Loading...

Zaniklý panský pivovar v Libčanech

Turistické cíle Zajímavost

Přestože je existence zdejšího pivovaru doložena pouze od 18. století, tak se vzhledem k jeho položení, tj. nedaleko místní tvrze, přestavěné později na zámek, uvažuje, že mohl vzniknout o mnoho let dříve, někteří autoři hovoří o tom, že se tu mohl nacházet již v 16. století, kdy Libčany náležely městu Hradci Králové nebo Janu z Pernštejna, a nejspíše zanikl během třicetileté války, aby byl obnoven až v pozdějších letech.

Oficiálně se však udává, že jeho zakladatelem byl šlechtický rod Straků z Nedabylic. Ten se k vlastnictví libčanského panství dostal tak, že ho v roce 1636 Maxmilián Theodor Nejedlý z Vysoké odkázal své sestře Dorotě Zárubové, roz. Nejedlé, jejímž manželem byl Petr Myslibor Straka. Protože neměl žádné potomky, odkázal libčanské panství svému synovci Janovi Petru Strakovi z Nedabylic, známému to mecenáši, jenž zvelebil zejména zdejší kostel.

Právě on měl libčanský pivovar založit, a to v roce 1713. Když 28. září 1720 zemřel na zdejším zámku, vešel v platnost jeho testament z roku 1710, v němž odkázal veškerý majetek pro kostely, chudinu a studentskou nadaci (jeho panství a hotových 38 542 zlatých konvenční měny), jejíž pokladnu plnil i místní pivovar. Jediným podtatným problémem se stala noc ze 23. na 24. března 1775, kdy zpustošili a vyrabovali libčanský zámek a všechny panské budovy vzbouření sedláci. Ti vypili skoro vše, co se zde nacházelo a rovněž měli způsobit v pivovaru řadu škod. Jinak pivovar fungoval v pořádku až do 19. století, kdy v roce 1866 získali Libčany Harrachové. Ti nejprve výrobu v pivovaru omezili a přednost dali panskému pivovaru v Sadové, z něhož se stal posléze strojní pivovar na var 40 hektolitrů. V té době činil var libčanského pivovaru 27-28 hektolitrů horké mladiny a roční produkce piva činila více než 2 000 hektolitrů.

S vařením piva se mělo v Libčanech přestat roku 1880, přičemž zdejší sládkovství náleželo třikrát po sobě rodině Paspů, jež ho měla od nadace Jana Petra Straky pronajata. Sládek Karel Paspa se stal v roce 1863 členem Dědictví Maličkých, královéhradeckého katolického nakladatelství pro mládež. Posledním z nich byl František Paspa, jehož dcera se provdala za vysokomýtského notáře Josefa Wirtha. Při návštěvě rodičů se jí v pivovaře 11. srpna 1878 narodil syn Zdeněk, pozdější významný historik umění a jeden ze zakladatelů české památkové péče. Kořeny tu však rovněž měli legendární vrchní sládek roku 1868 založeného Akcionářského pivovaru na Smíchově Josef Paspa (do tohoto pivovaru nastoupil v roce 1887, roku 1912 se stal z vařiče sládkem a v roce 1916 byl jmenován vrchním sládkem) a vrchní poštovní ředitel v Praze Karel Paspa, jenž proslul jako výrazná postava pražských amatérských fotografů. V letech 1867-1870 působil jako dílovedoucí v libčanském pivovaru rovněž František Skvrna, v letech 1870-1872 sládek Měšťanského pivovaru v Kostelci nad Orlicí, v letech 1872-1875 nájemce pivovaru na Vysokém Přímě a v letech 1876-1878 v Žamberku, jenž se do dějin zapsal svými odbornými články a spisy z pivovarnického oboru, z nichž je třeba zmínit zejména "Stručné pivovarství", první český spis o moderním pivovarnictví, který sepsal společně s Antonínem Stanislavem Schmelzerem.

Pivovar v Libčanech byl veden dlouhou dobu jako nečinný, ale v rozporu s tím je mnou nalezené oznámení, které vyšlo v "Hospodáři" 13. prosince 1879: "Pivovar, náležející k nadacímu hrb. Strakovskému velkostatku Libčany, na 27 hektolitrů várky zařízený, bude na 6 roků a sice od 1. ledna 1880 do 31. prosince 1885 pronajat. Zapečetěná podání, opatřená 200 zl. co vadium, přijímá do 24. prosince hospodářská správa v Libčanech, v okresu královéhradeckém, kdež i ve výminky nájmu nahlédnouti možno." Z toho můžeme usuzovat, že nějakou dobu se v něm cosi dělalo a možná i vařilo pivo, i když všeobecně se udává konec jeho vaření na již zmíněný rok 1880. Často byly v nečinných pivovarech také využívány jejich sklepy, a to těmi provozy, jež se nacházely v okolí.

