TURISTIKU PODPORUJÍ
61 575 turistů a cestovatelů
112 419 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 400 727,- odměny za články
 
  Tipy a novinky Chaty a chalupyChaty a chalupy  Mapa Hradec Králové
Hradec Králové leží na soutoku Labe a Orlice. Patří mezi věnná města a je centrem duchovního života, kultury a vzdělanosti východních Čech. Díky výjimečným stavbám a ojedinělému architektonickému konceptu je město nazýváno „salon republiky“. 
TIP:
 Trasy Hradecko a okolí (60)
Hradecko, Bydžovsko, Chlumecko
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Hradecko, Bydžovsko, Chlumecko
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Kostel Nejsvětější Trojice v Praskačce

Turistické cíle Kostel

Kostel Nejsvětější Trojice (Praskačka)
Kostel Nejsvětější Trojice (Praskačka)

Od 2. poloviny 11. století byla Praskačka přifařena ke kostelu sv. Vavřince v Opatovicích nad Labem a tento stav se změnil jen od pobělohorského období do roku 1769, kdy opatovický kostel spadal jako filiálka pod kostel sv. Ducha v Hradci Králové, což se změnilo zřízením lokálie v témže roce, která byla roku 1869 povýšena na faru. Na místě dnešního kostela měla původně stávat zvonice, do níž byl v roce 1736 ulit v Praze zvon. Její vzhled i doba vzniku jsou neznámé. Nejspíše se však jednalo o dřevěnou rozsochu, jak tomu bylo i v okolních obcích, i když vyloučit nemůžeme ani to, že zvon byl zavěšen přímo na nějakém stromě, což nebylo po celém okolí také neobvyklou věcí. S jistotou víme pouze to, že byl později zavěšen do kostelní věže.

Roku 1748 došlo k výstavbě kaple Nejsvětější Trojice a svatého Václava (základní kámen byl položen již v roce 1730), v níž se konaly mše třikrát do týdne, a to vždy kněžími, kteří dojížděli z Hradce Králové. Její vzhled můžeme nalézt na několika obrazech, z nichž jeden byl původně uložen v královéhradeckém historickém muzeu. Aby měli kde žít zdejší kněží, tak došlo roku 1824 k výstavbě farní budovy, vlastně lokálie. V roce 1848 byla dosavadní kaple nahrazena jednolodním kostelem stejného zasvěcení, do něhož zpočátku směřovali vždy penzionovaní kněží (27. června položen základní kámen, 24. srpna dokončeny zdi kostela, 25. srpna byla započata stavba věže a 19. listopadu byl kostel odevzdán bohoslužbám). Stavbu měli na starosti mistr zednický František Dobrkovský a Matěj Šimek, oba z Hradce Králové.

Od té doby si zde občané sami vydržovali duchovního pro denní mši svatou a zdejšími fundatisty bývali zejména penzionovaní kněží, z nichž zmiňme např.: P. Josefa Kašpara († 12. března 1868), P. Václava Toboláře, P. Severina Berana († 30. března 1885), P. Václava Šimerku († 26. prosince 1887), P. Viléma Helwicha, P. Jana Janků, P. Františka Rybyšára, P. Antonína Zámečníka (oba spojeni s tím, že zdejší pramen prohlašovali za léčivý, ale chemický rozbor prof. MUDr. Gustava Kabrhela z roku 1901 prokázal opak) či P. Antonína Šklíbu. V roce 1902 byl zrušen hřbitov u kostela. Roku 1915 do kostela zavítala dvojice misionářů (P. Antonín Řehoř a P. František Vídeňský), kteří zde strávili 2 půldny. Tito královéhradečtí jezuité konali misijní pobožnost v Opatovicích nad Labem od 21. do 25. března 1915.

