TURISTIKU PODPORUJÍ
61 583 turistů a cestovatelů
112 631 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 403 315,- odměny za články
 
  Tipy a novinky Chaty a chalupyChaty a chalupy  Mapa Hradec Králové
Hradec Králové leží na soutoku Labe a Orlice. Patří mezi věnná města a je centrem duchovního života, kultury a vzdělanosti východních Čech. Díky výjimečným stavbám a ojedinělému architektonickému konceptu je město nazýváno „salon republiky“. 
TIP:
 Trasy Hradecko a okolí (60)
Hradecko, Bydžovsko, Chlumecko
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Hradecko, Bydžovsko, Chlumecko
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Osičky

Turistické cíle Vesnice

Bývalá družstevní sušárna (Osičky)
Socha sv. Jana Nepomuckého (Osičky)

Tato obec, která se nachází v sousedství Osic, je zmiňována k roku 1073, kdy existovaly Vosice Malé (dnešní Osičky) a Velké (dnešní Osice), ale tomuto údaji nemůžeme věřit, neboť se vyskytuje v opatovickém falzu, jež podle odborných kruhů vzniklo někdy ve 2. polovině 12. století (viz https://www.idnes.cz/pardubice/zpravy/kopie-falza-linec-husite-pergamen-opatovice.A230811_741667_pardubice-zpravy_mvo). V roce 1523 byla ves nazývána jako Vosičky, roku 1560 Wosyczky a v roce 1654 Wosyczky. Tato lokalita však byla osídlena již v době kamenné, což potvrzují časté nálezy různých nástrojů i popelnic z tohoto období. Pokud nepočítáme nálezy skrčků a keramiky z období únětické kultury v letech 1922-1923 v písečníku Vojtěcha Burdy a o objevy popelnic v roce 1945, tak jde o nálezy kamenných nástrojů a keramických střepů 10. března 1989 (pravěk, slezskoplatěnická kultura a středověk; Vít Vokolek a Jiří Kalferst), nález narušeného objektu a keramiky z pravěku a doby hradištní v těžební stěně hliníku cihelny 19. března a 8. dubna 1991 (Vít Vokolek a Jiří Kalferst), objevy pravěké keramiky pod dálnicí D11 29. března 2002 (David Vích, Milan Kuchařík a J. Hlávko), sběr středověké a novověké keramiky Kateřinou Kožíškovou 15. srpna 2002 a Jiřím Siglem 1. června 2004 apod.

Původně náležely zdejší pozemky k opatovickému klášteru, a to až do jeho zániku roku 1421. Podle všeho tu měl klášter v 11. století vinice. 21. září 1436 se zde nacházel panský dvůr, který byl císařem zapsán Diviši Bořku z Miletínka. 11. listopadu 1460 zastavil Soběslav z Miletínka a z Pardubic svou tvrz Osice s poplužním dvorem a celou vsí Osičkami bratrům Burianovi, Zdeňku a Mikulášovi Trčkům z Lípy. Asi v roce 1480 držel Osice s Osičkami Jan Otec z Chrastu. 13. června 1491 je zakoupil od Hestery z Ježkovic, poručnice sirotků po Janu Otcovi z Chrastu (Osičky mu zapsal kníže Jindřich starší Minsterberský), Vilém z Pernštejna, čímž se dostala k pardubickému panství. Když pardubické panství koupila císařská komora, chodili nevolníci z Osiček na robotu ke Starým Ždánicím. Roku 1588 náležely Osičky k osické rychtě, měly výsadní krčmu a 17 lidí osedlých, kteří odváděli 9 kop, 41 grošů a 6 denárů svatojiřského úroku, 10 kop, 1 groš a 6 denárů svatohavelského úroku, 16 slepic a o žních robotovali 155 dní a měli trhat 14 záhonů konopí. Počátkem 17. století byli zmíněni zdejší osadníci mezi těmi, kteří nejtužeji odpírali rekatolizaci. Roku 1627 patřilo 7 zdejších krav k osickému záduší. V roce 1628 se mohli zdejší podobojí, kteří byli vězněni na pardubickém zámku, vykoupit z hrdelních trestů, panský důchod obdržel z Osiček 15 tolarů, zatímco z Osic pouhé 2. Na císařském panství byl útlak snesitelnější než při dobřenickém zámku, a proto se zdejší poddaní nepřipojili k selskému povstání roku 1775. V roce 1783 náleželi zdejší evangelíci k zakladatelům domácí osady v Bukovce. Roku 1830 byl zrušen panský rybník za obcí. O 13 let později měla ves 287 obyvatel a 35 domů.

