Loading...
Turistické cíle • Technické zajímavosti • Přehrada
Velká část výletníků, kteří se každoročně 1.1. (ale i jindy) vydávají k vrcholu Háje míří k dominantě nad Šumperkem po žluté turistické značce od Bludovské ulice. Trasa cesty sleduje v prvních částech tok bezejmenného potůčku, který pramení v dolíčku pod Hájem (nebo jak říkáme Senovou). Za zahrádkami na okraji města byla po katastrofální povodni r. 1997 v rámci protipovodňových opatření vybudovaná hráz suchého poldru. Byla to jedna z prvních ochranných hrázích u Šumperka zhotovených po zmíněné katastrofě. Paradoxem je, že od Senové sice přicházejí nad Šumperk letní bouřky, ovšem většinou žádná velká voda. Ta spíš přichází spíše od Temence a více od Bratrušova. Potůček, tekoucí od Háje se většinou nikdy nijak zvlášť nezvedl. No budiž. Nicméně díky asi 250 m dlouhé hrázi, maximální výšky cca 3m je na okraji města příjemné výletní místo, kam i k malé vycházce směřuje řada místních. Plocha uvažované zátopy dosahuje cca 2ha, ačkoliv zde jsem ještě nikdy žádnou hladinku nezhlédl. Faktem ovšem je, že kolem zmíněného potůčku vždy byla nějaká bažina či mokřad, takže se to tu moc neobdělávalo.
Na návrší nad poldrem je malé vyhlídkové místo, v některých mapách si můžeme přečíst, že je zde Švédská boží muka. Mělo se jednat o pískovcovou sloupkovou boží muku, pozdně renesanční památku z r. 1684. Podle některých pramenů zde mělo být pobito několik místních obyvatel za třicetileté války, jiné prameny dávají boží muka ve spojitost s čarodějnickými procesy, které v té době v Šumperku probíhaly.
Dnes je z boží muky v místě pouze jejich podstavec, sloupek někdy 90. letech naboural šikovný traktorista, takže dnes je místo bez okrasy. Naštěstí místo není zapomenuté, o čemž nakonec svědčí i lavička u bývalých muk. Opravená boží muka naštěstí zcela nezmizela, kdo se vydá do Geshaderova domu do expozice čarodějnických procesů, tam je uvidí.