Sýrárna v Dolním Přímu
Původně se ve zdejším vrchnostenském dvoře nacházel panský pivovar, který byl zřízen v roce 1626, pro nějž byl roku 1824 zřízen vodovod z Probluze. Postupem času mu však vzrostla v celém širém okolí konkurence, a tak začal rok od roku rapidně klesat celkový výstav piva. Nakonec byl pivovar v roce 1880 zrušen a místo něho zřízena sýrárna, kde se vyráběl známý Harrachovský smetanový sýr, jenž byl podobný dnešnímu romaduru a dříve byl označován jako limburský. Některé zdroje však kladou vznik sýrárny až do roku 1888, zejména obecní kronika. Jak tomu bylo doopravdy, tak to se již nejspíše nedozvíme. Jak to tak bývá, stačí jedna chyba v letopočtu a táhne se mnohdy staletí a pokud nejsou další dochované zdroje, tak již navždy zůstane zachovaným faktem.
Hrabata z Harrachu byla v mnoha oblastech pokroková a netýká se to jen z filmu "Krakonoš a lyžníci" známých "ski", protože zaváděla moderní vědecké názory a postupy do veškerého svého hospodářství a nešlo jen o zemědělství či průmysl. Stýkala se rovněž s nejvýraznějšími osobnostmi té doby. V roce 1900 se v Dolním Přímu zastavil na výzkumné praxi inženýr Otakar Laxa, jenž byl okouzlem zdejší primitivní výrobou sýra a mlékařskému oboru zůstal věrný celý svůj profesní život (viz http://www.domacimlekar.com/profesor-otakar-laxa/), když v Praze založil první laktologický ústav ve střední Evropě a památkou na něj je i řada různých odborných knih a učebnic, které kdy sepsal. Není tedy nic zvláštního, že byla zdejší sýrárna známá mnoha výstavními úspěchy, např. na Jubilejní výstavě zemské království Českého v Praze 1891, a tak své výrobky zasílala i prostřednictvím železnice v 5 kg vážících balících.
Tehdy se v Dolním Přímu vyráběl sýr jediným způsobem. Mléko bylo dojeno jen od krav, jejichž krmení tvořila zásadně suchá jadrná píce. Toto tučné mléko bylo vyléváno do vyšších dřevěných nádob, které byly umístěny v místnosti se stálou teplotou 4 °C. Do 100 litrů mléka o teplotě 20 °C se dávaly 2 lžíce syřidla a půl lžíce barvy. Po hodině působení se mléko srazilo. Následně byla tato sraženina pokrájena dřevěným nožem a těmito kousky byly plněny dřevěné formy s množstvím malých otvorů, jež umožňovaly odtok syrovátky. Formy se vždy obracely po 1,5 hodině. Vzniklé cihličky, které byly napůl zbavené syrovátky, byly vyklopeny z formy a na dřevěných lisech (stolech) vyrovnány do 2 řad. Díky rovnému prkénku a klínu se z nich vytlačil zbytek syrovátky. K jejich obracení docházelo několikrát za sebou a při posledním obracení byla cihlička překrojena vejpůl. Po čtyřdenním lisování byly cihličky umístěny na solných stolech, kde setrvaly 1 den. Během tohoto období byly několikrát soleny a předtím vždy omývány v pivu. Po dokončení těchto prací byl sýr přenášen do vzdušných místností o teplotě kolem 12 °C, kde byl kladen na lísky, opětovně potírán pivem a necháván následně dozrát. Hotový sýr pak byl zabalen do pergamenového papíru a staniolu a v tomto stavu byl expedován do obchodů.
Když došlo ke konfiskaci harrachovského majetku podle dekretu prezidenta Edvarda Beneše z 21. července 1945, byl na celý statek i se sýrárnou dosazen národní správce Václav Podubecký (některé zdroje přicházejí se jménem František Podubický), přičemž došlo k založení mlékařského družstva. O 2 roky později byla mlékárna přičleněna ke královéhradecké mlékárně, což se projevilo tím, že polovina původní budovy sýrárny byla v letech 1947-1948 přestavěna a vybavena novým moderním strojním zařízením. Kromě toho připadla k sýrárně část panských stodol s rozsáhlými sklepy a nově postavená sýpka, v jejímž přízemí se nacházela umělá líheň pro kuřata. Spolu s královéhradeckou mlékárnou byla sýrárna k 1. lednu 1952 znárodněna. To se již orientovala na jiný sortiment, neboť původně vyráběla měkké zrající sýry a od roku 1949 byla její výroba zaměřena na plísňový sýr Niva (nahradila dosavadní produkci romaduru), což dosvědčuje i zápis v dolnopřímské kronice za rok 1965, v němž se píše následující: "V místní mlékárně, která je provozovnou Pardubických mlékáren je vedoucím Slavomír Kalousek. Pracuje tu 12 zaměstnanců, hlavně ženy. Ročně se tu vyrobí přibližně 220 tun plísňových sýrů značky "Niva."
