Loading...

Družstevní sušárna čekanky a mlýn ve Lhotě pod Libčany

Turistické cíle Dům, budova

Pěstování čekanky je u nás dnes skoro již neznámá věc, ale dříve byla tato plodina v severovýchodních Čechách velmi oblíbená a přinášela řadě rolníků značné prostředky. Do našich zemí se dostala počátkem 19. století, i když tehdy ještě vítězil dovoz z Pruska. Posléze vznikly rovněž první továrny na její zpracování, v roce 1804 vznikla továrna firmy Günther v Mochtíně u Klatov a v polovině téhož století vznikly další provozy v Lovosicích a v Praze. Ve větším se však u nás začala pěstovat teprve kolem roku 1880 a již po 10 letech se severovýchod Čech stal jednou z nejpřednějších lokalit, kde bylo její pěstování i zpracování v rukou jednotlivých hospodářů, aby po roce 1900 začaly vítězit myšlenky ohledně družstevních podniků, a to zejména v oblasti jejího sušení, aby byla následně zužitkována na kávové náhražky, přičemž na východě Čech se jejím zpracováním zabývala továrna firmy Franck, jež vznikla v Pardubicích roku 1896.

První sušárny na Královéhradecku vznikly v Těchlovicích (Drnek a Pilnáček), v Kuklenách (Čejka) a v Hřibsku (Loučný), a to jako ryze soukromé podniky, do nichž dodávali čekanku rolníci z okolí, přičemž z předem dojednané ceny jim byly poskytovány zálohy. V letech 1898-1899 však došlo k prudkému pádu cen čekanky, což zapříčinilo zakládání čekankových družstev. V podstatě šlo o to, že pěstitelé této plodiny z 1-4 obcí utvořili družstvo a v jeho rámci zřídili vlastní sušárnu čekanky, aby ten největší zisk, který zůstával vlastníkům sušáren, se nakonec stal jejich dalším příjmem. První takové subjekty se objevily v Sánech u Poděbrad a v Praskačce a k tomuto boomu se nakonec přidali i rolníci ze Lhoty pod Libčany.

K založení hospodářského družstva pro zpracování čekanky tam došlo po dlouhých a bouřlivých poradách 25. prosince 1903. K zapsání Rolnického družstva pro zpracování a prodej zemědělských plodin ve Lhotě pod Libčany a okolí, z. s. s r. o. do rejstříku společenstev došlo 4. února 1904. Jeho prvním starostou byl Antonín Kubizňák a koncem roku 1904 mělo družstvo 42 členů se 149 podíly po 100 K. Již během jara a léta téhož roku byla postavena sušárna o 8 pecích (veřejná soutěž na zhotovitele byla vyhlášena 7. února 1904 a zadána 21. února téhož roku). Postavena byla zednickým mistrem Josefem Hrochem z Praskačky a tesařským mistrem Františkem Tikalem z Opatovic nad Labem. Stroje dodala firma Ed. Kokora z Prostějova na Moravě, z níž se v roce 1911 stala Rolnická akciová továrna na stroje, slévárna a kotlárna Ed. Kokora a spol. v Přerově.

Sušárna začala pracovat na podzim 1904 a dosáhla slušného úspěchu, i když tehdy se kvůli velkému suchu čekance příliš nedařilo. O 5 let později došlo k ustavení nového rolnického družstva pro přistavění mlýna k dosavadní sušárně. Rolnické mlýnské družstvo pro zpracování a prodej zemědělských plodin pro Lhotu pod Libčany a okolí, z. s. s r. o. bylo zapsáno do rejstříku společenstev 5. ledna 1910. Proti subvenci této stavby se postavil Spolek mlynářů českomoravských a mlynáři z Královéhradecka a Nechanicka, jejichž jménem podal u Zemědělské rady protest burzovní rada Jan Koštíř. Mlýn, zařízený stroji od firmy J. Hübner & K. Opitz z Pardubic, byl uveden do provozu ještě v roce 1909 (družstvem převzat do správy 19. září 1909) a předsedou tohoto družstva byl František Valenta z čp. 36. Dalšímu rozvoji obou družstev pomohla elektrifikace obce roku 1911 a zřízení nákladní rampy u železniční zastávky o 2 roky později. V roce 1917 začalo družstvo participovat na nově postaveném skladišti u nádraží, jehož náklad hradilo právě ono spolu s obilním skladištěm královéhradeckého rolnického družstva. Úspěšné hospodaření obou družstev si prohlédl 13. března 1922 i ministr zemědělství František Staněk.

