Šumperk - Branensko, Staroměstsko a Hanušovicko na pohlednicích a v kronikách (Státní archiv)
Turistické cíle • Památky a muzea • Muzeum
Státní okresní archiv v Šumperku je sice organizačním článkem Zemského archivu v Opavě, ale pomalu se stává I jednou z místních výstavních prostor, která si atraktivitou výstav často nezadá s mnohými muzei. Archiv, sídlící v rekonstruované třípodlažní budově na ulici Bří. Čapků, uschovává různé historické písemnosti, pocházející z průběhu několika staletí a vzniklých na území okresu Šumperk. Od roku 2001 se archiv zapojuje také do tradiční akce Dny evropského kulturního dědictví, probíhající každoročně na počátku září.
V současné době zde můžete shlédnout výstavu "Branensko, Staroměstsko a Hanušovicko na pohlednicích a v kronikách“. Netvrdím, že se jedná o výstavu konkurující významem a atraktivitou Tutanchamonovi, korunovačním klenotům nebo Američanem Lendlem nakoupených Muchů, ale svou vypovídací hodnotu expozice má. Kde jinde byste si při listování obecními kronikami mohli přečíst informace o hodné soudružce, která poslala pismó přátelům do Sovětského svazu. Zaznamenány jsou ovšem i výsledky velkých fotbalových derby zápasů žákovských mužstev.
Nás ale upoutaly dvě jiné atrakce. Tou první byl záznam o tom, jak jedna – přistěhovavší se – rodina lidí, které dnes nazýváme sociálně nepřizpůsobivými (častěji však slabými a o to více potřebnými) dokázala velmi rychle zlikvidovat kázeň ve všech školách celé oblasti. Tou druhou je pozdrav dětem od generála (polního maršála) Rommela, který mládežníkům děkuje zejména za zaslané cigarety. Zajímavá je i mapa, kterou známe ze školních učeben. Tady se liší pouze tím, že je zde jasně uvedeno, že Šumpersko sousedilo s tak významnými státy, jako byly Velkoněmecká říše a okres Freiwaldau, tedy dnešní Jeseník.
Výstava byla zahájena 7. června 2013 a potrvá až do 31. října téhož roku. Je přístupná každé pondělí a středu od 8,00 do 16,00 hod. Na starých i nejnovějších pohlednicích (autorem některých z nich je i jeden z přispěvatelů Turistiky), v kronikách i literatuře, týkající se obcí a měst regionu Branenska, Staroměstska a Hanušovicka, se seznámíte s proměnou KRAJINY během posledních 150 let. Výstavu doplňuje malá expozice k historii a současnosti hanušovického pivovaru Holba, který je spoluorganizátorem výstavy.
Zcela na závěr přidám informaci, která možná někoho potěší. Žádné vstupné se zde neplatí.