V letech 1968-1969 došlo k oplocení areálu mlékárny a sousední drůbežárny, což zrušilo dosavadní průchod těmito místy, a tak musel MNV zřídit novou příjezdovou cestu k zámku a upravit prostranství před ním. Vedle toho byla zahájena i adaptace mlékárenského areálu, která byla dokončena v roce 1970. Šlo zejména o úpravy interiéru a novou střechu a fasádu východní poloviny objektu. Dále byly rovněž upraveny všechny vodní zdroje a zavedena pracovní linka, na níž elektronková váha jednotlivé porce zvážila a vyznačila cenu. Roku 1974 byla v závodě odhalena pamětní deska prof. Ing. RNDr. Otakaru Laxovi. Na přelomu 70. a 80. let 20. století se začalo uvažovat o dalším rozšíření výrobního zařízení. Zvedl se i počet zaměstnanců, kterých bylo roku 1981 již 19. V roce 1984 došlo k vyasfaltování všech komunikací v areálu, aby se odstranila dosavadní prašnost nebo naopak množství bláta v období dešťů. Některé úspory přinášely také stále zachované původní způsoby výroby, např. šlo o ledování, jež přinášelo šetření elektrické energie a zajišťovalo ve sklepích stálou teplotu 8 °C a vysokou, téměř stoprocentní vlhkost, při nichž dozrávaly každé 3-4 týdny až 4 tuny sýrů. Sám led byl dobýván zejména na písníku v Kunčicích a do sýrárny ho dodávalo JZD v Dolním Přímu, resp. JZD Pokrok v Nechanicích.
Výroba sýra se od těch dřívějších dob značně změnila. Ve dvojici mechanizovaných strojních sýrařských vanách o obsahu 3 000 litrů bylo plísní naočkované mléko zahušťováno a postupně se sráželo. Asi po 3 hodinách byla sražená tekutina vypuštěna na ploché mísy, v nichž se sušila. Rozporcovaná hmota se pak třikrát po sobě solila a propichovala na zvláštním stroji, aby se dovnitř dostal kyslík a umožnil růst plísně. Na vozících se pak po 100 kusech o 180 kg přepravovala hmota do zracího sklepa, kde sýr dozrával kolem 2 měsíců, aby z něj vznikla již Niva, jež byla zabalena, zvážena a expedována do prodejen. Ale ani syrovátka, která byla nashromážděna při odtékání ze sýrové hmoty, nebyla odpadem, protože byla využívána k výkrmu prasat. V té době byla dolnopřímská provozovna největším výrobcem Nivy v celé ČSSR.
Velká změna přišla roku 1986, kdy odešel do důchodu vedoucí Slavomír Kalousek a jeho nástupcem se stal Jiří Bednář. Ještě v témže roce došlo k zahájení rekonstrukce a modernizace celého provozu. Nová výrobna byla dostavěna o rok později, přičemž hlavním impulsem těchto investic bylo zvýšení výroby bez nárůstu pracovních sil, zlepšení pracovního prostředí dosavadním zaměstnancům a snížení manuální práce (výstavba nové pasterizační stanice, nové výrobní linky a náhrada strojních van za výrobníky sýřeniny, přístavba nových skladů a garáží). Plánovaná roční výroba činila 470 tun sýra Niva, čímž se produkce navýšila o 50 tun ročně. Stavební práce provedli místní zedníci a strojní zařízení vyrobil a instaloval chlumecký Strojobal, přičemž celkové náklady se vyšplhaly na 1 milon Kčs. Další výraznou investicí se stala ČOV, jež vyšla na 9,5 milionu Kčs a dokončena byla v roce 1989. Přesto docházelo i k různým komplikacím při výrobě, např. roku 1994 se zlomil v areálu sýrárny strom, jenž přetrhal elektrické vedení a zavalil vjezd do podniku.