O 3 roky později se členové Rolnického mlýnského družstva rozhodli postavit u mlýna pekárnu s 1 pecí, jejíž stavba vyšla na 60 000 Kč. Členové družstva dodávali do mlýna obilí, to se následně semlelo a z mouky se pak v pekárně peklo, aniž by tedy bylo potřeba nakupovat surovinu nebo přímo mouku. Chléb se tehdy pekl až 4x denně a za 1 upečený chléb se platila 1 Kč. Tato výhoda přinesla do Lhoty pod Libčany to, že se v místních staveních přestalo s pečením vlastního chleba.

Všem družstevním provozům se dařilo tak, že měly peníze i na investování v rámci obce. Příkladem budiž třetina nákladů na výstavbu Švehlova domu v letech 1933-1934, jíž uhradilo právě Rolnické družstvo pro zpracování a prodej zemědělských plodin ve Lhotě pod Libčany. Takto fungovala obě družstva až do svého zániku na přelomu 40. a 50. let 20. století, přičemž za německé okupace úzce spolupracovala s Rolnickým družstvem skladištním a výrobním v Hradci Králové. Ještě před nimi byla v roce 1949 uzavřena pražírna cikorky Františka Pelikána. Roku 1950 mělo Rolnické družstvo pro zpracování a prodej zemědělských plodin ve Lhotě pod Libčany 62 členů s 203 podíly po 1 000 Kčs (203 000 Kčs), veškerý pohon byl již elektrický a tento subjekt se skládal z mlýnského odboru (pro obce Lhota pod Libčany, Hubenice, Polizy, Trávník, Osice, Osičky, Syrovátka, Roudnice, Krásnice, Sedlice a Urbanice), který tehdy zpracoval 40 vagonů tvrdého obilí a 20 vagonů šrotu; pekárny o 2 pecích na 95 bochníků a sušárny čekanky, v níž se zpracovalo 16 475 q surové čekanky a polotovaru bylo 4 500 q.

Sušárnu převzal podnik Kávoviny n. p. Pardubice a prostory mlýna sloužily po vzniku JZD 19. března 1953 jako sklady a přípravna krmiva. O samotný objekt však nebyl přílišný zájem, takže postupem času začal chátrat. Situace se změnila až v roce 1994, kdy došlo k jeho generální opravě a přestavbě. Tyto práce byly provedeny firmou Stavoka Kosice, která si zde chtěla zřídit provozní místnosti s kancelářemi, garáže a sklady. V letech 2001-2014 zde sídlila a podnikala společnost Stavebniny STAFI, s. r. o. V současné době náleží areál, jenž prošel řadou stavebních úprav a přestaveb, firmě RYKOV Libčany, s. r. o. Ta v roce 2020 provedla rekonstrukci a rozšíření manipulačních ploch areálu a nechala vybudovat novou halu. Více o této firmě lze najít na jejím webu: https://www.rykov.cz.
Poslední aktualizace: 31.12.2023
Družstevní sušárna čekanky a mlýn ve Lhotě pod Libčany na mapě
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Družstevní sušárna čekanky a mlýn ve Lhotě pod Libčany