V roce 1849 se Osičky staly samostatnou politickou obcí. Roku 1890 zde žilo 307 obyvatel ve 39 domech. V roce 1907 zahájilo zdejší rolnické družstvo výstavbu sušárny na čekanku o 8 pecích, na níž obdrželo 6 000 K zemské subvence a 5 000 K bezúročné půjčky. Námitky proti subvencování této stavby, jež podal František Procházka, byly českým odborem zemědělské rady pro království České zamítnuty. V roce 1916 zde onemocnělo 6 haličských uprchlíků skvrnitým tyfem. Z front 1. světové války se nevrátilo několik místních mužů (František Branda, František Bulena, František Burda, František Hampl, Alois Struna, Štěpán Štěpánek, Josef Trubač, František Vaněček, Josef Voženílek) a musíme do toho započítat též ruského legionáře Josefa Šmatolana, který byl 7. srpna 1918 těžce zraněn na rozvědce u stanice Tavatuj, vzat rudoarmějci do zajetí a od té doby byl veden jako nezvěstný.

Roku 1921 byl založen fotbalový klub, který byl členem Východočeské župy footballové ČSF. V letech 1922-1923 byly v písečníku Vojtěcha Burdy vykopány 2 hroby skrčků, v nichž se našly 2 nádoby a řada střepů. 20. prosince 1924 proběhl noční loupežný vpád několika pachatelů do obce. O 2 roky později došlo k elektrifikaci obce. 25. dubna 1927 shořela stodola P. Hlouška i s veškerým strojovým zařízením. 29. června 1930 se v obci uskutečnil okrskový hasičský sjezd. 3. prosince 1932 shořela stodola Anežky Kořínkové, v níž bylo uskladněné obilí, sláma a stroje. Roku 1936 si zařídil republikánský dorost k hraní divadla nové jeviště. 6. prosince 1938 byla zahájena autobusová linka Osičky-Ždánice-Kunětická hora-Pardubice, kterou provozoval J. Procházka z Pardubic. V roce 1939 vzniklo Národní souručenství a jeho mládežnická organizace. Za německé okupace nesla obec název Klein-Wositz. Roku 1946 byla zahájena stavba koupaliště, jež nebyla nikdy dokončena. V roce 1950 došlo k reorganizaci MNV a do jeho čela byla postavena Marie Lišková, první žena v této funkci na královéhradeckém okrese. O 2 roky později byl vybrán obecní rybník. Roku 1957 bylo založeno JZD, které bylo 1. ledna 1971 přičleněno k JZD Osice. 30. dubna 1976 se Osičky staly místní částí obce Lhota pod Libčany. V roce 1977 se sloučilo zdejší myslivecké sdružení se Lhotou pod Libčany a Osicemi. Roku 1981 si vybudovali zdejší svazáci vlastní klubovnu. O 3 roky později byl na místním družstevním kravínu vybudován solární systém. 24. listopadu 1990 se Osičky staly opětovně samostatnou obcí. 2. září 1994 došlo k nočnímu útoku na jeden zdejší rodinný dům, který měla na svědomí pětice příznivců hnutí skinheads. V roce 1998 byla po 4 letech dokončena rekonstrukce elektrické sítě. Roku 1999 byla dokončena výstavba kanalizace a ČOV. V roce 2002 byla zahájena výstavba plynovodu a vodovodu. Roku 2011 došlo k rekonstrukci obecního úřadu. V roce 2013 bylo vybudováno dětské hřiště. 24. listopadu 2014 obdržela obec své obecní symboly (viz https://rekos.psp.cz/detail-symbolu/id/5768). O 2 roky později proběhla rekonstrukce vodní nádrže.