1. ledna 1994 vznikla z dosavadní provozovny královéhradecké mlékárny, zaměstnávající od pondělí do soboty 21 lidí, Sýrárna Dolní Přím, státní podnik. Po vyjasnění restitučních nároků hraběte Harracha došlo k privatizaci státního podniku, jehož jediným ředitelem byl za dobu jeho existence Jiří Bednář. Ten byl rozhodnutím ministra zemědělství ČR ze 16. listopadu 1995 č. 4038/1995 zrušen bez likvidace a k 25. červnu 1998 vymazán z obchodního rejstříku. 1. července 1995 se stala majitelem sýrárny společnost NIVA s. r. o. (byla založena Jiřím Bednářem z Dolního Přímu a Marií Furovou, a to společenskou smlouvou z 9. března 1993), jež se následně pustila do řady investičních akcí (viz https://niva-dolniprim.cz/o-mlekarne/), přičemž s výše zmíněným ledováním se přestalo až v roce 1998 a o 2 roky později se natrvalo přešlo na nový druh chlazení ledovou vodou. Zprvu se však musel tento závod vyrovnat s přechodnými obtížemi kolem odbytu, takže 2 dny se pracovalo a další den provoz stál, aby již zmíněného roku 1998 musela být výroba navýšena. Jak vidět, když se něco dělá dobře, tak je o to stálý zájem, i když jinak se všechno mění. Navíc dolnopřímská Niva je odlišná od jihočeské nebo moravské, a to tím, že je solena nasucho krystalovou solí, zatímco ostatní zmíněné sýry se vyrábí v solné lázni, což dodává zdejšímu sýru jemnější a pikantnější chuť.
Hrabata z Harrachu byla v mnoha oblastech pokroková a netýká se to jen z filmu "Krakonoš a lyžníci" známých "ski", protože zaváděla moderní vědecké názory a postupy do veškerého svého hospodářství a nešlo jen o zemědělství či průmysl. Stýkala se rovněž s nejvýraznějšími osobnostmi té doby. V roce 1900 se v Dolním Přímu zastavil na výzkumné praxi inženýr Otakar Laxa, jenž byl okouzlem zdejší primitivní výrobou sýra a mlékařskému oboru zůstal věrný celý svůj profesní život (viz http://www.domacimlekar.com/profesor-otakar-laxa/), když v Praze založil první laktologický ústav ve střední Evropě a památkou na něj je i řada různých odborných knih a učebnic, které kdy sepsal. Není tedy nic zvláštního, že byla zdejší sýrárna známá mnoha výstavními úspěchy, např. na Jubilejní výstavě zemské království Českého v Praze 1891, a tak své výrobky zasílala i prostřednictvím železnice v 5 kg vážících balících.
Tehdy se v Dolním Přímu vyráběl sýr jediným způsobem. Mléko bylo dojeno jen od krav, jejichž krmení tvořila zásadně suchá jadrná píce. Toto tučné mléko bylo vyléváno do vyšších dřevěných nádob, které byly umístěny v místnosti se stálou teplotou 4 °C. Do 100 litrů mléka o teplotě 20 °C se dávaly 2 lžíce syřidla a půl lžíce barvy. Po hodině působení se mléko srazilo. Následně byla tato sraženina pokrájena dřevěným nožem a těmito kousky byly plněny dřevěné formy s množstvím malých otvorů, jež umožňovaly odtok syrovátky. Formy se vždy obracely po 1,5 hodině. Vzniklé cihličky, které byly napůl zbavené syrovátky, byly vyklopeny z formy a na dřevěných lisech (stolech) vyrovnány do 2 řad. Díky rovnému prkénku a klínu se z nich vytlačil zbytek syrovátky. K jejich obracení docházelo několikrát za sebou a při posledním obracení byla cihlička překrojena vejpůl. Po čtyřdenním lisování byly cihličky umístěny na solných stolech, kde setrvaly 1 den. Během tohoto období byly několikrát soleny a předtím vždy omývány v pivu. Po dokončení těchto prací byl sýr přenášen do vzdušných místností o teplotě kolem 12 °C, kde byl kladen na lísky, opětovně potírán pivem a necháván následně dozrát. Hotový sýr pak byl zabalen do pergamenového papíru a staniolu a v tomto stavu byl expedován do obchodů.
