Loading...

Kostel Nejsvětější Trojice v Praskačce

Turistické cíle Kostel

Od 2. poloviny 11. století byla Praskačka přifařena ke kostelu sv. Vavřince v Opatovicích nad Labem a tento stav se změnil jen od pobělohorského období do roku 1769, kdy opatovický kostel spadal jako filiálka pod kostel sv. Ducha v Hradci Králové, což se změnilo zřízením lokálie v témže roce, která byla roku 1869 povýšena na faru. Na místě dnešního kostela měla původně stávat zvonice, do níž byl v roce 1736 ulit v Praze zvon. Její vzhled i doba vzniku jsou neznámé. Nejspíše se však jednalo o dřevěnou rozsochu, jak tomu bylo i v okolních obcích, i když vyloučit nemůžeme ani to, že zvon byl zavěšen přímo na nějakém stromě, což nebylo po celém okolí také neobvyklou věcí. S jistotou víme pouze to, že byl později zavěšen do kostelní věže.

Roku 1748 došlo k výstavbě kaple Nejsvětější Trojice a svatého Václava (základní kámen byl položen již v roce 1730), v níž se konaly mše třikrát do týdne, a to vždy kněžími, kteří dojížděli z Hradce Králové. Její vzhled můžeme nalézt na několika obrazech, z nichž jeden byl původně uložen v královéhradeckém historickém muzeu. Aby měli kde žít zdejší kněží, tak došlo roku 1824 k výstavbě farní budovy, vlastně lokálie. V roce 1848 byla dosavadní kaple nahrazena jednolodním kostelem stejného zasvěcení, do něhož zpočátku směřovali vždy penzionovaní kněží (27. června položen základní kámen, 24. srpna dokončeny zdi kostela, 25. srpna byla započata stavba věže a 19. listopadu byl kostel odevzdán bohoslužbám). Stavbu měli na starosti mistr zednický František Dobrkovský a Matěj Šimek, oba z Hradce Králové.

Od té doby si zde občané sami vydržovali duchovního pro denní mši svatou a zdejšími fundatisty bývali zejména penzionovaní kněží, z nichž zmiňme např.: P. Josefa Kašpara († 12. března 1868), P. Václava Toboláře, P. Severina Berana († 30. března 1885), P. Václava Šimerku († 26. prosince 1887), P. Viléma Helwicha, P. Jana Janků, P. Františka Rybyšára, P. Antonína Zámečníka (oba spojeni s tím, že zdejší pramen prohlašovali za léčivý, ale chemický rozbor prof. MUDr. Gustava Kabrhela z roku 1901 prokázal opak) či P. Antonína Šklíbu. V roce 1902 byl zrušen hřbitov u kostela. Roku 1915 do kostela zavítala dvojice misionářů (P. Antonín Řehoř a P. František Vídeňský), kteří zde strávili 2 půldny. Tito královéhradečtí jezuité konali misijní pobožnost v Opatovicích nad Labem od 21. do 25. března 1915.

Roku 1932 byla provedena vnější omítka kostela. Jednalo se o jednu z posledních velkých rekonstrukčních prací. Několik málo oprav bylo provedeno také za německé okupace, ale po osvobození se zájem o kostel mnohonásobně zmenšil, což vyvrcholilo zánikem zdejšího fundatisty. V roce 1972 dostal otlučený kostel nový kabát, a to kvůli konání IX. celostátního mistrovství ČSSR v orbě a celostátní soutěži zručnosti v jízdě traktorem. Obě tyto akce se v Praskačce uskutečnily 8. a 9. září téhož roku. Od té doby se však na kostel opět zapomnělo. Z tohoto důvodu objekt nadále potřeboval různé opravy. Maximálně došlo na obvodové zdi a komunikace kolem stavby, k čemuž došlo roku 1995. Proto vznikl v roce 1999 finanční fond, z něhož by byla stavba postupně opravována. Velkou změnou se stal bezúplatný převod kostela z majetku římskokatolické církve do vlastnictví obce Praskačky, k němuž došlo 20. září 2017. Hned poté začaly výrazné rekonstrukční práce, z nichž můžeme jmenovat: novou střechu, opravu omítek, novou elektroinstalaci, finální výmalbu interiéru i exteriéru. Při takovém zájmu není tedy divu, že se v něm koná řada akcí a koncertů, např. od roku 1998 tu pravidelně končil svá vánoční vystoupení Smíšený pěvecký sbor Smetana. Bohoslužby se však zde pravidelně nekonají (viz https://www.bihk.cz/dieceze/kostel/nejsvetejsi-trojice-4).