Roku 1932 byla provedena vnější omítka kostela. Jednalo se o jednu z posledních velkých rekonstrukčních prací. Několik málo oprav bylo provedeno také za německé okupace, ale po osvobození se zájem o kostel mnohonásobně zmenšil, což vyvrcholilo zánikem zdejšího fundatisty. V roce 1972 dostal otlučený kostel nový kabát, a to kvůli konání IX. celostátního mistrovství ČSSR v orbě a celostátní soutěži zručnosti v jízdě traktorem. Obě tyto akce se v Praskačce uskutečnily 8. a 9. září téhož roku. Od té doby se však na kostel opět zapomnělo. Z tohoto důvodu objekt nadále potřeboval různé opravy. Maximálně došlo na obvodové zdi a komunikace kolem stavby, k čemuž došlo roku 1995. Proto vznikl v roce 1999 finanční fond, z něhož by byla stavba postupně opravována. Velkou změnou se stal bezúplatný převod kostela z majetku římskokatolické církve do vlastnictví obce Praskačky, k němuž došlo 20. září 2017. Hned poté začaly výrazné rekonstrukční práce, z nichž můžeme jmenovat: novou střechu, opravu omítek, novou elektroinstalaci, finální výmalbu interiéru i exteriéru. Při takovém zájmu není tedy divu, že se v něm koná řada akcí a koncertů, např. od roku 1998 tu pravidelně končil svá vánoční vystoupení Smíšený pěvecký sbor Smetana. Bohoslužby se však zde pravidelně nekonají (viz https://www.bihk.cz/dieceze/kostel/nejsvetejsi-trojice-4).

Jedná se o jednolodní cihelný a omítaný kostel, jehož kněžiště je obráceno k jihu a zakončeno třemi stranami oktaedru. Z východu je ke kněžišti přistavěna sakristie a z protilehlé strany depositář. Nad západním průčelím nalezneme jednoposchoďovou věž s jedním oknem na každé straně, báňovitou plechovou střechou a vchodem do kostela. Loď o délce 14,3 m, šířce 7 m a výšce 7,5 m je sklenuta 2 poli české placky a půlkruhovým vítězným obloukem oddělený presbytář o délce 4,2 m, šířce 4 m a výšce 6 m plackou a konchou s lunetami. V lodi se nachází kruchta na dvojici širokých čtyřbokých pilířů.

Interiér je zařízen pseudorenesančně. Hlavnímu oltáři dominují obrazy Nejsvětější Trojice a zavraždění sv. Václava z roku 1856. Na postranních oltářích svaté Rodiny a svaté Anny se nacházejí obrazy Jana Umlaufa z roku 1893. Do předsíně byla umístěna kopie obrazu Svaté rodiny z kostela v Libčanech, zhotovená v 19. století. Z poloviny 19. století pocházejí též postříbřený, z části pozlacený měděný kalich o výšce 23 cm a průměru číše 9 cm, palmetkami zdobená měděná a postříbřená lodička a kadidelnice a křtitelnice z postříbřené mědi. Varhany byly zhotoveny v roce 1898 pražskou firmou Emanuela Štěpána Petra, jež sídlila na tehdy samostatném Žižkově, a naposledy byly opraveny roku 1939 B. Žloutkem. Z 1. poloviny 19. století pocházejí kalich, křtitelnice z postříbřené mědi i svícny.

Co se týká zvonů, byl jejich osud velmi smutný. Za 1. světové války byl v roce 1917 zrekvírován původní zvon z roku 1736 s nápisem: „WALENTIN LISSIAK GOSS MICH IN PRAG A. D. 1736. EX BENEFICIO ET GRATIA ILLUSTRISSIMI D. D. IOANNA CAROLI COMITIS STRAKA DE NEDABILITZ DNI IN LIEBSHAN.“, který byl slit Valentinem Lissiakem v Praze a věnován Janem Karlem Strakou z Nedabylic, pánem na Libčanech. Stejný úděl měl zvon z roku 1848 s textem: „Tento zwon slit jest od Karla Paula zwonaře w Králowé Hradci. Nákladem Matěje Hofmana a manželky jeho Anny, sauseda w Praskačce 1848. Benedicta sancta Trinitas atque indivisa unitas.“ od královéhradeckého zvonaře Karla Paula, který byl věnován manželi Matějem a Annou Hofmanovými z čp. 17. Za oba bylo státem obci vyplaceno 996 K, směšná to částka nejen vzhledem k historické, ale též materiálové hodnotě. Na věži tak vydržel jen umíráček. Nová dvojice zvonů od kuklenské firmy Buřil a Švagerka byla pořízena v roce 1925 a k jejímu svěcení došlo na Květnou neděli téhož roku. V roce 1942 byla obec vyzvána k jejich odevzdání do sběrny kovů, ale ta na úřady zaslala odpověď, že tento krok nemůže provést, neboť nejsou jejím majetkem. To však nakonec nezabránilo jejich rekvizici, k níž došlo 2. dubna 1942 (viz https://www.praskacka.cz/kostel-nejsvetejsi-trojice-v-praskacce). Nový zvon byl vysvěcen 6. října 2018 a je tvarovou kopií jednoho z původních zvonů.

