Olomouc – secesní měšťanský dům v Riegrově ulici
Turistické cíle • Měšťanský dům
Tento zajímavý olomoucký dům v sobě spojuje gotiku se secesí – a to dokonce secesi pozdní. Už jenom tato informace by k němu měla přitáhnout pozornost návštěvníků hanácké metropole. Měla … ale sem se jezdí hlavně za barokem. Takže se pokusme alespoň o částečnou nápravu. Abychom to však neměli jednoduché, musíme přiznat, že pískovcová deska na fasádě dvorního křídla domu nám sděluje, že tato část stavby pochází z roku 1766.
Vše nám ale naopak zjednoduší fakt, že dům bývá popisován jako pozdně secesní stavba ve stylu pražské provenience stojící na třech původních gotických parcelách, která ve své podobě zachovala i klasicistní dispozicí dvorních přístaveb. V každém případě ale řadový měšťanský dům na olomoucké adrese Riegrova č.p. 382/24 upoutá na první pohled nejvíce svým uličním průčelím. A tam je ta pozdní secese prostě nepřehlédnutelná. Autorem projektu její podoby se stal v roce 1911 známý olomoucký architekt a stavitel Karel Starý mladší.
Dům je pouze jednopatrový, ale s půdním polopatrem a s dvorní dostavbou. Uliční průčelí je šestiosé, s novodobým bosovaným přízemím. Secesní patro pak odděluje jednoduchá římsa. Celé průčelí završuje odstupňovaný a uprostřed trojobloučkový štít, který zdobí štukové spirály. Okna horizontálně spojují štukové pásy se spirálovým dekorem. Vidět zde můžeme i zdobné skleněné oválné vypoukliny nebo štukový rostlinný dekor. Dvorní fasáda je jednoduchá, hladká a novodobá. Zastřešení tvoří trojice sedlových střech skrytých za štítem.
Tento originální olomoucký dům byl mezi naše chráněné kulturní památky zařazen teprve v květnu roku 1991, ale již od dubna roku 1971 je součástí zdejší památkové rezervace. V prosinci roku 2000 patří také do tzv. Nárazníkové zóny statku světového dědictví.