Jedná se o jednolodní cihelný a omítaný kostel, jehož kněžiště je obráceno k jihu a zakončeno třemi stranami oktaedru. Z východu je ke kněžišti přistavěna sakristie a z protilehlé strany depositář. Nad západním průčelím nalezneme jednoposchoďovou věž s jedním oknem na každé straně, báňovitou plechovou střechou a vchodem do kostela. Loď o délce 14,3 m, šířce 7 m a výšce 7,5 m je sklenuta 2 poli české placky a půlkruhovým vítězným obloukem oddělený presbytář o délce 4,2 m, šířce 4 m a výšce 6 m plackou a konchou s lunetami. V lodi se nachází kruchta na dvojici širokých čtyřbokých pilířů.

Interiér je zařízen pseudorenesančně. Hlavnímu oltáři dominují obrazy Nejsvětější Trojice a zavraždění sv. Václava z roku 1856. Na postranních oltářích svaté Rodiny a svaté Anny se nacházejí obrazy Jana Umlaufa z roku 1893. Do předsíně byla umístěna kopie obrazu Svaté rodiny z kostela v Libčanech, zhotovená v 19. století. Z poloviny 19. století pocházejí též postříbřený, z části pozlacený měděný kalich o výšce 23 cm a průměru číše 9 cm, palmetkami zdobená měděná a postříbřená lodička a kadidelnice a křtitelnice z postříbřené mědi. Varhany byly zhotoveny v roce 1898 pražskou firmou Emanuela Štěpána Petra, jež sídlila na tehdy samostatném Žižkově, a naposledy byly opraveny roku 1939 B. Žloutkem. Z 1. poloviny 19. století pocházejí kalich, křtitelnice z postříbřené mědi i svícny.

Co se týká zvonů, byl jejich osud velmi smutný. Za 1. světové války byl v roce 1917 zrekvírován původní zvon z roku 1736 s nápisem: „WALENTIN LISSIAK GOSS MICH IN PRAG A. D. 1736. EX BENEFICIO ET GRATIA ILLUSTRISSIMI D. D. IOANNA CAROLI COMITIS STRAKA DE NEDABILITZ DNI IN LIEBSHAN.“, který byl slit Valentinem Lissiakem v Praze a věnován Janem Karlem Strakou z Nedabylic, pánem na Libčanech. Stejný úděl měl zvon z roku 1848 s textem: „Tento zwon slit jest od Karla Paula zwonaře w Králowé Hradci. Nákladem Matěje Hofmana a manželky jeho Anny, sauseda w Praskačce 1848. Benedicta sancta Trinitas atque indivisa unitas.“ od královéhradeckého zvonaře Karla Paula, který byl věnován manželi Matějem a Annou Hofmanovými z čp. 17. Za oba bylo státem obci vyplaceno 996 K, směšná to částka nejen vzhledem k historické, ale též materiálové hodnotě. Na věži tak vydržel jen umíráček. Nová dvojice zvonů od kuklenské firmy Buřil a Švagerka byla pořízena v roce 1925 a k jejímu svěcení došlo na Květnou neděli téhož roku. V roce 1942 byla obec vyzvána k jejich odevzdání do sběrny kovů, ale ta na úřady zaslala odpověď, že tento krok nemůže provést, neboť nejsou jejím majetkem. To však nakonec nezabránilo jejich rekvizici, k níž došlo 2. dubna 1942 (viz https://www.praskacka.cz/kostel-nejsvetejsi-trojice-v-praskacce). Nový zvon byl vysvěcen 6. října 2018 a je tvarovou kopií jednoho z původních zvonů.

Na přilehlém starém hřbitově, který vznikl v roce 1770 a byl zrušen roku 1902, je pohřben matematik a farář Václav Šimerka, kterému zde Jednota českých matematiků v Praze postavila v roce 1888 pomník. Dodejme, že kvůli přilehlé silnici a zejména velmi ostré zatáčce byl hřbitov dvakrát zmenšen, nejprve roku 1919 a ještě radikálněji v roce 1955, kdy byl plot posunut od stávající silnice téměř o 3 m.
Poslední aktualizace: 28.12.2023
Kostel Nejsvětější Trojice v Praskačce na mapě
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Kostel Nejsvětější Trojice v Praskačce