Na přilehlém starém hřbitově, který vznikl v roce 1770 a byl zrušen roku 1902, je pohřben matematik a farář Václav Šimerka, kterému zde Jednota českých matematiků v Praze postavila v roce 1888 pomník. Dodejme, že kvůli přilehlé silnici a zejména velmi ostré zatáčce byl hřbitov dvakrát zmenšen, nejprve roku 1919 a ještě radikálněji v roce 1955, kdy byl plot posunut od stávající silnice téměř o 3 m.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.172, 15.743)
Poslední aktualizace: 28.12.2023
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Praskačka

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
0,9km od místa

Příspěvky z okolí Kostel Nejsvětější Trojice v Praskačce

Praskačka
Praskačka
Vesnice
Tato obec leží nedaleko železniční trati Hradec Králové-Praha pod nevysokým návrším "U větrníku", kde stával v letech 1803-1926 větrný mlýn, který vyhořel. Oblast byla osídlena nejméně v době bronzové, což dokláda…
0.4km
více »
Větrný mlýn v Praskačce
Větrný mlýn v Praskačce
Zajímavost
Tento dřevěný větrný mlýn byl postaven v roce 1769 ve Stěžerách tamním panstvem (tento letopočet byl vyřezán uvnitř na hřídeli) a roku 1787 ho koupili mniši nám již neznámého řádu (soudí se, že mohlo jít o kuklenské minority), kteří ho převezli a postavili v Praskačce, kde chtěli koupit pole a založit si tu svůj dvůr. Nepodařilo se jim skoupit dostatek pozemků, čímž z tohoto plánu sešlo a mlýn byl prodán zdejším rolní…
0.5km
více »
Družstevní sušárna čekanky, mlýn a pekárna v Praskačce
Družstevní sušárna čekanky, mlýn a pekárna v Praskačce
Dům, budova
Původně zdejší rolníci pěstovali ve velkém řepu cukrovku, což by nebylo vzhledem k množství cukrovarů v okolí nic divného. Pak však koncem 80. let 19. století spadly prudce její ceny a k tomu se přidružila řada da…
0.7km
více »
Železniční stanice v Praskačce
Železniční stanice v Praskačce
Dům, budova
Železniční trať se objevila na katastru obce v roce 1873, kdy tudy byla vybudována trasa Rakouské severozápadní dráhy. Se stavbou se na území obce začalo v dubnu 1873, koncem září téhož roku byla dostavěna a od 4.…
0.8km
více »
Písník v Praskačce
Písník v Praskačce
Rybník
Praskačka i celé širé okolí leží na kvalitních píscích, které se tu ve velkém začaly těžit na přelomu 18. a 19. století v souvislosti s velkým stavebním boomem, k němuž se přidaly rovněž budování silnic a posléze …
0.9km
více »
Urbanice
Urbanice
Vesnice
Toto území, jež bylo osídleno již v době kamenné (doloženo několika nálezy provrtaných kamenných sekyrek na přelomu 19. a 20. století), patřilo původně opatovickému klášteru. Povídá se, že tu stávala tvrz, ale ta …
1.3km
více »
Obecní rybník v Urbanicích
Obecní rybník v Urbanicích
Rybník
Přestože obcí protékal od nepaměti bezejmenný potok (později se změnily poměry melioracemi okolních pozemků), bývaly Urbanice často bez vody, a tak bylo postupně vybudováno několik vodních ploch. Kdy došlo k jejic…
1.4km
více »
Rybníček pod Vlčkovicemi
Rybníček pod Vlčkovicemi
Rybník
V těchto místech, tj. mezi lokalitami „Na ohradě“ a „Za příkopem k Vlčkovicům“ (známými již z josefinského katastru), se vždy nacházela obecní luka, která bývala zaplavována potokem „Pašátem“ a sloužila maximálně …
1.8km
více »
Kopec Pašát
Kopec Pašát
Kopec
Jedná se o zalesněné návrší o 260 m n. m. naproti motorestu Maják nad Urbanicemi u Hradce Králové, jež bývalo od 19. století obklopeno ovocnými sady. Je složeno z coniacko-santonských vápnitých jílovců, slínovců v…
1.9km
více »
Kamenný kříž se zvoničkou ve Vlčkovicích
Kamenný kříž se zvoničkou ve Vlčkovicích
Kříž