Libčany - sv. Panna Marie
Libčany - sv. Panna Marie
Socha
Pomník se sochou sv. Panny Marie, najdeme pod Libčany v křižovatce cest ve směru ke státní silnicí. Pomník zde vytváří zajímavý…
0.7km
více »
Kostel Nejsvětější Trojice ve Lhotě pod Libčany
Kostel Nejsvětější Trojice ve Lhotě pod Libčany
Kostel
Lhota pod Libčany, jak je již vidět ze samého názvu, tak byla od dávných…
0.9km
více »
Lhota pod Libčany - kaple Nejsvětější Trojice
Lhota pod Libčany - kaple Nejsvětější Trojice
Kaple
Lhota pod Libčany - ves, kterou založil Opatovický klášter, tehdy jako dřevorubeckou osadu, kolem roku 1375 v místě bývalého lesu…
0.9km
více »
Škola ve Lhotě pod Libčany
Škola ve Lhotě pod Libčany
Dům, budova
Původně místní děti navštěvovaly farní školu v Libčanech, zřízenou v roce…
0.9km
více »
Švehlův dům ve Lhotě pod Libčany
Švehlův dům ve Lhotě pod Libčany
Dům, budova
Na přelomu 20. a 30. let 20. století se po celé republice stavěly tzv.…
1km
více »
Rybníčky Dudák a Kratochvílka ve Lhotě pod Libčany
Rybníčky Dudák a Kratochvílka ve Lhotě pod Libčany
Rybník
Lhota pod Libčany patřila již od nepaměti mezi místa, kde se velmi…
1km
více »
Lhota pod Libčany
Lhota pod Libčany
Vesnice
Místo, kde se dnes nachází Lhota pod Libčany, náleželo původně opatovickým benediktýnům, jejichž klášter byl zničen husity v roce 14…
1km
více »
Vodní mlýn ve Hvozdnici
Vodní mlýn ve Hvozdnici
Mlýn
Stejně jako jinde po okolí byl zdejší mlýn založen vrchností. Postaven byl…
1.1km
více »
Bonsai centrum v Libčanech
Bonsai centrum v Libčanech
Tipy na výlet
Pro odpolední výlet jsme si vybrali obec Libčany, přesněji zdejší známé…
1.2km
více »
Rybník Horní Renešák
Rybník Horní Renešák
Fotogalerie
Jde o prostřední z trojice vodních ploch, která vznikla nejspíše v 16.…
1.2km
více »
Libčany - dřevěná zvonice
Libčany - dřevěná zvonice
Zvonice
Starou dřevěnou Zvonici, jedinou svého druhu v okolí, najdeme v blízkosti kostela Nanebevzetí Panny Marie. Ve zvonici jsou čtyři…
1.3km
více »
Hvozdnice
Hvozdnice
Vesnice
Tato obec leží na návrší mezi Hradcem Králové a Libčany, přičemž je…
1.3km
více »
Hvozdnice ( u Libčan)
Hvozdnice ( u Libčan)
Vesnice
Hvozdnice - první písemné zmínky o osídlení jsou udávány k r. 1073, ale nálezy kosterních hrobů únětické kultury v blízké obci…
1.3km
více »
Libčany - kostel Nanebevzetí Panny Marie
Libčany - kostel Nanebevzetí Panny Marie
Kostel
Obec Libčany se nalézá na výrazném Návrší západně od Hradce Králové.…
1.4km
více »
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Libčanech
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Libčanech
Kostel
Tento chrám byl založen v románském slohu někdy ve 13. století jako…
1.4km
více »
Rybník U studánky v lese
Rybník U studánky v lese
Fotogalerie
Několik snímků lesního rybníčku u Libčan, který vznikl na toku oficiálně…
1.4km
více »
Zaniklý panský pivovar v Libčanech
Zaniklý panský pivovar v Libčanech
Zajímavost
Přestože je existence zdejšího pivovaru doložena pouze od 18. století, tak…
1.5km
více »
Včelákova továrna na záclony a žaluzie v Libčanech
Včelákova továrna na záclony a žaluzie v Libčanech
Zajímavost
Na počátku této firmy byla prostá libčanská dílna Josefa Včeláka, který v…
1.5km
více »
Roudnický potok
Roudnický potok
Potok
Tento vodní tok o délce 7,47 km býval dříve zván rovněž jako Roudnice (v…
1.8km
více »
Obecní rybník v Urbanicích
Obecní rybník v Urbanicích
Rybník
Přestože obcí protékal od nepaměti bezejmenný potok (později se změnily…
2km
více »
zavřít reklamu