Ze zdejších pamětihodností je třeba vyzdvihnout: od 1. ledna 1990 památkově chráněnou sochu sv. Jana Nepomuckého z roku 1724, která byla naposledy zrestaurována v roce 2020 (viz https://pamatkovykatalog.cz/socha-sv-jana-nepomuckeho-13465992); cihlovou návesní zvonici (na místě původní dřevěné zvoničky, jež byla počátkem 20. století opřená 6 trámci), kterou doprovází litinový kříž na kamenném podstavci z 8. června 1829; pomník „Svobody“ padlým bratřím a dobyvatelům naší samostatnosti, odhalený 14. září 1919 v rámci okrskové slavnosti zrušení roboty a poničený a opravený v roce 2017; čtyřpodlažní objekt bývalé družstevní sušárny z roku 1907 a zbytky lidové architektury, např. domy čp. 3 a 22. Nejvýznamnějšími rodáky z Osiček jsou: čivický učitel Václav Vašák (* 23. listopadu 1782 Osičky); učitel, básník, novinář, publicista a hudebník Jan Tichý (18. listopadu 1831 Osičky - 17. dubna 1875 Praha), který byl od založení Besedy učitelské v roce 1869 jejím hlavním spolupracovníkem; rolník a továrník Josef Bačina (1860-1922), jenž založil v Pohřebačce továrnu na hnojiva a rafinérii kyseliny sírové; stíhací pilot plk. František Burda (21. ledna 1915 Osičky - 23. února 1988 Brno, viz http://aces.safarikovi.org/biography/cz/cz/burda.html); Ing. František Cvrček (* 19. října 1929 Osičky), knihovník a kronikář ve Lhotě pod Libčany a autor publikace „Lhota pod Libčany“ a z Osiček pocházel rovněž komunistický funkcionář, člen rady ONV v Hradci Králové a pracovník okresní komise lidové kontroly tamtéž František Bulena (17. října 1920 Osičky - 14. ledna 1968 Hradec Králové).
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.144, 15.677)
Poslední aktualizace: 13.1.2024
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
fotka uživatele Boris-Jelínek
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Osičky