Praskačka
Praskačka
Vesnice
Tato obec leží nedaleko železniční trati Hradec Králové-Praha pod…
0.4km
více »
Větrný mlýn v Praskačce
Větrný mlýn v Praskačce
Zajímavost
Tento dřevěný větrný mlýn byl postaven v roce 1769 ve Stěžerách tamním panstvem (tento letopočet byl vyřezán uvnitř na hřídeli) a roku 1787 ho…
0.5km
více »
Družstevní sušárna čekanky, mlýn a pekárna v Praskačce
Družstevní sušárna čekanky, mlýn a pekárna v Praskačce
Dům, budova
Původně zdejší rolníci pěstovali ve velkém řepu cukrovku, což by nebylo…
0.7km
více »
Železniční stanice v Praskačce
Železniční stanice v Praskačce
Dům, budova
Železniční trať se objevila na katastru obce v roce 1873, kdy tudy byla…
0.8km
více »
Písník v Praskačce
Písník v Praskačce
Rybník
Praskačka i celé širé okolí leží na kvalitních píscích, které se tu ve…
0.9km
více »
Urbanice
Urbanice
Vesnice
Toto území, jež bylo osídleno již v době kamenné (doloženo několika nálezy…
1.3km
více »
Obecní rybník v Urbanicích
Obecní rybník v Urbanicích
Rybník
Přestože obcí protékal od nepaměti bezejmenný potok (později se změnily…
1.4km
více »
Rybníček pod Vlčkovicemi
Rybníček pod Vlčkovicemi
Rybník
V těchto místech, tj. mezi lokalitami „Na ohradě“ a „Za příkopem k…
1.8km
více »
Kopec Pašát
Kopec Pašát
Kopec
Jedná se o zalesněné návrší o 260 m n. m. naproti motorestu Maják nad…
1.9km
více »
Kamenný kříž se zvoničkou ve Vlčkovicích
Kamenný kříž se zvoničkou ve Vlčkovicích
Kříž
Na tomto místě se původně nacházel dřevěný kříž, jenž byl podobný tomu, co se např. dochoval v Bělči nad Orlicí. Přesné období jeho …
1.9km
více »
Vlčkovice (Praskačka)
Vlčkovice (Praskačka)
Místní část
Podle nálezů v širém okolí bylo toto místo osídleno již v době kamenné a k…
1.9km
více »
Sedlice (Praskačka)
Sedlice (Praskačka)
Místní část
Návrší, na němž se Sedlice nachází, bylo osídleno v mladší době kamenné.…
2km
více »
Libišany - památky
Libišany - památky
Drobné památky
Libišany, obec ležiaca na rozmedzí kralovohradeckého a pardubického kraja leží 8 kilometrov juhozápadne od mesta Hradec Králové. Podľa archeologických nálezov bolo toto územie…
2.1km
více »
Škola v Sedlici
Škola v Sedlici
Dům, budova
Původně chodily děti ze Sedlice do Osic, Libišan a Praskačky. K…
2.1km
více »
Libišany
Libišany
Vesnice
Tato lokalita byla osídlena již v pravěkých dobách, což dosvědčuje řada archeologických nálezů z různých období, např. v roce 1913 o…
2.3km
více »
Rajská strouha
Rajská strouha
Potok
Tento vodní tok, který byl na přelomu 18. a 19. století pojmenován…
2.3km
více »
Obecní (Hubenický) rybník
Obecní (Hubenický) rybník
Rybník
Původní obecní rybník se nacházel na hubenické návsi mezi čp. 3 a 6 a…
2.5km
více »
Vrškovský rybník
Vrškovský rybník
Rybník
Původně byla tato libišanská vodní plocha o dnešní celkové ploše 2,9 ha…
2.5km
více »
Hřbitovní kaple Zmrtvýchvstání Páně v Sedlici
Hřbitovní kaple Zmrtvýchvstání Páně v Sedlici
Kaple
Dlouhá léta byli pohřbíváni místní lidé na hřbitově v Osicích, protože zdejší obec náležela do jejich kolatury. Když se však objevil…
2.7km
více »
Lhota pod Libčany - kaple Nejsvětější Trojice
Lhota pod Libčany - kaple Nejsvětější Trojice
Kaple
Lhota pod Libčany - ves, kterou založil Opatovický klášter, tehdy jako dřevorubeckou osadu, kolem roku 1375 v místě bývalého lesu…
3km
více »
zavřít reklamu