zemědělských plodin ve Lhotě pod Libčany, takže zde se obec přímo neangažovala.

Projekt této dvoupatrové budovy čp. 50 ve stylu meziválečné avantgardy, v níž měly sídlit kanceláře obecního úřadu, zdejší kampeličky a výše zmíněného rolnického družstva, navrhl Bohuslav Novotný z Hradce Králové a stavbu provedl Čeněk Puhlovský z Praskačky za dohodnutou cenu 107 000 Kč. Tato částka však nebyla konečná, protože do objektu byl zaveden rovněž vodovod a zřízeno zůstalo také sociální zařízení. Celkový náklad tak dosáhl 130 000 Kč.

Ke slavnostnímu otevření Švehlova domu došlo 9. října 1934. Tohoto dne v dopoledních hodinách se uskutečnila společná schůze obou spolků a zároveň byli přivítáni všichni přijíždějící hosté. Slavnostní průvod pak vyšel z areálu družstevního mlýna a sušárny. V jeho čele jela selská jízda, kterou následovali: ministr vnitra Josef Černý, poslanci, okresní úřednictvo v čele s vládním radou, zástupci různých samosprávných úřadů, spolků a korporací, školní mládež a uzavírali ho místní obyvatelé spolu s dalšími řadovými návštěvníky z celého širého okolí. Před školní budovou se průvod zastavil, aby vzdal poctu všem místním padlým, k jejichž památce byla na objektu zřízena pamětní deska.

Když dorazil průvod před novostavbu Švehlova domu, tak se ujal slova obecní starosta František Pelikán, který zejména uvítal přítomné a poděkoval jim za hojnou účast. Poté promluvil starosta kampeličky František Vodička a slavnostní projev přednesl poslanec JUDr. Josef Zadina. Následoval zpěv pěveckého sboru z Praskačky a recitace básniček místními školáky. Slavnostního otevření Švehlova domu se ujal již zmíněný ministr vnitra Josef Černý. Následně probíhala prohlídka celého objektu, koncert hudby z Kuklen a později ještě taneční zábava.

Do 1. poschodí se nastěhovala kampelička, zbytek místností si rozdělilo rolnické družstvo s obcí. Zajímavé je, že objekt byl vybudován za čp. 1, které dříve sloužilo jako panská kancelář. Netrvalo dlouho a dům se stal středem společenského a kulturního života obce, protože se tu např. uskutečnila výstava ovoce a zemědělských výrobků, kterou uspořádal zdejší dorost republikánské strany. 1. listopadu 1935 byla v domě otevřena první poštovna, v jejímž čele stál poštovní zřízenec Antonín Kalenský. V roce 1945 se zde nějakou dobu vyučovalo, protože školu obsadili němečtí vojáci, kteří v ní byli ubytováni. O 8 let později se ve zdejším zasedacím sále uskutečnila ustavující a 1. členská schůze zdejšího JZD. Roku 1954 byla do zasedací místnosti přemístěna místní lidová knihovna, jež se do té doby nacházela ve školní budově a vydržela zde až do roku 1987, kdy byla přemístěna do nově vybudované mateřské školy. 9. března 1961 se uskutečnila na MNV ustavující schůze místní pobočky ČSČK. V roce 1962 se objevila v objektu opět pošta, když koncem předchozího roku dostala výpověď z dosavadního umístění. Nejprve byla situována do zasedací síně a po rekonstrukci do 1. poschodí. V témže čase byla v bývalém bytě vedle kanceláře spořitelny instalována automatická telefonní ústředna. V roce 1984 byl upraven interiér klubovny SSM.

Největší rekonstrukce objektu proběhla až roku 1992, kdy byla provedena nová fasáda, opravena střecha, provedeny různé instalační práce a natřena okna a dveře. V roce 2016 byly zase zřízeny nové podlahy a vodorovné izolace v suterénu domu. O 2 roky později proběhla rekonstrukce 1. poschodí. Tyto opravy zasedací místnosti a sociálního zařízení vyšly na 968 909,50 Kč. Další úpravy 1. poschodí byly provedeny roku 2020. Díky tomuto neutuchajícímu zájmu o budovu obecního úřadu zůstal tento objekt ozdobou obce.
Poslední aktualizace: 31.12.2023
Švehlův dům ve Lhotě pod Libčany na mapě
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Švehlův dům ve Lhotě pod Libčany

Kostel Nejsvětější Trojice ve Lhotě pod Libčany
Kostel Nejsvětější Trojice ve Lhotě pod Libčany
Kostel
Lhota pod Libčany, jak je již vidět ze samého názvu, tak byla od dávných…
0.3km
více »
Lhota pod Libčany - kaple Nejsvětější Trojice
Lhota pod Libčany - kaple Nejsvětější Trojice
Kaple
Lhota pod Libčany - ves, kterou založil Opatovický klášter, tehdy jako dřevorubeckou osadu, kolem roku 1375 v místě bývalého lesu…
0.3km
více »
Lhota pod Libčany
Lhota pod Libčany
Vesnice
Místo, kde se dnes nachází Lhota pod Libčany, náleželo původně opatovickým benediktýnům, jejichž klášter byl zničen husity v roce 14…
0.4km
více »
Škola ve Lhotě pod Libčany
Škola ve Lhotě pod Libčany
Dům, budova
Původně místní děti navštěvovaly farní školu v Libčanech, zřízenou v roce…
0.4km
více »
Družstevní sušárna čekanky a mlýn ve Lhotě pod Libčany
Družstevní sušárna čekanky a mlýn ve Lhotě pod Libčany
Dům, budova
Pěstování čekanky je u nás dnes skoro již neznámá věc, ale dříve byla tato…
0.6km
více »
Rybníčky Dudák a Kratochvílka ve Lhotě pod Libčany
Rybníčky Dudák a Kratochvílka ve Lhotě pod Libčany
Rybník
Lhota pod Libčany patřila již od nepaměti mezi místa, kde se velmi…
0.6km
více »
Hubenice (Lhota pod Libčany)
Hubenice (Lhota pod Libčany)
Místní část
První zmínka o této obci pochází z roku 1395 a její název by měl být…
1.3km
více »
Obecní (Hubenický) rybník
Obecní (Hubenický) rybník
Rybník
Původní obecní rybník se nacházel na hubenické návsi mezi čp. 3 a 6 a…
1.4km
více »
Libčany - sv. Panna Marie
Libčany - sv. Panna Marie
Socha
Pomník se sochou sv. Panny Marie, najdeme pod Libčany v křižovatce cest ve směru ke státní silnicí. Pomník zde vytváří zajímavý…
1.9km
více »
Vodní mlýn ve Hvozdnici
Vodní mlýn ve Hvozdnici
Mlýn
Stejně jako jinde po okolí byl zdejší mlýn založen vrchností. Postaven byl…
2.1km
více »
zavřít reklamu