Šumperk – vyhlídka u Švédských muk
Kdo stoupá od Bludovské ulice po žluté turistické značce k vrcholu Háje, nemůže přehlédnout (jen za mlhy) vyvýšený bod směrem vlevo od cesty za suchým poldrem. Dnes je zarostlý keřem šípku a vlastně takto zarostlý byl skoro pořád, co paměť sahá. Důvod byl prostý, v poli stával sloup božích muk.
Božím mukám se říkalo Švédská, ačkoliv se Švédy neměla zřejmě nic společného. Kamenný sloup tu byl postaven až po roce 1684, tedy dosti dlouho po 30tileté válce, konkrétně po poslední fázi bojů, kterým se díky vpádu skandinávců takto říká. Podle různých pověstí se praví, že zde měšťané zakopali část svých majetků v obavě před plenícími vojsky. Mělo to být zrovna někde v těchto místech, kdy ale kolem nebylo pole (teď spíš louka), ale ještě zde rostl les.
Druhá pověst praví, že po té co z města Švédové odtáhli, nechali tu raněného důstojníka. Toho ale šumperané ubili a bezhlavou mrtvolu tady někde zakopali. Bezhlavý duch pak tady měl strašit. Jednou prý vystrašil jednoho dominikánského mnicha, který se vracel z návštěvy poustevníka u Bludovského kostelíčku. No zřejmě trošku slavili, tak bůhví co milý mnich cestou potkal.
Nutno podotknout, že pověstí je o tomto místě více, což nakonec dokumentuje i oblíbenost místních, kteří tudy vyráží na výlety do přilehlého lesa, i když dřív asi víc chodili na panské dříví.
Sloup božích muk byl ve skutečnosti památkou na čarodějnické procesy které se v Šumperku odehrávaly. Známe je i díky románu i filmu Kladivo na čarodějnice.
Tato boží muka byla postavena zřejmě na památku Marie Peschkeové, ženy pláteníka Jindřicha (Heinricha) Peschka (ten byl nakonec taky z čarodějnictví obviněn). Samotná boží muka byla asi 2,5 vysoká, skládala se u podstavce o rozměru 86x86 cm, naněj navazoval čtyřhranný dřík a s profilovanou římsou. Vše zakončila čtyřboká kaplice s reliéfy po stranách. Jednotlivě znázorňují Ukřižování, monogram Krista, další monogram P. Marie (MAIR). Severní strana už obtížně čitelný nápis: „AN… 1684 / HEINRICH PESCH / KA VON HERMSDO / RFF DISE CAPELE / GOTT VND VNSE / LIBEN FRAVEN ZV / ERN LASEN AVF / LESEN“.
Boží muka tu stávala nerušeně cca 300 let, bohužel v roce 1996 ne zcela obratný traktorista sloup naboural. Padlý dřík s kaplicí byl nakonec uložen v depozitáři Vlastivědného muzea. Vrcholovou kaplici dnes můžeme vidět v expozici šumperského muzea.
Jak taková boží muka vypadala vcelku si můžeme představit např. v místní expozici o čarodějnických procesech v Geschaderově domě, kde jsou podobná ale z z opačného konce Šumperka, z dnešní ulice Příčná (směrem k Vikýřovicím).
Z božích muk zůstal na místě jen základ, nicméně místo je oblíbené stále, o čemž svědčí i lavička k posezení (už poněkud osezená), ale i několik odpadků, které zde po sobě výletníci zanechávají.
Za pěkného počasí pak místo poskytuje pěkný výhled nejen na město, ale i na velkou část Šumperské kotliny, přilehlých kopců Hanušovické vysočiny i vzdálenějšího hřebene Hrubého Jeseníku.