Loading...

Pamětní deska Karlu Sudimíru Šnajdrovi ve Smidarech

Turistické cíle Památník

Dnes toto jméno mnohým nic neřekne, ale svého času byla tato osobnost známá v mnoha oborech lidské činnosti, protože tento rodák z Hradce Králové (narozen 14. prosince 1766 jako Karl Agnel Schneider), kde jeho otec působil jako purkmistr, se zapsal do dějin jako právník, estetik, klasický filolog a v neposlední řadě se stal proslulým jako německý a posléze český básník. Původně byl roku 1792 byl jmenován radním při magistrátě a konsistoři v Hradci Králové, následně se stal justiciárem ve Smiřicích a Hoříněvsi, odkud přešel do Zákup a v roce 1796 se stal právním v Jičíně, aby od roku 1803 zastával úřad soudního na Wimmrových a Colloredských panstvích. Aby získal trochu klidu, tak odešel z praxe k teorii a v letech 1803-1806 přednášel estetiku a klasickou filologii na pražské univerzitě, odkud přesídlil do Rožďalovic a později se stal aktuárem v Dymokurech. Do Smidar se dostal tak, že přijal službu vrchnostenského justiciára. Při požáru v roce 1828 přišel ve Smidarech o své jmění, knihy i rukopisy, a tak se odstěhoval do Městce Králové. Jeho zdravotní stav se však zhoršoval, takže byl dán roku 1832 do výslužby a s rodinou se tak vrátil do Smidar, kde 17. května 1835 zemřel.

Místními byl velmi oblíben a vážili si ho z mnoha důvodů, neboť díky jeho stykům s mnoha velikány té doby se objevily Smidary ve středu zájmu. Do té doby málokdo totiž věděl, že nějaké takové městečko existuje, pokud nepocházel ze zdejšího kraje. Bylo tedy jasné, že po jeho smrti se rozhodlo jak vedení obce, tak řadoví občané, že musí uctít jeho památku. První věcí, co bylo ve Smidarech zřízeno, se stal gotický pomník na zdejším hřbitově, který byl zhotoven hořickým sochařem Františkem Kofránkem a postaven roku 1861 nákladem místního spolku divadelních ochotníků. Tento pomník v podobě štíhlého šestihranného jehlance, který je na vrchu zakončen umělými růžicemi a na spodní části má kovovou desku s vyrytým nápisem: „Karel Sudimír Šnaider, narozen 14. prosince 1766 v Králové Hradci, zemřel 17. května 1835.“, byl vysvěcen 14. září 1862. Tato slavnost byla plně v režii „Výboru k zřízení pomníku Karlu Sudimíru Šnaidrovi v Smidarech“ a zapěl na ní mj. Novobydžovský zpěvácký spolek „Lubor-Ludiše“.

Později se začalo pomýšlet na zasazení pamětní desky na domě Františka Honzáka čp. 16, kde básník Šnajdr zemřel. K tomuto účelu byl 2. dubna 1888 uspořádán o Velikonocích Šnajdrův večer, kterým byla zahájena řada večírků na oslavu českých spisovatelů a básníků. Z výtěžků těchto akcí byl zřízen fond na pamětní desku K. S. Šnajdrovi, který však byl věnován na studentskou, později obecní knihovnu. V následujících letech zájem o národního buditele Šnajdra postupně klesal a teprve díky právníkovi Josefu Cvachovi, technikovi Cyrillu Honzákovi, Karlu Vášovi a faráři P. Václavu Šrámovi byla znovuvzkříšena snaha o obnovení plánu ke zřízení oné pamětní desky. Zároveň s jejím zřízením měl být uspořádán sjezd smidarských rodáků a přátel. V ustavující schůzi byl pak zvolen předsedou farář P. Václav Šrám, místopředsedou MUDr. Jan Tomáš, pokladníkem Václav Feýrer, důchodní a patronátní komisař, a jednatelem Josef Cvach. Za městskou radu byl zvolen starosta Bedřich Kobrč, radní František Honzák; za lidovou záložnu František Vach; za TJ Sokol Karel Matys a Josef Dejl; za řemeslnickou besedu Josef Laifer a Josef Pejšman; za spolek živnostenský Lukáš Rosůlek a Karel Váša; za obchodní spolek František Drbálek; za SDH František Horáček a Jan Mrákota; za vojenské vysloužilce Karel Jaroš a Josef Matys; za ochotnickou jednotu Rudolf Procházka a Adolf Just; za okrašlovací spolek MUDr. Jan Tomáš a kaplan Josef Červinka; za pěveckou jednotu Jan Vacek a Josef Dejl; za učitelský sbor František Jakubec a Alois Vlastník; za studující Cyrill Honzák, František Houdek a Alois Sláma. Protektorát slavnosti převzala do svých otěží městská rada. Vedle toho byl zvolen dámský výbor, jehož předsedkyní se stala paní Vacková, jednatelkou slečna Štembergová, pokladními paní Hladíková a slečna Gürthová a členkami paní Dejlová, Kubištová, Drbálková a Javůrková. V zábavním výboru se nejvíce činili: Josef Cvach, Cyrill Honzák, Josef Dejl, Adolf Just, K. Váša a studující bratři Motejlové, jak vzpomíná P. Václav Šrám ve svých „Pamětech městečka Smidar nad Cidlinou“.