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
2,3km od místa

Příspěvky z okolí Osičky

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Osicích
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Osicích
Kostel
První zmínka o tomto kostele pochází z roku 1352, kdy odsud bylo odváděno 18 grošů papežského desátku, pokud nepočítáme soupis, jenž vznikl o 2 roky dříve. Tehdy byl spolu se zdejší plebanií, spadající pod králové…
0.5km
více »
Škola v Osicích
Škola v Osicích
Dům, budova
Počítá se, že farní škola existovala v Osicích již v dávných dobách před třicetiletou válkou, díky níž nakonec zanikla. K její obnově došlo až za faráře P. Jiřího Krištofa Hájka, který nechal postavit novou školu …
0.5km
více »
Fara v Osicích
Fara v Osicích
Dům, budova
Zda stávala původní fara, zmiňovaná již v roce 1350, na místě této současné budovy, o tom nemáme jisté zprávy. Některé prameny hovoří o tom, že fara byla umístěna vždy na stejném místě, jiné zdroje píší, že fara b…
0.5km
více »
Osice - Kostel Nanebevzetí Panny Marie
Osice - Kostel Nanebevzetí Panny Marie
Kostel
hodnoceni 10/10
Osice - první písemná zpráva o obci pochází již z roku 1073. Dominantou Osic je Kostel Nanebevzetí Panny Marie. Prvně je gotický kostel připomínán roku 1352. Současná stavba pochází z roku 1701. Ručně vyřezávaný kůr byl zhotoven v roce 1759. Roku 1929 byl kostel poničen větrnou smrští, kostelní báň byla následně stržena a byla nahrazena současnou bání s pozměněným tvarem. U…
0.5km
více »
Osice
Osice
Vesnice
Osické návrší bylo osídleno již v pravěku, což dokazuje pohanské pohřebiště, jež bylo postupně objeveno v letech 1886-1888, a též objevy řady tzv. hromových kamenů. Řadové hroby však byly odkryty již v roce 1884 p…
0.6km
více »
Pomník padlým v Osicích
Pomník padlým v Osicích
Pomník
Na pomníku je nápis:OBĚTEM VÁLEK1914 - 1918Akštýn Alois, Akštýn Jaroslav, Akštýn Josef, Bendák František, Dědič Václav, Horký František, Hrdý Josef, Hůšek Václav, Hynek František, Kněžour Josef st., Kněžour Josef ml., Kohout Jaroslav, Košťál Alois, Lejp Josef, Maršík Václav, Pacovský Emil, Panchártek František,Skřivánek Josef, Sůra František, Trubač František, Trubač Josef, Vaš…
0.8km
více »
Škroupův dům v Osicích
Škroupův dům v Osicích
Dům, budova
František Škroup je a navždy bude nejvýznamnějším osickým rodákem, o čemž není vůbec sporu. Z tohoto důvodu mu místní zřídili nejprve pamětní desku na jeho rodném domě a později chtěli postavit také pomník, na kte…
0.8km
více »
Polizy - vyhlídka u křížku
Polizy - vyhlídka u křížku
Vyhlídka
hodnoceni 10/10
Vyhlídkové místo se nachází u křížku nedaleko křižovatky u obce Polizy mezi Osicemi a Lhotou pod Libčany. Kříž byl postaven na náklady Jana a Kateřiny Pluhovských z Poliz roku 1840. K severu se od vyhlídky nabízí …
1.4km
více »
Polizy (Osice)
Polizy (Osice)
Místní část
Dříve byly pro tuto ves používány též názvy Půllisy a Polisy (1436 a 1494 Polizy, 1560 a 1654 Polyzy, 1789 a 1837 Polis, 1854 Polisy). Ty měly vzniknout podle toho, že zde byly cesty z obce uzavírány polovičními l…
1.5km
více »
Trávník (Osice)
Trávník (Osice)
Místní část
Původně tato lokalita náležela opatovickým benediktýnům a po zničení jejich kláštera husity v roce 1421 ovládl všechny klášterní majetky Diviš Bořek z Miletínka, jemuž je roku 1436 zapsal císař Zikmund Lucemburský…
1.6km
více »
Rohoznice
Rohoznice
Vesnice
Podle nálezů, k nimž došlo jak v obci samé, tak v jejím okolí, můžeme soudit, že tu člověk žil již v době kamenné. První zmínka o obci však pochází až z roku 1372, kdy patřila k opatovickému klášteru, jenž zde teh…
1.9km
více »
Plch
Plch
Vesnice
Tato obec, která leží při cestě ze Starých Ždánic do Osic, byla založena teprve během dělení ždánického panského dvora v roce 1777, a to na místě vysušeného stejnojmenného rybníka, což by měl dokazovat nález staré dřevěné rybniční trubky, jíž se zdejší vodní plocha nespíše vypouštěla. Stalo se tak roku 1911 na pomezí katastru Dolan a Plchu. Původně osada nesla pojmenování Plcho…
2km
více »
Syrovátka
Syrovátka
Vesnice
Uvedená lokalita byla hustě osídlena již v době kamenné a bronzové. Kde se vzalo její pojmenování, tak na to je spousta teorií. Podle lidových podání zde lidé pili rádi syrovátku a říkali, že je léčivá. Od ní pak …
2.1km
více »
Lovecký zámek
Soutěž 2 body
www.turistikaprozivot.cz
Lovecký zámek
Zámek
hodnoceni 9/10
dobry den mile rad bych touto cestou vam chtel zdelit ze se od Hradce Kralove zhruba 17km u obce Rohoznice nachazi mensi lovecky zamecek nad klechtaveckym rybnikem a chci aby se o nem vedelo jake nadherne stavby chatraji                                     dekuji                                                                         
2.4km
více »
Žižkovec (Praskačka)
Žižkovec (Praskačka)
Místní část
Vedle varianty Žižkovec, jež se oficiálně používá dnes, se v historii objevuje též pojmenování Žižkoves, což vyvolávalo řadu pověstí a dohadů o vzniku tohoto sídla, někdy dokonce spojených s Janem Žižkou z Trocnov…