Když došlo ke konfiskaci harrachovského majetku podle dekretu prezidenta Edvarda Beneše z 21. července 1945, byl na celý statek i se sýrárnou dosazen národní správce Václav Podubecký (některé zdroje přicházejí se jménem František Podubický), přičemž došlo k založení mlékařského družstva. O 2 roky později byla mlékárna přičleněna ke královéhradecké mlékárně, což se projevilo tím, že polovina původní budovy sýrárny byla v letech 1947-1948 přestavěna a vybavena novým moderním strojním zařízením. Kromě toho připadla k sýrárně část panských stodol s rozsáhlými sklepy a nově postavená sýpka, v jejímž přízemí se nacházela umělá líheň pro kuřata. Spolu s královéhradeckou mlékárnou byla sýrárna k 1. lednu 1952 znárodněna. To se již orientovala na jiný sortiment, neboť původně vyráběla měkké zrající sýry a od roku 1949 byla její výroba zaměřena na plísňový sýr Niva (nahradila dosavadní produkci romaduru), což dosvědčuje i zápis v dolnopřímské kronice za rok 1965, v němž se píše následující: "V místní mlékárně, která je provozovnou Pardubických mlékáren je vedoucím Slavomír Kalousek. Pracuje tu 12 zaměstnanců, hlavně ženy. Ročně se tu vyrobí přibližně 220 tun plísňových sýrů značky "Niva."
V letech 1968-1969 došlo k oplocení areálu mlékárny a sousední drůbežárny, což zrušilo dosavadní průchod těmito místy, a tak musel MNV zřídit novou příjezdovou cestu k zámku a upravit prostranství před ním. Vedle toho byla zahájena i adaptace mlékárenského areálu, která byla dokončena v roce 1970. Šlo zejména o úpravy interiéru a novou střechu a fasádu východní poloviny objektu. Dále byly rovněž upraveny všechny vodní zdroje a zavedena pracovní linka, na níž elektronková váha jednotlivé porce zvážila a vyznačila cenu. Roku 1974 byla v závodě odhalena pamětní deska prof. Ing. RNDr. Otakaru Laxovi. Na přelomu 70. a 80. let 20. století se začalo uvažovat o dalším rozšíření výrobního zařízení. Zvedl se i počet zaměstnanců, kterých bylo roku 1981 již 19. V roce 1984 došlo k vyasfaltování všech komunikací v areálu, aby se odstranila dosavadní prašnost nebo naopak množství bláta v období dešťů. Některé úspory přinášely také stále zachované původní způsoby výroby, např. šlo o ledování, jež přinášelo šetření elektrické energie a zajišťovalo ve sklepích stálou teplotu 8 °C a vysokou, téměř stoprocentní vlhkost, při nichž dozrávaly každé 3-4 týdny až 4 tuny sýrů. Sám led byl dobýván zejména na písníku v Kunčicích a do sýrárny ho dodávalo JZD v Dolním Přímu, resp. JZD Pokrok v Nechanicích.
Výroba sýra se od těch dřívějších dob značně změnila. Ve dvojici mechanizovaných strojních sýrařských vanách o obsahu 3 000 litrů bylo plísní naočkované mléko zahušťováno a postupně se sráželo. Asi po 3 hodinách byla sražená tekutina vypuštěna na ploché mísy, v nichž se sušila. Rozporcovaná hmota se pak třikrát po sobě solila a propichovala na zvláštním stroji, aby se dovnitř dostal kyslík a umožnil růst plísně. Na vozících se pak po 100 kusech o 180 kg přepravovala hmota do zracího sklepa, kde sýr dozrával kolem 2 měsíců, aby z něj vznikla již Niva, jež byla zabalena, zvážena a expedována do prodejen. Ale ani syrovátka, která byla nashromážděna při odtékání ze sýrové hmoty, nebyla odpadem, protože byla využívána k výkrmu prasat. V té době byla dolnopřímská provozovna největším výrobcem Nivy v celé ČSSR.