Provedení pamětní desky z červené švédské žuly s pískovcovým rámem bylo svěřeno Aloisi Khunovi, absolventu hořické sochařské školy a sochaři ve Vojicích; oprava Šnajdrova pomníku na hřbitově byla naopak zadána Lukáši Rosůlkovi, dekorativnímu malíři ze Smidar. Sama slavnost byla stanovena na 6.-8. srpna 1904. O jejím programu nejlépe hovoří článek „Národních listů“ z 2. srpna téhož roku: „Sjezd rodáků a odhalení desky básníka Karla Sudimíra Šnaidra ve Smidarech. Pořadatelé slavnosti vydali toto provolání: Rodáci! Přátelé! Sdružené korporace ve Smidarech za souhlasu veškerého občanstva pořádají ve dnech 6., 7. a 8. srpna 1904 za protektorátu městské rady sjezd rodáků, všech přátel a odhalení desky básníku a buditeli Karlu Sud. Šnaidrovi na domě, ve kterém žil a zemřel. Pořad slavnosti: V sobotu dne 6. srpna: O 8. hod. večer v sále městské radnice akademie s proslovem »O literární činnosti K. S. Šnaidra«. Přednese Pb.St. O. Dlab. Zpěvní a hudební čísla. Aktovka. V neděli dne 7. srpna dopoledne: 1. Budíček. 2. Vítání přibylých rodáků a hostů na nádraží. 3. O 11. hod. vzájemné pozdravení rodáků a přátel ve dvoraně městské radnice a zvolení předsednictva sjezdového. Odpoledne: 1. O 1. hod. seřadění slavnostního průvodu v ulici k mlýnu »Medřiči« a pochod městem před radnici. 2. Uvítání hostů a rodáků protektorátem. 3. Slavnostní řeč před deskou Šnaidrovou. Prosloví zemský advokát p. JUDr. Karel Motejl. 4. Odhalení pamětní desky a odevzdání její v péči městu. 5. Lidová slavnost na náměstí a koncert. Národní tance dětské, panoptikum, zvěřinec, kolotoč, loutkové divadlo, tombola, buffet, kavárna, konfetty, serpentiny a různé attrakce. 6. Večer osvětlení města a lampionový průvod. V pondělí dne 8. srpna: 1. O 9. hod. ranní requiem. 2. Průvod na hřbitov a řeč u pomníku K. S. Šnaidra k rodákům. 3. O 12. hod. polední společná hostina ve hlavní dvoraně městské radnice. 4. Večer o 8. hodině věneček. K této slavnosti zve všecky rodáky a přátele co nejsrdečněji slavnostní komitét.“ K tomu jen dodejme, že onou sobotní hrou byla „Paní mincmistrová“ a na hřbitově nad pomníkem promluvil farář P. Vojtěch Kratochvíl.