2.4km
více »
Klechtávecký rybník
Klechtávecký rybník
Rybník
Období, kdy vznikl tento rybník, který se nachází na jihovýchodních svazích „Velké Doroty“ pramenícím Rohoznickém (Klechtáveckém) potoce, nám zůstává neznámé. Určitě neexistoval ještě v roce 1372, kdy náležela obe…
2.5km
více »
Dobřenická vyhlídková
Dobřenická vyhlídková
Trasa
hodnoceni 10/10
Tuto procházku jsme s manželkou plánovali snad 10 let, než jsme se na ni 5. ledna 2013 dostali... Počasí nestálo za nic, silný studený vítr, každou chvíli přeháňka a tak se nám nechtělo nikam daleko vyjíždět. Na…
2.8km
více »
Hubenice (Lhota pod Libčany)
Hubenice (Lhota pod Libčany)
Místní část
První zmínka o této obci pochází z roku 1395 a její název by měl být odvozen od slova „hubený“, jež však ve staré češtině znamenalo „ubohý, nešťastný“ (Biednice, Bídnice). Jiné teorie tvrdí, že se tak jmenují po s…
2.8km
více »
Kostel sv. Klementa, papeže v Dobřenicích
Kostel sv. Klementa, papeže v Dobřenicích
Kostel
Původní gotický objekt pocházel nejspíše již ze 13. století a až do svého zbourání byl vystavěn ze dřeva. Nacházel se však na místě, kde je současná farní budova z roku 1771. Když byl v letech 1739-1740 přestavová…
2.8km
více »
Dobřenice - kostel sv. Klimenta
Dobřenice - kostel sv. Klimenta
Kostel
hodnoceni 10/10
Dobřenice, obec cca 10 km západně od Hradce Králové. Založena byla rytířem Zdeňkem Bohůňkem z Dobřenic roku 1339. V místech, kde stávala tvrz byl v roce 1693 postaven barokní zámek v němž měl sídlo šlechtický rod Dobřenských z Dobřenic. Nedaleko zámku stával dřevěný kostelík ze 14. století, na jeho místě byl v roce 1739 postaven současný kostel sv. Klimenta. Kostel je velmi…
2.8km
více »
Dobřenice
Dobřenice
Zámek
hodnoceni 7/10
>Zámek se nachází v severní části obce Dobřenice v Královéhradeckém kraji. Zámek je patrový objekt se středním dvoupatrovým rizalitem. Vstup zdobí brána se sochami lvů. K západní části zámku přiléhá rozlehlý par…
2.8km
více »
Obecní (Hubenický) rybník
Obecní (Hubenický) rybník
Rybník
Původní obecní rybník se nacházel na hubenické návsi mezi čp. 3 a 6 a kousek od něj na východ byla další vodní plocha (mezi nimi se nacházelo stavení čp. 8; dnes je v těchto místech dětské hřiště a okolí bylo park…
2.9km
více »
Dobřenice
Dobřenice
Vesnice
Místo, kde se nachází obec Dobřenice, bylo osídleno již v době kamenné, což dokazuje řada nálezů, z nichž některé prokazují, že zde lidé žili ve všech historických obdobích. Roku 1898 byl na školní zahradě nalezen…
2.9km
více »
Lhota pod Libčany - kaple Nejsvětější Trojice
Lhota pod Libčany - kaple Nejsvětější Trojice
Kaple
hodnoceni 8/10
Lhota pod Libčany - ves, kterou založil Opatovický klášter, tehdy jako dřevorubeckou osadu, kolem roku 1375 v místě bývalého lesu Trávník. Roku 1421 byl Opatovický klášter vypálen a Lhota připadla Diviši Bořku z Miletínka. Dalšími majiteli obce byl např. Jiří z Poděbrad, rod Pernštejnů a Habsburků. Zlomovým rokem pro obec byl rok 1580, kdy ji zakoupil císařský hejtman…
3.8km
více »
Podůlšany - kostel sv. Mikuláše
Podůlšany - kostel sv. Mikuláše
Kostel
hodnoceni 10/10
Podůlšany - obec, která se nachází při silnici mezi Hradcem Králové a Lázněmi Bohdaneč. Ves je prvně historicky doložena již roku 1142 a to ve spojitosti s opatovickým klášterem. Podůlšany protéká Opatovický kanál…
4km
více »
Lázně Bohdaneč
Lázně Bohdaneč
Město
hodnoceni 7/10
Lázně Bohdaneč leží ve Východních Čechách, severozápadně od města Pardubice. Město se rozkládá v Pardubické kotlině a je obklopeno soustavou rybníků. Bohdaněčský rybník severním směrem od města patří k nejstarším …
7.1km
více »
Hrádek u Nechanic
Soutěž 10 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Hrádek u Nechanic
Zámek
hodnoceni 9/10
Zámek Hrádek u Nechanic je kromě zámku Hluboká nad Vltavou nejvýznamnější českou stavbou romantické architektury postavenou po vzoru anglické gotiky. Zámek se nachází na Lubenském vrchu, 10 kilometrů západně od Hr…
9.4km
více »
Kunětická hora
Kunětická hora
Tipy na výlet
hodnoceni 9/10
Naše cesta směřuje k dominantě východního Polabí, ke Kunětické hoře, která se nachází cca 7 km od centra Pardubic a cca 15 km od centra Hradce Králové. Historie hradu, který založil vůdce Orebitů Diviš Bořek z Miletínka na osamělé znělcové kupě, sahá do doby husitské, do let 1421-23. Za doby Pernštejnů byl hrad v období od konce 15. století až do poloviny 16. století významně…
11.6km
více »
Hradec Králové
Hradec Králové
Město
hodnoceni 9/10
Hradec Králové je krajským městem Královehradeckého kraje a leží východním směrem od Prahy. Metropole východních Čech, Hradec Králové, je označován jako jedno z nejstarších českých měst. Ve středověku šlo o věnné město českých královen a této době vděčí za gotickou katedrálu sv. Ducha na svém Velkém náměstí, která dnes vedle Bílé věže a Staré radnice patří mezi městské dominant…
13.4km
více »