Velká změna přišla roku 1986, kdy odešel do důchodu vedoucí Slavomír Kalousek a jeho nástupcem se stal Jiří Bednář. Ještě v témže roce došlo k zahájení rekonstrukce a modernizace celého provozu. Nová výrobna byla dostavěna o rok později, přičemž hlavním impulsem těchto investic bylo zvýšení výroby bez nárůstu pracovních sil, zlepšení pracovního prostředí dosavadním zaměstnancům a snížení manuální práce (výstavba nové pasterizační stanice, nové výrobní linky a náhrada strojních van za výrobníky sýřeniny, přístavba nových skladů a garáží). Plánovaná roční výroba činila 470 tun sýra Niva, čímž se produkce navýšila o 50 tun ročně. Stavební práce provedli místní zedníci a strojní zařízení vyrobil a instaloval chlumecký Strojobal, přičemž celkové náklady se vyšplhaly na 1 milon Kčs. Další výraznou investicí se stala ČOV, jež vyšla na 9,5 milionu Kčs a dokončena byla v roce 1989. Přesto docházelo i k různým komplikacím při výrobě, např. roku 1994 se zlomil v areálu sýrárny strom, jenž přetrhal elektrické vedení a zavalil vjezd do podniku.
1. ledna 1994 vznikla z dosavadní provozovny královéhradecké mlékárny, zaměstnávající od pondělí do soboty 21 lidí, Sýrárna Dolní Přím, státní podnik. Po vyjasnění restitučních nároků hraběte Harracha došlo k privatizaci státního podniku, jehož jediným ředitelem byl za dobu jeho existence Jiří Bednář. Ten byl rozhodnutím ministra zemědělství ČR ze 16. listopadu 1995 č. 4038/1995 zrušen bez likvidace a k 25. červnu 1998 vymazán z obchodního rejstříku. 1. července 1995 se stala majitelem sýrárny společnost NIVA s. r. o. (byla založena Jiřím Bednářem z Dolního Přímu a Marií Furovou, a to společenskou smlouvou z 9. března 1993), jež se následně pustila do řady investičních akcí (viz https://niva-dolniprim.cz/o-mlekarne/), přičemž s výše zmíněným ledováním se přestalo až v roce 1998 a o 2 roky později se natrvalo přešlo na nový druh chlazení ledovou vodou. Zprvu se však musel tento závod vyrovnat s přechodnými obtížemi kolem odbytu, takže 2 dny se pracovalo a další den provoz stál, aby již zmíněného roku 1998 musela být výroba navýšena. Jak vidět, když se něco dělá dobře, tak je o to stálý zájem, i když jinak se všechno mění. Navíc dolnopřímská Niva je odlišná od jihočeské nebo moravské, a to tím, že je solena nasucho krystalovou solí, zatímco ostatní zmíněné sýry se vyrábí v solné lázni, což dodává zdejšímu sýru jemnější a pikantnější chuť.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(50.240, 15.707)
Poslední aktualizace: 28.12.2023
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Dolní Přím
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Sýrárna v Dolním Přímu
Zámek v Dolním Přímu
Zámek
Na místě dnešního zámku byla původně vybudována valy obehnaná gotická tvrz, která roku 1378 náležela Pešíku Přínovi z Přína. V roce 1525 náleželo přímské zboží Bořku Boharyňskému z Hrádku na Přímě, který ho tehdy …
0.3km
více »
Pomník s bustou saského krále Alberta v Probluzi
Pomník
Prvním vztyčeným pomníkem v těchto místech se stal 7,5 m vysoký kamenný obelisk saského armádního sboru, jenž pochází z roku 1867 (posvěcen zdejším farářem P. Františkem Novákem) a nese tyto nápisy: „VIRTUTI IN BE…
0.4km
více »
Rybník u zámku v Dolním Přímu
Rybník
Vodních ploch se kolem tvrze a posléze i v okolí zámku, který vznikl na místě předem zmíněného objektu, vyskytovalo několik. Ještě v polovině 19. století byly celkem 4, 3 podél hlavní silnice na sever od zámku a 1…
0.4km
více »
Probluz - park, pomník "král Albert"
Pomník
Monumentální pískovcový pomník s bustou saského krále Alberta se nalézá na okraji parku na pomezí Probluze a Dolního Přímu. Pomník krom busty krále zdobí další saské královské atributy. Zhotoven byl kamenosochařskou školou v Hořicích, odhalen byl v roce 1904.