Z výše citovaných slov si můžeme udělat dojem, jak velká to byla tehdy sláva. Časem se však stala pamětní deska jaksi pozapomenutou věcí, o níž se mnoho nikdo nezajímal, ale možná právě díky tomu zůstala na svém místě do dnešní doby, čemuž později napomohl obnovený zájem o tohoto autora, zmiňme školní soutěž na téma „Svět očima básníků“ z roku 1982. Sice byla při nedávné rekonstrukci budovy poškozena část jejího štukového podkladu, ale sama pamětní deska je v pořádku, což je doopravdy skvělou zprávou pro naše předky, že se zachoval jeden z jejich odkazů až dodnes a připomíná, jaká velká osobnost ve Smidarech přebývala a odešla zde i na věčnost.
Poslední aktualizace: 1.1.2024
Pamětní deska Karlu Sudimíru Šnajdrovi ve Smidarech na mapě
fotka uživatele Boris-Jelínek
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
sdílet na facebooku poslat emailem poslat messengeremposlat viberemposlat whatsappem
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Pamětní deska Karlu Sudimíru Šnajdrovi ve Smidarech

Smidary - kostel sv. Stanislava
Smidary - kostel sv. Stanislava
Kostel
hodnoceni 9/10
Smidary - dominanta obce kostel sv. Stanislava je od třicetileté války zasvěcen polskému světci sv. Stanislavu. Důvodem zasvěcení…
0.3km
více »
kaplička ve Smidarské lhotě
kaplička ve Smidarské lhotě
Tipy na výlet
Vlakem či autobusem do Smidar, z tama pěšky do Smidarské lhoty v ní odbočit směrem na,Janovice,Starý Bydžov . Kaple je na konci vesnice po levé…
0.3km
více »
Mariánský sloup ve Smidarech
Mariánský sloup ve Smidarech
Socha
Mariánské sousoší v parku na náměstí prof. Babáka ve Smidarech vzniklo, aby nahradilo sochu Matky Boží, jež stávala při silnici do S…
0.3km
více »
Kostel sv. Stanislava, biskupa a mučedníka ve Smidarech
Kostel sv. Stanislava, biskupa a mučedníka ve Smidarech
Kostel
Zdejší kostel byl farním již v roce 1332, kdy nalezneme zmínku o bývalém…
0.3km
více »
Pomník padlým v 1. světové válce ve Smidarech
Pomník padlým v 1. světové válce ve Smidarech
Pomník
V naší zemi není snad obce, kde by přinejmenším alespoň 1 místní občan padl na frontách 1. světové války nebo zemřel na následky vál…
0.3km
více »
Zámek ve Smidarech
Zámek ve Smidarech
Zámek
Stejně jako jinde po okolí, i zde stála původně pouhá tvrz, která…
0.3km
více »
Podhradní mlýn ve Smidarech
Podhradní mlýn ve Smidarech
Mlýn
Tento mlýn na Cidlině byl založen vrchností někdy na přelomu 15. a 16.…
0.3km
více »
Radnice ve Smidarech
Radnice ve Smidarech
Dům, budova
Pokud navštívíme Smidary a zavítáme do jejich centra, tak uvidíme jeden ze…
0.3km
více »
Fara ve Smidarech
Fara ve Smidarech
Dům, budova
Smidarská fara je označována za jednu z nejstarších na Novobydžovsku, o…
0.4km
více »
Smidary
Smidary
Zámek
hodnoceni 7/10
Městečko Smidary se nachází 7 km severně od Nového Bydžova. Dostupné je b…
0.5km
více »
Sv. Venancius u Smidarské Lhoty
Sv. Venancius u Smidarské Lhoty
Socha
hodnoceni 10/10
Sochu svatého Venancia najdeme cca v polovině cesty mezi Smidary a Smidarskou lhotou. Dle pověsti v těchto místech přepadli v noci…
0.9km
více »
Mlýn Medříč u Smidar
Mlýn Medříč u Smidar
Mlýn
Název Medříč či Meziříčí býval původně pojmenováním středověké obce, jež…
1km
více »
Rybník Medříč
Rybník Medříč
