Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Dům, budova
Šumperský okresní archiv ani jím ukrývané historické listiny běžně přístupné veřejnosti nejsou. Ve zcela výjimečných případech, jako je například Den evropského kulturního dědictví, bývá ovšem k vidění až 22 starých listin.
Zřejmě nejzajímavějším „kouskem“ mezi nimi je – překvapivě česky psaná - pergamenová listina z roku 1562, kterou císař Ferdinand I. přijímá Šumperk mezi královská města a současně slibuje, že ho nikdy nezastaví ani neprodá. Na listině je také poprvé vyobrazen šumperský městský znak, který doplňuje pečeť a originální pečetidlo z téhož roku.
Vůbec nejstarší vystavovanou šumperskou listinou je, paradoxně dokument z nedalekého Bludova, kterou držitel Bludova Beneš z Valdštejna v roce 1438 stvrzuje, že navždy upouští od vybírání poplatku za osazování nových šumperských konšelů a že ves Temenice patří k Šumperku.
Další zajímavostí je pergamenová listina z roku 1691, která pochází z Loštic a majitelem byla zřejmě považována za zcela bezcennou, protože mu sloužila jako přebal knihy.
Úsměvná je pergamenová listina z roku 1565, pocházející z Bludova, ve které Bedřich starší z Žerotína uděluje poddaným právo odúmrtí. To znamená, že za poplatek ve výši jedné slepice a dvou vajec mohli dědit majetek po svých předcích.
Všechny listiny jsou kvalitně renovovány a jejich občasnou „výstavu“ doplňují fotografie pečetí nebo i nejstarší archivované listiny z roku 1411. Tyto doplňuje sbírka historických pečetidel.
Státní okresní archiv Šumperk sídlí v třípodlažní budově a je schopen bezpečně pojmout až 7.500 běžných metrů archiválií, včetně uložených písemností. Byl zřízen v roce 1948 a původně sídlil v místnostech někdejšího šumperského zámku. V současných prostorách na ulici Bratří Čapků sídlí archiv od roku 1986.