0.4km
více »
Dolní Přím - pomníky bitvy r. 1866
Pomník
To, že i Dolní Přím byl stižen bitvou Prusko-rakouské války dne 3. července 1866 dokládá soubor pomníků, které se nachází ve spodní části obce u odbočky na Nový Přím. Mezi šesti pomníky je např. pomník s křížem sa…
0.5km
více »
Probluz (Dolní Přím)
Místní část
Své jméno měla ves získat po svém zakladateli Probludovi či Probudovi, což má dokazovat to, že do roku 1890 se užíval rovněž tvar Probúz a Probúzy, který v lidové mluvě vydržel až do následujícího století. To vedl…
0.6km
více »
Zájezdní hostinec v Probluzi
Dům, budova
Zdejší zájezdní hostinec by měl mít podle lidových vypravování až středověký původ, ale když nahlédneme do berní ruly z roku 1654, tak jsou zde uvedeni pouze 4 sedláci, 5 chalupníků, 5 rozbořených a pustých statků…
0.7km
více »
Fara v Probluzi
Dům, budova
Informace o tom, kde stávalo původní dřevěné farní stavení, se do dnešní doby nedochovaly. Mohlo stát jak na současném místě, tak úplně někde jinde. Druhá možnost je pravděpodobnější, protože i kostel se původně n…
0.7km
více »
Kostel Všech svatých v Probluzi
Kostel
První listinná zmínka o probluzském kostele pochází ze starého popisu pražské diecéze, který byl sepsán mezi lety 1344-1350. V té době byl farním chrámem v královéhradeckém archidiakonátu a diakonátu. Papežského d…
0.7km
více »
Socha Panny Marie v Probluzi
Socha
Velkým symbolem probluzské návsi je její sochařská výzdoba, která pochází z 90. let 19. století a jejími iniciátory byl zdejší farář P. Jan Brunclík spolu s c. k. ředitelem odborné školy sochařské v Hořicích Vilémem Dokoupilem, přičemž nejdříve tu byly zřízeny sochy Vzkříšení a Smrti, jež měly krášlit vchod na hřbitov. Provedeny byly se svolením ministerstva kultu a vyučování ú…
0.7km
více »
Pomník padlým v 1. světové válce v Probluzi
Pomník
Co je lidstvo lidstvem, tak se lidé nemilosrdně vybíjejí a celými dějinami procházejí různě velké ozbrojené konflikty, jež mají na svědomí tolik milionů lidských životů, že je to již přímo nepředstavitelné a z nich nejkrvavějšími byly obě poslední světové války, ačkoliv ta první je mnohdy zastíněna „populárnější“ druhou světovou válkou, i když ona sama mnohdy byla brutálnější a…
0.7km
více »
Probluz - kostel Všech svatých
Kostel
První zmínka o obci Probluz, která se nachází cca 10 km severně od Hradce Králové, je z roku 1347. Dominantou obce je, z daleka viditelný, barokní Kostel Všech svatých postavený v letech 1690-91. Během bitvy Prusk…
0.7km
více »
Probluz - pomníky bitvy r. 1866
Pomník
Dokladem Prudkých bojů v bitvě Prusko-rakouské války 3. 7. 1866, které se odehrály v těsné blízkosti Probluze je soubor pomníků, který se nachází v okolí kostela Všech Svatých. Např. pomník věnovaný Sasům zemřelým v polních lazaretech, pomník 8. kyrysnického pluku, pomník rakouského 20. praporu polních myslivců a mnoho dalších....
0.7km
více »
Kaplička sv. Františka z Assisi u Probluzi
Kaple
O této kapličce se mnoho neví. Pokud nahlédneme do knihy „Umělecké památky Čech. Svazek třetí. P/Š“, vydané kolektivem autorů p…
0.9km
více »
Horní Přím - pomník bitvy r. 1866
Pomník
Pomník rakouského 74. pěšího pluku najdeme v poli západně od obce Horní Přím. Jedná se o pískovcový obelisk zdobený reliéfem rakouského orla. Pomník stojí uprostřed šachetních hrobů, vysvěcen byl 3.7.1898, tj. 30 …
1.1km
více »
Les Bažantnice
Přírodní park
Tento les nalezneme na západ od Dolního Přímu mezi lokalitami "Velký", "Před Jehlicí", "Novopřímský" a "Pravý dvorský", přičemž na severu a ze západu ho obtéká Radostovský potok a ve stejném směru nalezneme i nejv…
1.1km
více »
Horní Přím (Dolní Přím)
Místní část