V roce 1900 byl pivovar nakonec zbořen, ale nemohlo dojít k jeho úplnému zániku, protože ještě před 1. světovou válkou se objevily nerealizované nápady na obnovení výroby piva. Zbytek z jeho areálu byl později přestavěn a upraven. Dnes se v něm nachází společnost FERAL-TK, spol. s r. o., jež vyrábí a prodává střešní krytinu - lehké trapézové plechy, různé klempířské výrobky, výrobní a potravinářské stroje a jejich díly. Dalším zbytkem po pivovaru má být původní ležácký sklep ve svažité návsi nad silnicí, jež slouží ke skladovacím účelům, alespoň podle knihy "Industriální topografie. Královéhradecký kraj. Průmyslová architektura a technické stavby", kterou vydal roku 2012 kolektiv autorů pod vedením Vladislavy Valchářové.
Poslední aktualizace: 2.1.2024
Zaniklý panský pivovar v Libčanech na mapě
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Zaniklý panský pivovar v Libčanech

Včelákova továrna na záclony a žaluzie v Libčanech
Včelákova továrna na záclony a žaluzie v Libčanech
Zajímavost
Na počátku této firmy byla prostá libčanská dílna Josefa Včeláka, který v…
0.3km
více »
Libčany - kostel Nanebevzetí Panny Marie
Libčany - kostel Nanebevzetí Panny Marie
Kostel
Obec Libčany se nalézá na výrazném Návrší západně od Hradce Králové.…
0.4km
více »
Libčany - dřevěná zvonice
Libčany - dřevěná zvonice
Zvonice
Starou dřevěnou Zvonici, jedinou svého druhu v okolí, najdeme v blízkosti kostela Nanebevzetí Panny Marie. Ve zvonici jsou čtyři…
0.4km
více »
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Libčanech
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Libčanech
Kostel
Tento chrám byl založen v románském slohu někdy ve 13. století jako…
0.4km
více »
Bonsai centrum v Libčanech
Bonsai centrum v Libčanech
Tipy na výlet
Pro odpolední výlet jsme si vybrali obec Libčany, přesněji zdejší známé…
0.6km
více »
Libčany - sv. Panna Marie
Libčany - sv. Panna Marie
Socha
Pomník se sochou sv. Panny Marie, najdeme pod Libčany v křižovatce cest ve směru ke státní silnicí. Pomník zde vytváří zajímavý…
0.7km
více »
Roudnický potok
Roudnický potok
Potok
Tento vodní tok o délce 7,47 km býval dříve zván rovněž jako Roudnice (v…
0.9km
více »
Rybník U studánky v lese
Rybník U studánky v lese
Fotogalerie
Několik snímků lesního rybníčku u Libčan, který vznikl na toku oficiálně…
1km
více »
Vodní mlýn ve Hvozdnici
Vodní mlýn ve Hvozdnici
Mlýn
Stejně jako jinde po okolí byl zdejší mlýn založen vrchností. Postaven byl…
1.1km
více »
Rybník Horní Renešák
Rybník Horní Renešák
Fotogalerie
Jde o prostřední z trojice vodních ploch, která vznikla nejspíše v 16.…
1.1km
více »
Želí (Libčany)
Želí (Libčany)
Místní část
První zmínka o této obci pochází z roku 1365, kdy Svatomír a Hynek z Hořic učinili vklad do zemských desk o tom, že po svém otci Jak…
1.2km
více »
Hvozdnice ( u Libčan)
Hvozdnice ( u Libčan)
Vesnice
Hvozdnice - první písemné zmínky o osídlení jsou udávány k r. 1073, ale nálezy kosterních hrobů únětické kultury v blízké obci…
1.3km
více »
Hvozdnice
Hvozdnice
Vesnice
Tato obec leží na návrší mezi Hradcem Králové a Libčany, přičemž je…
1.4km
více »
Družstevní sušárna čekanky a mlýn ve Lhotě pod Libčany
Družstevní sušárna čekanky a mlýn ve Lhotě pod Libčany
Dům, budova
Pěstování čekanky je u nás dnes skoro již neznámá věc, ale dříve byla tato…
1.7km
více »
Rybníčky Dudák a Kratochvílka ve Lhotě pod Libčany
Rybníčky Dudák a Kratochvílka ve Lhotě pod Libčany
Rybník
Lhota pod Libčany patřila již od nepaměti mezi místa, kde se velmi…
1.9km
více »
Kostel Nejsvětější Trojice ve Lhotě pod Libčany
Kostel Nejsvětější Trojice ve Lhotě pod Libčany
Kostel
Lhota pod Libčany, jak je již vidět ze samého názvu, tak byla od dávných…
2km
více »
Lhota pod Libčany - kaple Nejsvětější Trojice
Lhota pod Libčany - kaple Nejsvětější Trojice
Kaple
Lhota pod Libčany - ves, kterou založil Opatovický klášter, tehdy jako dřevorubeckou osadu, kolem roku 1375 v místě bývalého lesu…
2km
více »
Lhota pod Libčany
Lhota pod Libčany
Vesnice
Místo, kde se dnes nachází Lhota pod Libčany, náleželo původně opatovickým benediktýnům, jejichž klášter byl zničen husity v roce 14…
2km
více »
Škola ve Lhotě pod Libčany
Škola ve Lhotě pod Libčany
Dům, budova
Původně místní děti navštěvovaly farní školu v Libčanech, zřízenou v roce…
2km
více »
Švehlův dům ve Lhotě pod Libčany
Švehlův dům ve Lhotě pod Libčany
Dům, budova
Na přelomu 20. a 30. let 20. století se po celé republice stavěly tzv.…
2.1km
více »
zavřít reklamu