Mariánské sousoší v parku na náměstí prof. Babáka ve Smidarech vzniklo, aby nahradilo sochu Matky Boží, jež stávala při silnici do Smidarské Lhoty. Za faráře P. Antonína Jana Drešera došlo v roce 1718 ke zřízení nové sochy, tentokrát na vysokém sloupu, což dosvědčuje dochovaný nápis: „PropICIa aDsit nobIs peCCatoribus Pia Virgo Maria. HonorI Beatae GenItrICIs a SMIDarIensIbus Ista statua ereCta est. Anno 1718.“
Doprostřed náměstí byla socha přesunuta za faráře P. Františka Fialy, což dokládá text na zadní straně soklu: „Přeložena r. 1863.“ Její přemístění však nestačilo, ale došlo k celkové úpravě objektu, který tak získal kolem sebe čtveřici soch na nižších kamenných sloupech, jejichž hlavice jsou ozdobeny vinným révovím. K jihu hledí sv. Ignác z Loyoly, k západu sv. Václav, k severu sv. Anna a k východu sv. Josef s Jezulátkem. Socha Panny Marie byla pozlacena místním dekorativním malířem Lukášem Rosůlkem.
K obnově sousoší došlo až za 1. republiky, jak potvrzuje text: „Obnoveno roku 1926.“ To z toho důvodu, že v roce 1922 došlo k poškození sloupu velkou vichřicí, která shodila sochu Panny Marie a ta se rozbila. Následně se začalo jednat o přemístění sloupu nebo dokonce o jeho likvidaci. O 4 roky později byl sloup nakonec opraven, přičemž obdržel novou hlavici a oproti původní soše mnohem rustikálnější plastiku. Drobné opravy byly provedeny ještě počátkem 40. let 20. století, později již nic. Kvality tohoto díla si posléze všimli rovněž památkáři, a tak bylo 22. ledna 1964 zapsáno do státního seznamu kulturních památek (viz
https://www.pamatkovykatalog.cz/mariansky-sloup-13936740). Nedlouho poté se začalo přemýšlet o jeho opravě, ale ta byla odkládána a nakonec nebyla uskutečněna.
Dlouhou dobu se o jeho stav nikdo nezajímal, takže nakonec se ocitl přímo v havarijním stavu a všichni se obávali, aby se objekt nezřítil. V roce 1991 se objevila možnost opravy od opočenských památkářů, ale tehdy chybělo potřebných 150 000 Kčs. Roku 1992 došlo k statickému posouzení konstrukce a založení tohoto mariánského sloupu, jež provedl Ing. Bohumil Rusek. Z něho mj. vyplynulo, že musí být zřízen nový základ, vyměněn střední sloup, očištěny a zrestaurovány všechny plastiky, jejichž pilíře musejí mít zajištěnu oproti minulosti novou stabilitu, aby se nenakláněly a nehrozil rovněž jejich pád. Jako nejvhodnější postup bylo zvoleno rozebrání sousoší a jeho jednotlivé díly opravit přímo v dílně. K zrestaurování sousoší pak došlo v letech 1993-1995, a to ve 2 fázích (Ivan Nosek a Jan Vích a Kamil Hromádka a Jan Trtílek), což opětovně dokazuje zadní text na podstavci: „„REKONSTRUKCI A RESTAURÁTORSKÉ PRÁCE V ROCE 1995 PROVEDLI FIRMA STONE ART Akademický sochař HROMÁDKA SYN JAN TRTÍLEK HOŘICE PRAHA.“
Projektová příprava na další opravu byla zahájena v roce 2021, kdy obec získala dotaci ministerstva kultury ve výši 263 000 Kč. Téhož roku byla provedena 1. etapa a o rok později zahájena 2. etapa, takže od roku 2023 je sousoší opět vzhledově i technicky v pořádku a je opětovně okrasou tohoto veřejného prostoru, jenž je však znešvařen zdejší, velmi rušnou a kolikrát stejně nebezpečnou silnicí.