Na tomto místě se původně nacházel dřevěný kříž, jenž byl podobný tomu, co se např. dochoval v Bělči nad Orlicí. Přesné období jeho vzniku neznáme, ale nejspíše byl vybudován na konci 18. století, i když byl více vysunut do míst dnešní vedlejší cesty, jež kolem něj vede. Jeho existenci máme spolehlivě doloženou jak zakreslením v I. vojenském mapování z let 1764-1768 a jeho rekt…
1.9km
více »
Vlčkovice (Praskačka)
Vlčkovice (Praskačka)
Místní část
Podle nálezů v širém okolí bylo toto místo osídleno již v době kamenné a k jeho rozšíření došlo v době bronzové. Svůj název získala ves podle lidových podání od toho, že se zde nacházel les, v němž žili vlci, kteř…
1.9km
více »
Sedlice (Praskačka)
Sedlice (Praskačka)
Místní část
Návrší, na němž se Sedlice nachází, bylo osídleno v mladší době kamenné. Většina nálezů je však pozdějšího původu, např. v roce 2002 byla nalezena v souvislosti se stavbou D 11 středověká keramika. Původně toto úz…
2km
více »
Libišany - památky
Libišany - památky
Drobné památky
Libišany, obec ležiaca na rozmedzí kralovohradeckého a pardubického kraja leží 8 kilometrov juhozápadne od mesta Hradec Králové. Podľa archeologických nálezov bolo toto územie osídlené už v pravekých dobách. Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1436, kedy kráľ Zigmund zastavil Libišany istému Zdeňkovi Švábovi z Chvalovic.  V obci je niekoľko drobných pamiatok, tri z nich sú neďaleko od seba v centrálnej návsi obce. "Dvojičkou" je zvonička a kamenný kríž. Zvonička je stále funkčná, je stavbou s kruhový…
2.1km
více »
Škola v Sedlici
Škola v Sedlici
Dům, budova
Původně chodily děti ze Sedlice do Osic, Libišan a Praskačky. K oficiálnímu přiškolení do Osic došlo v roce 1832. Roku 1864 se chtěla obec přiškolit k Praskačce, ale biskupská konsistoř v Hradci Králové s tímto kr…
2.1km
více »
Libišany
Libišany
Vesnice
Tato lokalita byla osídlena již v pravěkých dobách, což dosvědčuje řada archeologických nálezů z různých období, např. v roce 1913 objevil učitel František Půlpán 1 kolovou stavbu a 2 sídelní jámy, o rok později bylo na poli nalezeno 7 sídelních jam z doby hradištní a roku 1936 byly v rašeliništi „Na Bahnách“ nalezeny kamenné nože. Podle všech nalezených nástrojů a dalších arte…
2.3km
více »
Rajská strouha
Rajská strouha
Potok
Tento vodní tok, který byl na přelomu 18. a 19. století pojmenován zeměměřiči jako Rajský potok, pramení východním směrem od Libišan, a to v loukách směrem k osadě Liščí. Původně však Rajská strouha pramenila až v…
2.3km
více »
Obecní (Hubenický) rybník
Obecní (Hubenický) rybník
Rybník
Původní obecní rybník se nacházel na hubenické návsi mezi čp. 3 a 6 a kousek od něj na východ byla další vodní plocha (mezi nimi se nacházelo stavení čp. 8; dnes je v těchto místech dětské hřiště a okolí bylo park…
2.5km
více »
Vrškovský rybník
Vrškovský rybník
Rybník
Původně byla tato libišanská vodní plocha o dnešní celkové ploše 2,9 ha bez pojmenování. Později se jí začalo říkat „Obecní“ či „Libišanský rybník“, aby se nakonec jeho název ustálil ve 2. polovině 80. let 20. sto…
2.5km
více »
Hřbitovní kaple Zmrtvýchvstání Páně v Sedlici
Hřbitovní kaple Zmrtvýchvstání Páně v Sedlici
Kaple
Dlouhá léta byli pohřbíváni místní lidé na hřbitově v Osicích, protože zdejší obec náležela do jejich kolatury. Když se však objevily zvěsti o tom, že by měl být osický hřbitov zrušen a nahrazen novým, využili této situace místní obyvatelé a rozhodli se pro výstavbu svého vlastního pohřebiště, protože tímto by investovali do svého majetku, o němž by rovněž také sami rozhodovali…
2.7km
více »
Lhota pod Libčany - kaple Nejsvětější Trojice
Lhota pod Libčany - kaple Nejsvětější Trojice
Kaple
