Loading...
Turistické cíle • Chodník, naučná stezka
S úpravou lesoparku Cihelna to snad skutečně šumperská radnice myslí vážně. Změny jsou sice postupné a leckdy i neviditelné, ale kdo sem občas zajde, ví že čas od času sem naběhnou nějací pracovníci a něco zde provádějí. Závěr roku 2023 byl tak hlavně ve znamení výstavby schodišťově-haťové soustavy u vstupu do parku směrem od ulice Bří Čapků. Když jsem tehdy rozprávěl s pracujícími, ti sdělili, že součástí projektu je nějaká naučná stezka.
No trvalo to, ale před polovinou roku se vskutku na již instalovaných stojanech objevily tabule s obrázky a fotografiemi. O přípravě NS se v roce 2020 rozhovořil autor studie Martin König. Mělo jít o stezku, která hravou formu seznamuje výletníky o okolní přírodě, rostlinách, živočiších i podmínkách k životu. V radničním článku se hovořilo i o nějakém altánu, posezení a mobiliáři povětšinou v místě vytěženého dřeva. Tady to snažení se povedlo jen tak napůl, v parku jsou sice umístěny lavice z nahrubo opracovaných kmenů, které ale patrně brzy podlehnou rozkladu, protože již nyní na některých objevíme prorůstající dřevokazné houby.
Samotná naučná stezka se dá procházet bez jasného směru, panely nemají určené pořadí, tak se dá jejich obsah vstřebávat tak nějak na přeskáčku. Oproti původnímu záměru přeci jen chybí více té „hravé“ formy. To je asi zapříčeněno i změnou obsazení radnice po obecních volbách. Nové vedení města Cihelnu tak nějak „zdědilo“ a priority současné radnice se poněkud změnily…
Pokud bychom měli důvěřovat původním záměrům, na tvorbě náplně naučných tabulí se měli podílet žáci a studenti místních škol, ilustrace a fotografie dodali místní fotografové a ilustrátoři (namátkou Petr Šaj z CHKO Jeseníky, Štěpán Koval, Vít Slezák aj.).