Osídlení zdejší krajiny je pravěkého původu. Kvůli různým úpravám zdejší krajiny v 18. a 19. století však došlo ke smíchání zeminy z různých nalezišť, takže na mnoha místech se nacházely kosterní pozůstatky, popel…
1.1km
více »
Bor 1. a 2. díl (Dolní Přím/Všestary)
Osada
Území této osady bylo osídleno nejspíše již v době kamenné, protože v celém okolí (Bříza, Rosnice) byly zaznamenány nálezy kamenných nástrojů a dalších pravěkých předmětů. O probluzské části Boru (dnes Dolní Přím)…
1.5km
více »
Biocentrum "Na Černé"
Přírodní park
Lokalita "Na Černé" se nachází severně od osady Bor, jež je dnes rozdělena na 2 díly, z nichž první náleží k Dolnímu Přímu a druhý k Všestarům. Stejně tak i ona je podělena mezi obě obce, přičemž tento název, jenž…
1.6km
více »
Střezetice
Vesnice
Obec Střezetice se nachází cca 10 km severozápadně od Hradce Králové. První historický zápis o obci je z roku 1351. V roce 1866 byla obec postižena bitvou prusko-rakouské války, která se dne 3. července obcí prohn…
2.1km
více »
Žižkův stůl
Vyhlídka
Žižkův stůl - místo dalekých kruhových rozhledů, které se nachází severně, cca 7 km, od centra Hradce Králové. Od Žižkova stolu se nabízí přímý výhled nejen na bojiště na Chlumu, ale i na Krkonoše, Orlické hory a k jihu směrem k Železným horám. Dle pověsti zde v roce 1423 se svým vojskem tábořil a poobědval Jan Žižka z Trocnova. Tuto událost zde připomíná pomník, který byl…
2.2km
více »
Pomník jezdecké srážky u Střezetic
Pomník
Málokdo si umí představit, jaký masakr se odehrál 3. července 1866 u Střezetic na Královéhradecku. Ustupující rakouské pěchotě, ohrožené útokem pruského jezdectva, vyrazily na pomoc rakouské jízdní pluky. Mezi Stř…
2.2km
více »
Pomník koní u Střezetic
Pomník
To, že v bitvě prusko-rakouské války dne 3.7.1866 bylo neskutečně lidských obětí je všeobecně známo. Ale součástí bitvy byla i jízda, tedy koně. I tato ušlechtilá zvířata si tedy vytrpěla své…… Z podnětu Komitétu …
2.2km
více »
Žižkův stůl
Tipy na výlet
Naším cílem, resp. odpočinkovou zastávkou při putování po bojišti Prusko-rakouské války r. 1866 u Hradce Králové je nenápadné, ale velmi zajímavé místo zvané Žižkův stůl. Žižkův stůl, nebo též návrší Žižkovec je m…
2.4km
více »
Popovice (HK)
Mlýn
Popovice - obec 4 km severovýchodně od Nechanic historicky doložená roku 1448 v souvislosti s tvrzí jejíž majitelem byl husita, rytíř Jan z Popovic. Během třicetileté války byla ves vyrabována, po jejím ukončení p…
2.6km
více »
turistické rozcestí Hrádek u Nechanic
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází u zástávka autobusu u Hrádku u Nechanic, ukazuje turistům cestu do více směrů. Po červené značce ve směru Nechanice - Osice, po značce zelené ve směru Prasek - Hrádek u Nechanic a po značce modré ve směru Všestary žst - Hrádek u Nechanic. V místě se nachází i rozcestník cyklotras KČT.
3.4km
více »
Soutěž 10
bodů
www.turistikaprozivot.cz
Hrádek u Nechanic
Zámek
Zámek Hrádek u Nechanic je kromě zámku Hluboká nad Vltavou nejvýznamnější českou stavbou romantické architektury postavenou po vzoru anglické gotiky. Zámek se nachází na Lubenském vrchu, 10 kilometrů západně od Hr…
3.5km
více »
Hrádek u Nechanic - malá Hluboká
Tipy na výlet
Místo, které si vysloužilo označení malá Hluboká snad ani není nutno připomínat, označení místa kam míříme nám to vysloveně napovídá. Tedy na zámek u obce Hrádek, cca 3 km jihovýchodně od Nechanic, necelých 15 km …
3.5km
více »
Areál Bojiště bitvy r.1866 na Chlumu
Muzeum
Areál bojiště bitvy u Hradce Králové (u Sadové) ze dne 3.7.1866 se nachází u obce Chlum cca 9 km severně od Hradce Králové. Prostor bojiště není však jen obec Chlum, ale oblast mezi Nechanicemi a Hořiněvsí, nejděs…
4.8km
více »