Olomouc – bývalá Moravskoslovenská banka
Přesto, že bývá hanácká metropole označována především za město barokní, políbily ji i směry modernistické, včetně dekorativní variace známé jako art deco. Tento styl 20. a 30. let minulého století zde najdeme např. na budově někdejší Moravskoslezské banky, postavené v letech 1922 až 1923.
Budova se nachází v místě, kde Ztracená ulice ústí do ulice Denisovy, která ještě před pár metry byla ulicí Pekařskou. Adresou někdejší bankovní budovy však již je Denisova č.p. 273/10.
Budova byla postavená podle návrhu arch. Jaroslava Kováře st. a do patřičné barevnosti ji vyzdobil malíř Jano Köhler. Jedná se o řadový třípatrový objekt s dvorní dostavbou a se dvěma dvory. Fasáda do ulice je pětiosá a po stranách ji rámuje předsunutá stěna, která opticky nese mohutnou korunní římsu. Okna v prvních dvou patrech jsou rámována výraznou masivní šambránou z umělého kamene. Přízemí (parter) charakterizuje lizénový rámec.
Každého však na této budově asi na první pohled upoutá fakt, že uliční průčelí je v patrech pokryto kombinovanou freskovou a sgrafitovou výzdobou s dekorativními a figurálními motivy.
Všeobecně se tato monumentální budova považuje za jeden z nejzářivějších příkladů stylu art deco v Olomouci. Příklad, který ve své podobě navíc nabízí prvky neoklasicismu a rondokubismu. Přesto všechno byla tato pozoruhodná ukázka městské architektury zařazena mezi naše chráněné kulturní památky teprve v květnu roku 1991. Již od dubna roku 1971 je však součástí olomoucké památkové rezervace a od prosince roku 2000 i nárazníkové zóny statku světového dědictví UNESCO.