Toulky Bruntálskem - zámek Bruntál a Uhlířský vrch
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Za kulturou • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Dnes vás pozvu do nejstaršího města v zemích Koruny české - města Bruntálu - založený v roce 1213 a do jeho zámku, který vznikl jako většina přestavěním z hradu. První zmínka o hradu pochází až v roce 1506. Jeho historie je bohatá - zmínil bych rok 1621, kdy byl prodán za 200 tisíc řádu německých řitířů, rok 1626, kdy zámek dobyli Dánové, v letech 1642-1650 obsadili Bruntál Švédové a byl poškozen. Rozsáhlejší opravy proběhly od roku 1652. V roce 1761 jmenoval velmistr Karel Alexandr Lotrinský komisi, která měla zjistit stav zámecké budovy a přestavba začala v roce 1766, při ních dostal zámek současnou podobu. (podrobnější historii si přečtetě zde)
A na co se můžete těšit při prohlídce?
Po úvodním nastíněním historie na arkádovém nádvoří, kde je 61 metru vysoká renesační hodinová věž a studna se vstupuje na schodiště hlavního schodištového traktu z let 1766-1769. Ttoto zmiňuji proto, že zde stojí technická zajímavost - automobil firmy Ruppelt a syn z Durynska z roku 1904 zn Piccolo (bude-li se průvodkyně ptát na max rychlost, správná odpověd je 35 km/h)
Na prohlídce zámku se podíváme do audienčního sálu, do kapitulního sálu, orientálního salónku, do zeleného sálu. Kabinet arcivévody Evžena nese jméno posledního habsburského velmistra Řádu německých řytířů, známého zejména radikální obnovou hradu Bouzov. Pak navštívíme předsálí a také hlavní zámecký sál, který tvoří reprezentační prostory, který byl v roce 1890-1900 přemalován opavským malířem Pavlem Assmanem v romantickém duchu pastýřských idyl.
Pak následují hrací salónek, společenský salonek, zahradní sál, uvidíte loveckou zbrojnici i velmistrovskou ložnici, nástěnnou obrazárnu, jídelnu, holandský salón, rokokový salon. Nebude chybět i zámecká knihovna s téměř 20 000 svazky knih, map, plánů a rukopisů. Na závěr následuje 6 sálů zámecké obrazárny
Po skončení prohlídky si můžete v suvenýrech koupit jak turistickou známku, tak můžete požádat o turistické razítko zámku. Můžete navštívit i zámeckou zahradu, která je bohužel otevřena jen v pracovní dny.
Pro milovníky turistiky dnešní výlet nekončí. Doporučil bych navštívit Uhlířský vrch (672 m.n.m) a jeho křížovou cestu. Pro pěší - po zelené turistické značce od zámku, pro motoristy směr Olomouc a za světelnou křižovatkou u Kauflandu vpravo, se dostanete na začátek Uhlířského vrchu - mimo jiné je Uhlířský vrch jednou z vyhaslých sopek, o čemž se můžete přesvědčit po zdolání vrcholu. Na začátku kopce straně půjdete známou kaštanovou alejí vzhůru a po levé straně budete míjet jednotlivá zastavení křížové cesty - autorem jednotlivých zastavení je bruntálský řezbář František Nedomlel a byly zhotoveny od roku 2004. Na vrcholku Uhlířského vrchu je poutní kostel zasvěcený Panně Marii Pomocné. Chcete-li se přesvědčit o sopečném původu, pokračujte dále po zelené značce směr Moravský Kokočov - stačí jen krátce.
Za čím jedeme?
za kulturou, poznat historii zámku Bruntál a shlédnout unikátní Křížovou cestu na Uhlířský vrch
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
jídlo na farmě Moravskoslezský Kočov - http://www.farmakocov.cz/index.php, bowling
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
bohatá expozice na zámku, unikátní řezbářská práce na křížové cestě
Ostatní informace
cena na zámek dle platných tarifů, na křížovou cestu je vstup samozřejmě zdarma, pokud budete mít čas a sílu ještě zvládnout bowling, není problém na farmě
Ostatní cestopisy zde publikované
Ostatní tipy na výlety zde publikované