Lhota pod Libčany - ves, kterou založil Opatovický klášter, tehdy jako dřevorubeckou osadu, kolem roku 1375 v místě bývalého lesu Trávník. Roku 1421 byl Opatovický klášter vypálen a Lhota připadla Diviši Bořku z Miletínka. Dalšími majiteli obce byl např. Jiří z Poděbrad, rod Pernštejnů a Habsburků. Zlomovým rokem pro obec byl rok 1580, kdy ji zakoupil císařský hejtman…
3km
více »
Bonsai centrum v Libčanech
Bonsai centrum v Libčanech
Tipy na výlet
Pro odpolední výlet jsme si vybrali obec Libčany, přesněji zdejší známé Bonsai centrum. Libčany se nacházejí 10 km západně od Hradce Králové. Odbočit se k nim dá ze silnice I/ 11 vedoucí z východočeské metropole …
3.7km
více »
Libčany - kostel Nanebevzetí Panny Marie
Libčany - kostel Nanebevzetí Panny Marie
Kostel
Obec Libčany se nalézá na výrazném Návrší západně od Hradce Králové. Nejstarší písemný záznam o obci je z r. 1073. Dominantou Libčan je původně románský kostel Nanebevzetí Panny Marie, postavený kolem roku 1225, g…
4km
více »
Hradec Králové - Rodinný zábavný park Tongo
Hradec Králové - Rodinný zábavný park Tongo
Zábava, atrakce
Největší dětský (rodinný) zábavní park ve východních Čechách, Rodinný zábavný park Tongo Hradec Králové, se nalézá v západní části HK v areálu hypermarketu Albert. Na ploše necelých 3000 m2 se dětem nabízí možnost…
4.3km
více »
Osice - Kostel Nanebevzetí Panny Marie
Osice - Kostel Nanebevzetí Panny Marie
Kostel
Osice - první písemná zpráva o obci pochází již z roku 1073. Dominantou Osic je Kostel Nanebevzetí Panny Marie. Prvně je gotický kostel připomínán roku 1352. Současná stavba pochází z roku 1701. Ručně vyřezávaný kůr byl zhotoven v roce 1759. Roku 1929 byl kostel poničen větrnou smrští, kostelní báň byla následně stržena a byla nahrazena současnou bání s pozměněným tvarem. U…
5km
více »
Vysoká nad Labem - železný most
Vysoká nad Labem - železný most
Most
Železný most u Vysoké nad Labem byl postaven již v roce 1883 a veřejnosti slouží po několika opravách dodnes. Někdy je chybně označován za stavbu spojenecké pomoci po 2. sv. válce, jako např, most „Klapák“ přes Or…
5.1km
více »
Obří akvárium v Hradci Králové
Obří akvárium v Hradci Králové
ZOO
Obří akvárium naleznete nedaleko centra Hradce Králové, v Baarově ulici v Envi domu. Cílem této expozice bylo představit nejen vodní faunu, ale i část jihoamerického tropického pralesa. K dispozici je i tunel, kte…
6.8km
více »
Vysoká nad Labem - rozhledna Milíř
Vysoká nad Labem - rozhledna Milíř
Rozhledna
Dlouhé roky byl vrchol Milíř zalesněn a tak se z místa nabízely výhledy jen jižně a jihozápadně od Hradce Králové, tedy na Kunětickou horu a Železné hory. V dřívějších dobách, byla na místě postavena jednoduchá železná rozhledna. Doložena je v roce 1940. Z podnětu pamětníků a vnuka stavitele původní rozhledny vznikla myšlenka ke stavbě rozhledny nové. A tak v říjnu roku 2005…
6.9km
více »
Hrádek u Nechanic
Soutěž 10 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Hrádek u Nechanic
Zámek
Zámek Hrádek u Nechanic je kromě zámku Hluboká nad Vltavou nejvýznamnější českou stavbou romantické architektury postavenou po vzoru anglické gotiky. Zámek se nachází na Lubenském vrchu, 10 kilometrů západně od Hr…
7.9km
více »
Hradec Králové
Hradec Králové
Město
Hradec Králové je krajským městem Královehradeckého kraje a leží východním směrem od Prahy. Metropole východních Čech, Hradec Králové, je označován jako jedno z nejstarších českých měst. Ve středověku šlo o věnné město českých královen a této době vděčí za gotickou katedrálu sv. Ducha na svém Velkém náměstí, která dnes vedle Bílé věže a Staré radnice patří mezi městské dominant…
8km
více »