Rybník
Pojmenování Medříč patřilo původně celé zdejší lokalitě, a to včetně…
1.5km
více »
Cidlina
Cidlina
Řeka
hodnoceni 7/10
Pramen: Krkonoše - Lomnice nad Popelkou Délka toku (sjízdné) v km: 76 …
1.5km
více »
Přes Nový Bydžov ke kostelíku v Loučné Hoře
Přes Nový Bydžov ke kostelíku v Loučné Hoře
Tipy na výlet
Do původně královského města Nový Bydžov a následně na prohlídku…
1.7km
více »
Smidarská lhota
Smidarská lhota
Vesnice
hodnoceni 10/10
Smidarská lhota - první zmínky o obci jsou již z poloviny 12. století. Na…
1.8km
více »
Chotělice - vyvýšenina Kamenec, pomník sv. Panny Marie
Chotělice - vyvýšenina Kamenec, pomník sv. Panny Marie
Pomník
hodnoceni 10/10
Vyvýšenina Kamenec, která se nachází na západním okraji obce Chotělice není "extra" turistický cíl. U hřbitova však najdeme pomník…
1.9km
více »
Loučná Hora (Smidary)
Loučná Hora (Smidary)
Místní část
Tato půvabná obec, jež se nachází na návrší mezi řekou Javorkou a Loučnohorským lesem, byla poprvé zmíněna k roku 1369, kdy ještě ne…
2km
více »
Pomník padlým v 1. světové válce v Loučné Hoře
Pomník padlým v 1. světové válce v Loučné Hoře
Pomník
O uctění památky padlých spoluobčanů se sice uvažovalo již koncem 1. světové války a opět krátce po vzniku ČSR, ale k praktickému na…
2km
více »
Loučná Hora - dřevěný kostel sv. Jiří
Loučná Hora - dřevěný kostel sv. Jiří
Tipy na výlet
hodnoceni 9/10
Při toulkách po Novobydžovsku se můžeme zastavit v obci Loučná Hora, která…
2.1km
více »
Chotělice - zámek
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Chotělice - zámek
Zámek
hodnoceni 10/10
Chotělice - obec severně od Smidar, která je prvně písemně doložena v roce…
2.1km
více »
Kostel sv. Jiří, mučedníka v Loučné Hoře
Kostel sv. Jiří, mučedníka v Loučné Hoře
Kostel
Původní gotický dřevěný kostel byl farním již ve 14. století, tehdy ještě…
2.1km
více »
Skřivany - kostel sv. Anny
Skřivany - kostel sv. Anny
Kostel
hodnoceni 10/10
Skřivany - první doložená písemná zmínka o vsi je datována rokem 1360, kdy byla původním sídlem vladyků ze Křivan. Dle historika J.…
3km
více »
Skřivany - dřevěná zvonice
Skřivany - dřevěná zvonice
Zvonice
hodnoceni 10/10
Dřevěná zvonice se nachází poblíž kostela sv. Anny. Původně stávala zvonice blíže kostelu, ale po požáru cukrovaru v roce 1905 byla…
3.1km
více »
Socha panny Marie ve Vinarech
Socha panny Marie ve Vinarech
Socha
hodnoceni 8/10
Na západní straně rybníka v centru Vinar stojí už od roku 1893 socha panny Marie. Socha byla umístěna naproti bývalé škole, ze které…
3.6km
více »
Pyrám - kamenný rozcestník
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Pyrám - kamenný rozcestník
Rozcestí
hodnoceni 9/10
Zajímavý kamenný rozcestník najdeme na rozhraní okresů Hradec Králové a Jičín v křižovatce cest Chotělice - Staré Smrkovice - Vysoké…
3.7km
více »
Sloupno
Sloupno
Zámek
hodnoceni 5/10
Obec a zámek Sloupno leží 2,5 km severně od Nového Bydžova. Obec je…
4km
více »
Starý Bydžov
Starý Bydžov
Vesnice
hodnoceni 9/10
Starý Bydžov - první písemná zmínka o tehdejším Bydžově je uvedena v…
4km
více »
Veselský háj - Kákovice
Veselský háj - Kákovice
Tipy na výlet
hodnoceni 10/10
Kam a jak jedeme Naše cesta směřuje do lokality cca 15 km jihovýchodně od…
4.8km
více »
zavřít reklamu